Dziś mamy 29 maja 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

24 maja 2022

Kolejny dzień stażu w Słowenii. Uczniowie przygotowali relację

fot. pow.

fot. pow.

Najciekawszą atrakcją VIII dnia było# zwiedzanie Jaskini Postojnej.

Jest jedynym miejscem, gdzie można spotkać prawdziwe cuda – formacje jaskiniowe i małe smoki. W trakcie wycieczki dzięki elektronicznemu przewodnikowi dowiedzieliśmy się, że jaskinia jest prawdziwym wyzwaniem dla speleologów i jest kolebką biospeleologii. Mogliśmy podziwiać wspaniały, 5-metrowy stalagmit o nazwie Brylant. Stanowi on symbol jaskini i słoweńskiego krasu. Tuż obok niego znajduje się pięknie wyżłobiona kolumna. Dotarcie do tych miejsc było możliwe dzięki długiej na 3,7 km kolejce o podwójnym torze, jedynej takiej na świecie. W jaskini tej znajduje się około 150 gatunków zwierząt, a najsłynniejszym z nich jest odmieniec jaskiniowy, nazywany potocznie małym smokiem lub ludzką rybą. Zwierzątko to stanowi nadal wielką tajemnicę, jest uznawane za największe zwierzę żyjące w jaskini i może przeżyć bez pożywienia do 10 lat. Przez ostatnie 200 lat Jaskinię Postojną odwiedziło ponad 39 mln turystów z całego świata.

Następnie wybraliśmy się do miasta Piran, najbardziej atrakcyjnego turystycznie miejsca nad słoweńskim Adriatykiem. Ze względu na jego architekturę Pani przewodnik nazwała to miasto „małą Wenecją”. Miasto to do dzisiaj zachowało średniowieczny styl wąskich uliczek oraz ciasnej zabudowy mieszkalnej, a wszystkie domy pokryte są czerwoną dachówką. Po wejściu na taras widokowy przy kościele Świętego Grzegorza mogliśmy zobaczyć wybrzeża Chorwacji i Włoch. Na koniec zwiedzania poznaliśmy miejską legendę o dwojgu zakochanych, których dzieliła duża różnica wieku. Na budynku podarowanym przez starszego kochanka widnieje napis „lassar pur dir”, który oznacza „niech mówią…”.

Materiał: Maria Kowalska, Jakub Kalinowski - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu 

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)