Dziś mamy 19 września 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

22 września 2023

Mobilne pracownie komputerowe. W jakich szkołach powstaną?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Podczas konferencji prasowej #w Kobyłce minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił wyniki konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”.

- Nagrodą są w pełni wyposażone mobilne pracownie komputerowe. Uczniowie nadesłali aż 3075 zgłoszeń i bardzo trudno było wybrać najlepsze. Dlatego zwiększyliśmy pulę nagród i zamiast planowanych 500 mobilnych pracowni komputerowych, do szkół trafi ich ponad 800. Nasze działania w zakresie budowania kompetencji cyfrowych młodego pokolenia są kompleksowe – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

– Konkursy, takie jak ten przygotowany przez NASK, są wspaniałym narzędziem edukacyjnym – mówił Janusz Cieszyński. – Atrakcyjne nagrody są tylko dodatkiem, bo prawdziwą wartość stanowi wiedza i nabycie nowych kompetencji, które umożliwią dzieciom i młodzieży sprawne – a przede wszystkim bezpieczne – poruszanie się w cyfrowym świecie – dodał.

Cyfrowe kompetencje są jednymi z kluczowych umiejętności, potrzebnych do funkcjonowanie w XXI wieku. Każdy aspekt życia przenosi do Internetu, począwszy od rozrywki i komunikacji, przez sprawy urzędowe czy zakupy, aż po naukę i pracę. Właśnie dlatego tak ważne jest wykształcenie w dzieciach i młodzieży zdrowych nawyków związanych z cyberhigieną i cyberbezpieczeństwem.

– Powtarzałem to już wiele razy, ale badania jasno pokazują, że 65 proc. obecnych dzieci w wieku szkolnym będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały. To mocny sygnał, że kompetencje cyfrowe i technologiczne, które uczniowie nabędą teraz, a następnie rozwiną je na kolejnych etapach edukacji, nie tylko pomogą im odnaleźć się w społeczeństwie, lecz będą w niedalekiej przyszłości także mocnym atutem na rynku pracy. Nowoczesny sprzęt, który trafi do szkół, pomoże wyrównywać przyszłe szanse na rynku pracy, wesprze uczniów uzdolnionych, pomoże rozwijać talenty – mówił minister cyfryzacji.

Konkurs, w którym mogły brać udział wszystkie szkoły w Polsce, został ogłoszony na początku czerwca. Uczestnicy mogli startować w 3 kategoriach wiekowych, a dla każdej z nich przygotowano inne zadanie. Wspólnym motywem było zrealizowanie wskazanego kursu e-learningowego dotyczącego bezpieczeństwa w sieci przez jak największą liczbę uczniów, a następnie przygotowanie pracy w oparciu o zdobytą wiedzę.

Drużyny rywalizowały o mobilną pracownię komputerową dla swojej szkoły. Każda z nich ich jest wyposażona w 16 laptopów wraz z przenośną szafą, posiada oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

Jury wybrało 832 najlepsze prace:

  • w kategorii klasy 1–3 szkoły podstawowej – 337 prace,
  • w kategorii klasy 4–6 szkoły podstawowej – 166 prac,
  • w kategorii klasy 7–8 szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe – 329 prace.

Najwięcej nagród powędruje do szkół z województw: śląskiego (100), mazowieckiego (87), wielkopolskiego (78), małopolskiego (80) i dolnośląskiego (75). Pełną listę nagodzonych znajdziesz TUTAJ.

Wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt otwiera nowe perspektywy dla uczniów, ale i nauczycieli. Teraz, w jeszcze większym stopniu, będą mogli korzystać z cyfrowych materiałów edukacyjnych, przygotowywanych między innymi przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.

– Świat już nie zmienia się z dekady na dekadę, czy z roku na rok. Świat zmienia się dosłownie z dnia na dzień. Dlatego kluczowe nie jest dzisiaj pytanie, czy świat się zmienia, lecz jak się zmienia i co możemy zrobić, by wspierać najmłodszych w tych zmianach. Najmłodsze roczniki nie znają świata bez Internetu. Potrzebują takiego wsparcia, jakie zapewniają konkursy, takie jak ten, ale także programy wyrównujące szanse dzieci z różnych środowisk, jak „Laptop dla ucznia” – mówił minister Cieszyński.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 18 29

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (5)

    Ja, w dniu 22-09-2023 11:41:37 napisał:

    Polacy do tej pory mieli najbardziej wykształconych obywateli .Teraz wprowadzacie do szkół podstawowych to badziewie precz ze sztuczną inteligencją zresztą to nie jest inteligencja to tylko przedmiot człowiek może być inteligentny nie przedmiot rzecz.Dociera.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Partycja, w dniu 22-09-2023 19:48:53 napisał:

    Mobilne pracownie komputerowe. W jakich szkołach powstaną?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    do ja, w dniu 23-09-2023 20:58:16 napisał:

    Dziadek, a Ty wiesz o czym mówisz? Odebranie im możliwości korzystania z dorobku technologicznego sprawiłoby zrobienie z Polaków małp na tle Europy. Obecnie obsługa komputera jest jak umiejętność czytania za Twoich lat młodzieńczych, krzywdą wobec młodzieży jest obecnie brak dobrej edukacji informatycznej. Dziś bez komputera to już nawet na budowę do pracy możesz się nie dostać jak przyjdzie CV na maila wysłać.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (1)

    On, w dniu 24-09-2023 07:26:43 napisał:

    Unia Europejska załatwiła laptopy do polskich szkół chcą zrobić z Polaków zacofany naród .Teraz będą narzucać swój program swoją historię wiadomo jaka ..

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Budowa hal
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"

Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy

Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.

(czytaj więcej)
0

Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian

W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.

(czytaj więcej)