Dziś mamy 2 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

26 listopada 2021

Brak pomysłów na weekend? Zobacz, jakie wydarzenia zaplanowano

fot. Joanna Piecyk

fot. Joanna Piecyk

Wspomnienia, nie zawsze miłe, ale# z reguły okraszone wachlarzem różnych emocji. To coś dla czego warto żyć. Dziś (26 listopada) na deskach Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu odbędzie się premiera spektaklu „September Songs”, w reżyserii Agnieszki Castellanos-Pawlak. Marszałkowskie instytucje kultury zapraszają w najbliższy weekend do udziału w atrakcyjnych wydarzeniach miłośników teatru, muzyki i sztuki.

Opera Nova wystawia „Straszny Dwór”. Spektakl Moniuszki wyreżyserowany przez Natalię Żabińską. Wielobarwny i wielowymiarowy obraz poruszający nasze narodowe struny.

-...Dorobek Moniuszki imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej, a jego wielkie opery takie jak "Halka" i "Straszny dwór" dotykają sedna idiomu polskości zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – czytamy w uchwale Sejmu RP.

Bilety można zakupić na stronie Opery.

W Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert „Altówka w roli głównej”. Peijun Xu zagra partie solowe w dziele Bacewiczówny, które kompozytorka zadedykowała wybitnemu altowioliście Stefanowi Kamasie; wirtuozowska kompozycja uwzględnia barwę i charakterystyczne, szlachetne brzmienie altówki. Bilety można zakupić na stronie Filharmonii.

Na deskach teatru Wiliama Horzycy w najbliższy weekend zostaną wystawione dwa spektakle. Dwie zupełnie różne propozycje – „Wyspa” i „Zemsta”. Bilety i więcej informacji na stronie teatru.

Dziś (26 listopada) o 12 Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy fotografii wyróżnionych i nagrodzonych w 10. edycji konkursu fotograficznego "Etnoklimaty". Na jubileuszową odsłonę konkursu wpłynęło 100 zgłoszeń. Jury spośród 350 fotografii nagrodziło 4 zdjęcia i 12 nominowało na wystawę, która otwarta zostanie 26 listopada i której towarzyszyć będzie album dziesięciu edycji „Etnoklimatów”.

W Muzeum Etnograficznym we Włocławku można obejrzeć interesującą wystawę „Wyszywamy po kujawsku”. Otwarcie wystawy odbędzie się dziś (26 listopada) o godz. 17 Ekspozycja jest podsumowaniem, finalnym efektem projektu „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” Więcej informacji na stronie Muzeum.

Ostatnia szansa, by zobaczyć pokonkursową wystawę XXII Międzynarodowy Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w siedzibie Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka. Do 30 listopada eksponowany jest zestaw 769 prac wybrany przez jurorów spośród prawie 5 tysięcy nadesłanych do Torunia prac konkursowych. Więcej szczegółów na stronie. Także w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku dobiega końca wyjątkowo barwna ekspozycja w Zbiorach Sztuki zatytułowana „13 Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki”. 28 listopada o godz. 12 odbędzie się spotkanie na którym przybliżone zostaną najważniejsze spośród reprezentowanych kierunków, a także sylwetki niektórych twórców. Więcej informacji na stronie.

Również dla dzieci przewidziano atrakcje na nadchodzący weekend. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zaprasza w piątek 26 listopada o godz. 10 na „Etnowyprawkę Malucha: Kapusta”. Jednym z głównych składników dawnego wiejskiego menu była kapusta. Dlatego w listopadzie ruszymy tropem tego warzywa. Poznamy barwy i kształty kapuścianych główek. Będziemy je turlać, odrywać ich liście i sprawdzać co mają w środku. Dowiemy się po co gospodynie je szatkowały, a potem udeptywały nogami. Może sami spróbujemy swoich sił w tych pracach? Zbadamy czym się różnią kapusta surowa, gotowana i kiszona. Jak zwykle nie zabraknie elementów wokalnych.

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucjami kultury w województwie kujawsko pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

  • Galeria Sztuki “Wozownia” w Toruniu
  • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
  • Ośrodek Chopinowski w Szafarni
  • Pałac Lubostroń w Lubostroniu
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu
  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy
  • Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
  • Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 1 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Konstrukcje stalowe
Rejestracja BDO
500PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Gdzie możesz korzystać z aplikacji mObywatel? Twój cyfrowy asystent

Majówka zwykle jest długo wyczekiwaną okazją do odpoczynku#, a tegoroczna zapowiada się wyjątkowo obiecująco - ze względu na jej długość i urokliwą pogodę. Bez względu na to, czy planujesz relaksować się w pobliżu domu czy wyruszysz w podróż - sprawdź, dlaczego warto spędzić ją z mObywatelem!

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)