Dziś mamy 27 października 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

19 września 2020

Koronawirus negatywnie wpłynął na lokalny rynek pracy. Wzrosło bezrobocie

Przemysław Ulatowski - dyrektor PUP w Nakle

Przemysław Ulatowski - dyrektor PUP w Nakle

Powiatowy Urząd Pracy w Nakle podsumował dane na temat bezrobocia w gminie# Nakło oraz w powiecie od początku bieżącego roku. Sytuacja na lokalnym rynku pracy znacznie pogorszyła się w porównaniu do ubiegłych lat. Głównym powodem jest epidemia koronawirusa, ale nie tylko ona ma wpływ na to, że bezrobotnych przybywa.

Poprzednie lata pod względem sytuacji na rynku pracy były stosunkowo dobre. Bezrobocie systematycznie spadało także w naszym powiecie. Jednak pandemia koronawirusa, którą ogłoszono w marcu br. w znacznym stopniu zmieniła tę sytuację. Przez likwidację miejsc pracy, ograniczenia działalności, które skutkowały redukcją etatów, zmniejszaniem zatrudnienia i wstrzymywaniem się od poszukiwania nowej siły roboczej, doszło do wzrostu bezrobocia. O tym, jak ten krótki okres od momentu ogłoszenia pandemii negatywnie wpłynął na rynek pracy świadczą dane z ubiegłych lat. Szczególnie wzrost liczby osób bezrobotnych jest widoczny w odniesieniu do zeszłorocznych statystyk. Dane dotyczące bezrobocia w lipcu w latach 2017–2020 w gminach naszego powiatu ujęliśmy w poniższym zestawieniu.

  Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP Nakło
Gminy Lipiec 2017 r. Lipiec 2018 r. Lipiec 2019 r. Lipiec 2020 r.
Nakło nad Notecią 1386 1188 1112 1332
Szubin 896 732 636 846
Mrocza 510 453 420 512
Kcynia 609 538 467 565
Sadki 353 278 268 297
Razem 3754 3189 2903 3552

Warto wspomnieć, że lipiec jest miesiącem, w którym przez podejmowanie pracy sezonowej bezrobocie zawsze spada. Jednak nie w bieżącym roku.

Kto najczęściej szuka pracy? Niestety, nadal są to kobiety. W gminie Nakło jest to 64% spośród wszystkich zarejestrowanych, a w naszym powiecie to 62% z ogółu. Sporą grupę stanowią panie, które są zarejestrowane po urodzeniu dziecka. To 22% wszystkich bezrobotnych z gminy Nakło. Poza tym w gminie Nakło najczęściej pracy poszukują osoby z wykształceniem zawodowym. Najmniej w grupie zarejestrowanych w nakielskim urzędzie osób jest tych, które posiadają wykształcenie wyższe. Bardzo niepokojący jest fakt, że najliczniejszą grupę w gminie Nakło spośród bezrobotnych stanowią tak naprawdę osoby młode, w wieku od 25 do 34 lat! Poza tym osoby zarejestrowane jako bezrobotne często przez dłuższy czas nie mogą znaleźć zatrudnienia i często przebywają w rejestrach nawet ponad dwa lata zanim znajdą pracę. Wśród bezrobotnych w gminie Nakło, nie dość, że są to statystycznie rzecz ujmując młode kobiety, bezrobotne nawet przez dwa lata o wykształceniu zawodowym, ich staż pracy jest krótki i wynosi do 5 lat. Co szósta osoba zarejestrowana w nakielskim PUP zamieszkała na terenie gminy Nakło nie posiada doświadczenia zawodowego, a co trzecia nie ma kwalifikacji zawodowych. Skutkuje to tym, że osoby takie mają ograniczone możliwości znalezienia pracy. Spośród zarejestrowanych osób największą grupę zawodową stanowią sprzedawcy. Poza tym pracy poszukują asystenci ekonomiczni, robotnicy gospodarczy, kucharze, murarze, stolarze, a także fryzjerzy, krawcy oraz osoby trudniące się montowaniem podzespołów.

Przygotowana przez dyrektora PUP informacja nt. stanu bezrobocia w gminie Nakło, jak i w całym powiecie w okresie od stycznia do lipca br. nie napawa optymizmem. – Wszystkie wskaźniki uległy pogorszeniu – przekazuje dyrektor PUP w Nakle Przemysław Ulatowski. Ofert pracy też jest mniej i to zarówno dla wykwalifikowanych, jak i niedoświadczonych osób. Dla porównania w okresie od stycznia do lipca 2019 roku urząd pracy dysponował 4412 ofertami pracy od pracodawców, a w tym samym okresie br. było ich aż po ponad połowę mniej! Nic dziwnego, że urząd pracy odnotował prawie 20%-wy spadek podjęć pracy przez zarejestrowane w nim osoby bezrobotne. Szczególnie wskaźnik ten spadł w kwietniu, kiedy to na podjęcie pracy nie zdecydowała się tak duża liczba bezrobotnych, że wskaźnik spadł o 75% w gminie Nakło, a w powiecie – o 58%.

Celem działalności powiatowego urzędu pracy jest aktywizacja bezrobotnych, jak i rynku pracy. Jedną z głównych idei, jaka przyświeca tej instytucji, co przekazuje jej dyrektor w swoim sprawozdaniu jest prymat pracy nad bezrobociem. Jednak problem jest bardziej złożony i nie polega tylko na tym, że zmagamy się z pandemią. Wiele osób nie chce pracować, bo się to „nie opłaca”. Ponadto, urząd pracy dysponuje danymi tylko osób zarejestrowanych, gdzie i tak spora część z nich pracuje po prostu na „czarno” i korzysta z ubezpieczenia. Poza tym w gminie Nakło, ale także w powiecie nie ma zbyt wielu zakładów pracy, gdzie osoby bez doświadczenia, jak i kwalifikacji mogłyby je nabywać, zaczynając od najniżej płatnych zajęć. Poza tym największe bezrobocie nadal jest odnotowywane na terenach wiejskich. W całym powiecie ponad połowa bezrobotnych to mieszkańcy takich obszarów. W gminie Nakło to 39% ogółu bezrobotnych. Nic więc dziwnego, że gmina Nakło, jak i powiat od lat mają wyższe bezrobocie niż to w skali województwa czy kraju.

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (12)

  Kolo, w dniu 19-09-2020 17:54:46 napisał:

  Jak ma być dobrze skoro dzwonię do UP w Nakle i pytam czy są jakieś dofinansowania lub staże związane ze stworzeniem stanowiska pracy to Panie odpowiadają mi że rząd wstrzymał wszystkie tego rodzaju doposażenia. Oczywiście nie jest to wina UP w Nakle czy w innych miastach ale jak słyszę ze rząd ustanawia dodatek solidarnościowy (bezrobotny który stracil prace w czasie pandemii otrzymuje około 2500zl przez pierwsze 3 miesiące), a wstrzymuje się staże i doposażenia to mnie chu.... strzela. Co my w tym kraju promujemy, bezrobocie?! Ja dzięki takim programom zatrudniłem kilka osób i pracują już u mnie kilka lat.

  odpowiedz

  • 7 (21)

  Adrian , w dniu 19-09-2020 19:30:50 napisał:

  Bezrobocie rośnie a paterczoki krzyczą gdy ma powstać nowy zakład pracy... A jak powstawała strefa ekonomiczna to nie syczeli...

  odpowiedz

  • 4 (8)

  wolność, w dniu 20-09-2020 09:27:47 napisał:

  Tak to jest gdy promuje się socjalizm. Najlepiej opodatkować ludzi, którzy mają największy wkład w budżet, a nagrodzić nierobów. Gratulacje dla wyborców PiS. Wiecie, że od początku swoich rządów wprowadzili 35 nowych podatków lub podwyżek podatków? Wiecie, że dwukrotnie mają być opodatkowane spółki komandytowe? Wiecie, że umowy zlecenie mają być zgłaszane do ZUS (również ma to zostać opodatkowane)? Idziemy dalej - ostatnio w sejmie przegłosowano "5 Kaczyńskiego", co to jest? Ano pakiet "prozwierzęcy' usunięcie branży futrzanej - kolejni ludzie na bezrobocie. Cios w branże mięsna (wołowina, drób) - to jak strzał w ryj rolnikowi. Cios w branże mleczarską. To wszystko zafundował Wam kochany Pis. Sprzedaliście się za 500 zł. Możecie mieć teraz pretensje tylko do siebie.

  odpowiedz

  • 1 (7)

  pa, w dniu 20-09-2020 12:26:50 napisał:

  dla tych co nie chcą pracować PIS powinien im dołożyć po 2x500 zł w nagrodę.

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Do Wolność, w dniu 20-09-2020 20:51:43 napisał:

  Z wszystkim się kolego zgadzam, tylko co do "strzału rolnikowi w ryj" to chcę nadmienić że ten strzał Im się po prostu należy za to że głosowali na PiS. A więc niech teraz wyją, nie żal mi ich wcale

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Botox
Skup i sprzedaż części
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Kasy fiskalne Datecs
1200PLN PROMOCJAPLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Sprzedaż opon
Novitus Nano E
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Siłownia
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Makaronu. Można stworzyć z niego proste i pyszne dania

Jesienne weekendy to doskonała okazja do szukania nowych pomysłów na wspólne spędzenie #czasu w domowym zaciszu. W najbliższą niedzielę nie trzeba będzie ich szukać, ponieważ 25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. To świetny pretekst, aby zaangażować wszystkich domowników w przygotowanie prostego i smacznego dania. Wystarczy 5 składników i odrobina czasu. Potrzebni będą też oczywiście miłośnicy makaronu. A takich na pewno nie brakuje, prawda?

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)