Dziś mamy 24 marca 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

19 kwietnia 2024

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Kto pojedzie na finał?

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Czytając Pismo Święte, odkrywamy wskazówki #życiowe” – podkreślił Hubert, uczestnik XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Trzydziestu młodych spotkało się na jego diecezjalnym etapie, jaki przeprowadzono w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej.

Uczniowie z kilkunastu szkół otrzymali do rozwiązania test, składający się aż z 45 pytań. – Myślę, że wszyscy, którzy biorą udział w tym konkursie, czytając słowo Boże, muszą poczuć radość w sercu. Taki jest cel, a właściwie przesłanie płynące z wydarzenia – dodała Teresa Misiewicz, koordynator i przewodnicząca bydgoskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

To właśnie stowarzyszenie odpowiada za konkurs, który wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. – Zależy nam, by to żywe Słowo dawało pokój, stawało się drogowskazem, jaki będzie nas prowadził przez życie – dodała Teresa Misiewicz. – Najważniejsze, byśmy odczytywali to, co Pismo Święte, „list Pana Boga”, mówi do mnie – stwierdził bp Krzysztof Włodarczyk, nazywając wszystkich uczestników zwycięzcami.

Jednocześnie porównał studiowanie Biblii do wizyty w muzeum, gdzie człowiek, wpatrując się w obrazy, chce poznać ich technikę, autora oraz inne detale. – Stawiamy sobie pytania, zachwycając się danym dziełem. Tak samo jest z Pismem Świętym. Poznajemy je i nie kończymy na obrazach, ale odkrywamy ich sens, pytamy w świetle tego, co przeczytamy, kim jestem i co to dla mnie znaczy – dodał biskup.

Na ile straży nocnych dzielono noc w czasach Sędziów? Jaką nazwę nosiła Jerozolima przed zdobyciem jej przez Dawida? – to dwa z 45 pytań testowych, opartych na Księdze Sędziów i Dziejach Apostolskich. – Chciałem spróbować swoich sił. Jestem lektorem, więc co niedzielę mam styczność ze słowem Bożym. Poza tym interesują mnie historie zawarte w Biblii, zwłaszcza w Starym Testamencie – podkreślił Marcel, uczeń VI LO w Bydgoszczy.

Po ogłoszeniu wyników siedmiu najlepszych rywalizowało w części ustnej. Pierwsza trójka – Marta Lewandowska (PZSM w Bydgoszczy), Hubert Goździk (VI LO w Bydgoszczy), Marcel Michalski (VI LO w Bydgoszczy) pojedzie na finał do Niepokalanowa. – Myślę, że poszło mi dobrze. Niektóre pytania były dość trudne, a inne łatwe. Jestem na kierunku humanistycznym, więc bardzo lubię czytać, a Biblia jest głębokim źródłem wiedzy. Mogę ją czytać i czytać – podsumowała Julianna, uczennica IV LO w Bydgoszczy.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 16 16

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)