Dziś mamy 12 lipca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 czerwca 2024

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

fot. policja.pl

fot. policja.pl

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki. Warto więc pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością naraża przede wszystkim siebie, gdyż  kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, kamizelka odblaskowa poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy. Apelujemy do motocyklistów - Dajcie się zauważyć!

Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

Do wypadków z udziałem motocyklistów przyczyniają się również nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami (głównie samochodami osobowymi). Kierowców samochodów uczulamy na obecność na drodze zwiększonej ilości jednośladów. Odruch uważnego zerkania  w lusterka jest bardzo istotny szczególnie podczas manewru zmiany pasa ruchu czy skrętu. To kluczowy element warunkujący bezpieczeństwo na drodze.

Nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności to tylko niektóre przyczyny, które prowadzą do tragicznych w skutkach wypadków. Sezon dopiero się zaczyna a to wymaga wyrobienia w sobie od nowa pewnych nawyków i przypomnienia techniki jazdy z obydwu stron.

Razem dbajmy o bezpieczeństwo na drogach !

Od 1 stycznia do 18 czerwca 2024 na polskich drogach doszło ogółem do 996 wypadków z udziałem użytkowników motocykli. Zginęły w nich 102 osoby a 928 zostało rannych.

Źródło: policja.pl

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Gość1, w dniu 20-06-2024 11:04:51 napisał:

  A w Mroczy na ulicy (drodze powiatowej) Piłsudskiego motocykliści - debile - drogowi bandyci od lat mają używanie i to pod nosem policji ....!!!!!!!!

  odpowiedz

  • 8 (8)

  samochodziaż, w dniu 20-06-2024 11:36:15 napisał:

  Czy ktoś zauważył na jakich motorach giną ludzie że często kierowcy samochodów wymuszają rzekomo im pierwszeństwo właśnie motocyklistom na ścigaczach bo go nie było widać albo był daleko jeszcze a tu momentalnie się zjawił przy samochodzie i wypadek gotowy czemu nie słychać że zginą motocyklista na ciężkim motocyklu tak zwanym chopperem bo oni jeżdżą normalnie z przepisami . Podobnie z kierowcami aut jeździ taki kierowca ileś tam lat bez wypadku i ironia nie wymusił nigdy drugiemu samochodowi czy ciężkiemu motocyklowi albo albo innemu pojazdowi a wymusił ścigaczowi to jaki z tego morał ze chłopaki z ułańska fantazją na ścigaczach sami się proszą o śmierć i kalectwo wiadomo że nie tyczy się to wszystkich posiadaczy ścigaczy bo też jest tam spora grupa rozważnych miłośników dwóch kółek

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Kl, w dniu 20-06-2024 12:33:07 napisał:

  Po Nakle ujeżdzają do zwariowania na tych smierdzących bez tłumników motorkach,tych Panów nie obchodzi to że mieszkańcy mają swoje prawa.Czas z tym szaleństwem skończyć,Policja zbadać decybele.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Miesxkaniec, w dniu 20-06-2024 12:58:21 napisał:

  Dlaczego policja nie reaguje na te jeżdżące i wyjące motory po Nakle , czy tylko motocyklowe hobby ma prawo a co z mieszkańca.i ,którzy chcą mieć chwilę spokoju a może któryś z radnych na sesji poruszyć ten temat.

  odpowiedz

  • 1 (5)

  obiektywny, w dniu 20-06-2024 13:40:16 napisał:

  Temat krótki szabelkom wojuje od szabelki zginie nie ma co żałować durni żałować trzeba ofiar wypadków spowodowanych przez durni . jest jeszcze jeden plus tej szaleńczej jazdy bo przynajmniej są młode organy do pobrania

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Hi, w dniu 20-06-2024 13:45:38 napisał:

  Ile to pacjentów czekających na przeszczep przez sezon letni dostanie drugie życie , tak że i wariaci też są potrzebni

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Dawca kału, w dniu 20-06-2024 21:28:20 napisał:

  Widocznie Bóg kocha głupców, skoro tylu ich stworzył.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
KOBIZE
500PLN
0

Lipiec. Idealny czas na wakacyjną domówkę!

Orzeźwiające drinki, soczyste owoce oraz aromatyczne# i pożywne przekąski, zapewniające nam energię do białego rana – lipiec to doskonały moment, by we własnym mieszkaniu lub ogrodzie wyczarować iście tropikalny bar, godny najlepszych nadmorskich kurortów. Jakie przekąski pasują do najpopularniejszych wakacyjnych koktajli? Z czym je łączyć, by miło rozpocząć dzień po udanej imprezie?

(czytaj więcej)
0

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Patriotyczna postawa rolników

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej#. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – bohaterską walkę, zapewnianie żywności oraz pomoc udzielaną uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)
0

Ważna data dla leśników. Dzień poświęcony Janowi Gwalbertowi

Dzień leśnika w różnych kalendarzach# „wypada” inaczej. Dzień Leśnika i Drzewiarza mamy 5 kwietnia. Od kilku lat uznaje się, że leśnicy swój dzień obchodzą 12 lipca. Ale to nie jedyna ważna data dla leśników i lasów Państwowych.

(czytaj więcej)