Konkurs recytatorski "Salomonowe Pieśni". Wyłoniono laureatów
fot. Organizatorzy
Szkoła Podstawowa nr 2 #w Nakle nad Notecią, której patronuje bł. Stefan Wyszyński, była miejscem gminnego konkursu recytatorskiego „Salomonowe Pieśni”.
Wydarzenie pod patronatem burmistrza miasta i gminy odbywało się w ramach Tygodnia Biblijnego. Uczniowie klas 6-8 recytowali jedną z sześciu Pieśni nad Pieśniami Starego Testamentu, zwanych Pieśniami Salomona. Są one zaliczane do pieśni dydaktycznych, a ich głównym tematem jest miłość. Pieśni te zaliczyć można zarówno do liryki jak i do dramatu.
Komisja konkursowa, reprezentowana przez polonistki: Annę Białczyk, Elżbietę Lewczyk oraz Ilonę Paszkiewicz, oceniła interpretację głosową, dykcję, opanowanie pamięciowe, a także ogólne wrażenie artystyczne. Pierwsze miejsce zdobyła: Maja Dobosz (SP nr 2 Nakło nad Notecią). Drugie miejsce zdobyli: Maja Kościerska i Elian Przybylski (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślesinie), trzecie: Alicja Szymańska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paterku) oraz Maja Szewczyk (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Trzeciewnicy). Wyróżnienia trafiły do: Zofii Franczak (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślesinie), Mariki Kropskiej i Maji Koper (SP nr 2 w Nakle nad Notecią).
Podczas prezentacji recytatorskiej zostały rozstrzygnięte konkursy plastyczne „W świecie Biblii” w kategoriach klas 1-3 „Moja ulubiona postać biblijna Starego Testamentu” i klas 4-5 „Moja ulubiona postać biblijna Nowego Testamentu”. – Oceniając prace, brałyśmy pod uwagę twórcze podejście, kreatywność, oryginalność, estetykę, samodzielność wykonania oraz ogólne wrażenie artystyczne – powiedziały jurorki Beata Witusińska i Katarzyna Ardasińska.
Organizatorami konkursu były: katechetka Katarzyna Dobosz i polonistka Ilona Paszkiewicz. – Przez cały Tydzień Biblijny nasze dzieci podczas lekcji religii pochylały się nad Świętą Księgą i pogłębiały wiadomości o niej. Włączyliśmy się także w narodowe czytanie Pisma Świętego, a w młodszych klasach nie zabrakło gier biblijnych i zagadek. Wszystko po to, by ukazać, jak zadziwiającą księgą jest Biblia – podsumowała Katarzyna Dobosz.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Wyniki konkursu! Do wygrania torcik z okazji Dnia Babci i Dziadka
- Wygraj torcik w konkursie! Dzień Babci i Dziadka
- "Kosmiczni Detektywi". Ogólnopolski konkurs dla uczniów
- Kolejna edycja konkursów strażackich. Atrakcyjne nagrody
- "Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa". Kto może wziąć udział w konkursie?
Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik i zadbać o przyszłość planety?
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych #problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)