Dziś mamy 27 września 2024, piątek, imieniny obchodzą:

26 kwietnia 2024

Wykład Doroty Pierri. O wpływie przemian klimatu na gospodarkę wodną

fot. Starostwo Powiatowe

fot. Starostwo Powiatowe

W czwartek, 25 kwietnia 2024 roku o godzinie 15.30 w sali konferencyjnej #na Przystani Powiat Nakielski odbył się zorganizowany przez Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, wykład dr inż. Doroty Pierri pt. „Przemiany klimatu, a problematyka wodna: skutki i adaptacja”.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią Elżbieta Bielińska, która przywitała wykładowczynię i wszystkich obecnych gości, wśród których znalazła się grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią pod opieką nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana.

Pani dr inż. Dorota Pierri pochodzi z Nakła, jest absolwentką I LO w Nakle nad Notecią. Jest pracownikiem Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej, Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jest członkiem wielu zespołów naukowych w projektach badawczo rozwojowych oraz członkiem wojewódzkiego zespołu eksperckiego ds. oceny stanu zanieczyszczenia środowiska. W swoim dorobku naukowym ma wiele publikacji, dokumentacji hydrogeologicznych i opracowań naukowych.

Pani dr inż. Dorota Pierri w swoim wykładzie skupiła się na przyczynach zmian klimatu spowodowanych przez człowieka. Przedstawiła jaki one mają wpływ na globalną i regionalną gospodarkę wodną. Niekorzystne zmiany klimatu powodują zwiększenie częstotliwości występowania klęsk naturalnych związanych z wodą: susze i pożary lub powodzie. Globalna ilość wody nie zmieniła się od czasu powstania planety, ale w wyniku przemian klimatu zmniejszają się zasoby wody podziemnej oraz ilość wody w środowisku gruntowo-wodnym. Zaczynamy odczuwać niedostatek dobrej, taniej i łatwo dostępnej wody. Pani dr inż. Dorota Pierri wskazała możliwości przeciwdziałania zmianom klimatu na poziomie każdego mieszkańca ziemi, a także przedstawiła możliwości adaptowania się do sytuacji postępującego niedostatku wody. Podpowiedziała jak możemy oszczędzać i „szanować” wodę.

Materiał: Magdalena Stepka - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 16 46

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jesienna aura bywa zdradliwa. Zachowajmy szczególną ostrożność

Po miesiącach sprzyjających warunków dla kierowców nadchodzą dni #ze zdradliwą aurą. Wczoraj astronomiczna, dzisiaj z kolei zawitała do nas kalendarzowa jesień. Osoby wybierające się w podróż samochodem powinny wziąć pod uwagę najświeższe prognozy o jesiennej, a co za tym idzie zmiennej pogodzie. Ta zmienność wpływa bezpośrednio na prowadzenie pojazdu. Przed nami mgliste dni, opady deszczu, niższa temperatura oraz mokre liście na drodze. Zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do takich warunków to podstawa bezpieczeństwa na drodze.

(czytaj więcej)
0

Operacja pk. Feniks. Zaangażowanych ponad 200 żołnierzy

W poniedziałek 23 września rozpoczęła się operacja #pod kryptonimem FENIKS, w którą jest zaangażowanych ponad 200 żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niesieniu szeroko pojętej pomocy na terenach popowodziowych uczestniczą terytorialsi ze wszystkich 4 batalionów 8.K-PBOT z Torunia, Inowrocławia, Grudziądza i Włocławka. Zaangażowane zostały również samodzielne kompanie. W razie potrzeby doraźnie do pomocy może być kierowanych więcej żołnierzy. W ostatni weekend z 8.K-PBOT było ich ponad 400.

(czytaj więcej)
0

Miłośnik historii natrafił na karabin. Broń trafiła do bydgoskiego muzeum

Policjanci z# Koronowa prowadzili sprawę związaną z odnalezieniem, przez miłośnika artefaktów, jednostki broni z czasów II Wojny Światowej. Jej finałem było wczorajsze spotkanie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie Komendant Komisariatu Policji w Koronowie młodszy inspektor Tomasz Meyze przekazał Dyrektorowi Muzeum Panu Wojciechowi Bartoszek odnalezioną broń wraz z magazynkami i amunicją.

(czytaj więcej)
0

"Dopytujemy mieszkańców czego im potrzeba". Z pomocą powodzianom

W Lewinie Brzeskim i Głuchołazach wciąż są strażacy# z woj. kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)