Dziś mamy 20 maja 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2024

Kolejna transza trzynastek. Wypłaty jeszcze w tym tygodniu

fot. powierzone

fot. powierzone

Do 19 kwietnia ZUS wypłaci emerytom i rencistom kolejną# transzę tzw. trzynastek. Otrzymają je osoby, które swoje świadczenie pobierają 20 dnia miesiąca. W tym terminie trzynastą emeryturę otrzyma 1,7 mln osób w tym niemal 92 tys. emerytów i rencistów z województwa kujawsko-pomorskiego. Suma wypłat w kraju to 3 mld zł, w regionie 163,6 mln zł.

- Jeszcze przed Wielkanocą ZUS rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Dodatkowe świadczenie do tej pory otrzymało 5 mln osób na łączną kwotę blisko 8,8 mld zł. W województwie kujawsko-pomorskim trzynastki z ZUS-u trafiły do ponad 286,2 tys. osób, a kwota wypłat przekroczyła 509,8 mln zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jednorazowe świadczenie pieniężne przekazywane jest razem z emeryturą lub rentą za kwiecień.

W tym tygodniu trzynastka trafi do osób, których termin płatności świadczenia podstawowego przypada na 20 kwietnia. Z uwagi na to, że jest to sobota, to uprawnieni pieniądze otrzymają wcześniej tj. do 19 kwietnia. W tym terminie trzynastą emeryturę otrzyma 1,7 mln osób na łączną kwotę 3 mld zł,  na Kujawach i Pomorzu niemal 92 tys. emerytów i rencistów na kwotę 163,6 mln zł.

- W kolejnym terminie płatności- 25 kwietnia w regionie dodatkową gratyfikację z ZUS-u otrzyma 86,2 tys. uprawnionych  na kwotę ponad 153,5 mln zł. Ostanie trzynastki ZUS wypłaci pod koniec kwietnia osobom pobierającym zasiłki i świadczenia przedemerytalne, których termin płatności świadczenia za kwiecień przypada na 1 maja – dodaje rzeczniczka.

Trzynastki wypłacane są z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Otrzymają je osoby, które na 31 marca mają ustalone prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych i pobierają to świadczenie np. emeryturę, rentę, świadczenie czy zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne czy świadczenie rodzicielskie Mama 4 plus. Trzynastej emerytury

nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń było zawieszone np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Osobom, które mają prawo do dwóch świadczeń z ZUS-u, będzie przysługiwała jedna trzynasta emerytura. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli uprawniony pobiera świadczenia emerytalno-rentowe z dwóch instytucji, na przykład z ZUS-u i KRUS-u. W tej sytuacji dodatkowe świadczenie wypłaci ZUS.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 9 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Ja, w dniu 18-04-2024 13:59:01 napisał:

    Nie transza 13 - tek tylko transza podwyżek w sklepach złodzieje okradają swój naród .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)