Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 września 2023

Mobilne pracownie komputerowe. W jakich szkołach powstaną?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Podczas konferencji prasowej #w Kobyłce minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił wyniki konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”.

- Nagrodą są w pełni wyposażone mobilne pracownie komputerowe. Uczniowie nadesłali aż 3075 zgłoszeń i bardzo trudno było wybrać najlepsze. Dlatego zwiększyliśmy pulę nagród i zamiast planowanych 500 mobilnych pracowni komputerowych, do szkół trafi ich ponad 800. Nasze działania w zakresie budowania kompetencji cyfrowych młodego pokolenia są kompleksowe – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

– Konkursy, takie jak ten przygotowany przez NASK, są wspaniałym narzędziem edukacyjnym – mówił Janusz Cieszyński. – Atrakcyjne nagrody są tylko dodatkiem, bo prawdziwą wartość stanowi wiedza i nabycie nowych kompetencji, które umożliwią dzieciom i młodzieży sprawne – a przede wszystkim bezpieczne – poruszanie się w cyfrowym świecie – dodał.

Cyfrowe kompetencje są jednymi z kluczowych umiejętności, potrzebnych do funkcjonowanie w XXI wieku. Każdy aspekt życia przenosi do Internetu, począwszy od rozrywki i komunikacji, przez sprawy urzędowe czy zakupy, aż po naukę i pracę. Właśnie dlatego tak ważne jest wykształcenie w dzieciach i młodzieży zdrowych nawyków związanych z cyberhigieną i cyberbezpieczeństwem.

– Powtarzałem to już wiele razy, ale badania jasno pokazują, że 65 proc. obecnych dzieci w wieku szkolnym będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały. To mocny sygnał, że kompetencje cyfrowe i technologiczne, które uczniowie nabędą teraz, a następnie rozwiną je na kolejnych etapach edukacji, nie tylko pomogą im odnaleźć się w społeczeństwie, lecz będą w niedalekiej przyszłości także mocnym atutem na rynku pracy. Nowoczesny sprzęt, który trafi do szkół, pomoże wyrównywać przyszłe szanse na rynku pracy, wesprze uczniów uzdolnionych, pomoże rozwijać talenty – mówił minister cyfryzacji.

Konkurs, w którym mogły brać udział wszystkie szkoły w Polsce, został ogłoszony na początku czerwca. Uczestnicy mogli startować w 3 kategoriach wiekowych, a dla każdej z nich przygotowano inne zadanie. Wspólnym motywem było zrealizowanie wskazanego kursu e-learningowego dotyczącego bezpieczeństwa w sieci przez jak największą liczbę uczniów, a następnie przygotowanie pracy w oparciu o zdobytą wiedzę.

Drużyny rywalizowały o mobilną pracownię komputerową dla swojej szkoły. Każda z nich ich jest wyposażona w 16 laptopów wraz z przenośną szafą, posiada oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

Jury wybrało 832 najlepsze prace:

 • w kategorii klasy 1–3 szkoły podstawowej – 337 prace,
 • w kategorii klasy 4–6 szkoły podstawowej – 166 prac,
 • w kategorii klasy 7–8 szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe – 329 prace.

Najwięcej nagród powędruje do szkół z województw: śląskiego (100), mazowieckiego (87), wielkopolskiego (78), małopolskiego (80) i dolnośląskiego (75). Pełną listę nagodzonych znajdziesz TUTAJ.

Wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt otwiera nowe perspektywy dla uczniów, ale i nauczycieli. Teraz, w jeszcze większym stopniu, będą mogli korzystać z cyfrowych materiałów edukacyjnych, przygotowywanych między innymi przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.

– Świat już nie zmienia się z dekady na dekadę, czy z roku na rok. Świat zmienia się dosłownie z dnia na dzień. Dlatego kluczowe nie jest dzisiaj pytanie, czy świat się zmienia, lecz jak się zmienia i co możemy zrobić, by wspierać najmłodszych w tych zmianach. Najmłodsze roczniki nie znają świata bez Internetu. Potrzebują takiego wsparcia, jakie zapewniają konkursy, takie jak ten, ale także programy wyrównujące szanse dzieci z różnych środowisk, jak „Laptop dla ucznia” – mówił minister Cieszyński.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 16 26

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (5)

  Ja, w dniu 22-09-2023 11:41:37 napisał:

  Polacy do tej pory mieli najbardziej wykształconych obywateli .Teraz wprowadzacie do szkół podstawowych to badziewie precz ze sztuczną inteligencją zresztą to nie jest inteligencja to tylko przedmiot człowiek może być inteligentny nie przedmiot rzecz.Dociera.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Partycja, w dniu 22-09-2023 19:48:53 napisał:

  Mobilne pracownie komputerowe. W jakich szkołach powstaną?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  do ja, w dniu 23-09-2023 20:58:16 napisał:

  Dziadek, a Ty wiesz o czym mówisz? Odebranie im możliwości korzystania z dorobku technologicznego sprawiłoby zrobienie z Polaków małp na tle Europy. Obecnie obsługa komputera jest jak umiejętność czytania za Twoich lat młodzieńczych, krzywdą wobec młodzieży jest obecnie brak dobrej edukacji informatycznej. Dziś bez komputera to już nawet na budowę do pracy możesz się nie dostać jak przyjdzie CV na maila wysłać.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  On, w dniu 24-09-2023 07:26:43 napisał:

  Unia Europejska załatwiła laptopy do polskich szkół chcą zrobić z Polaków zacofany naród .Teraz będą narzucać swój program swoją historię wiadomo jaka ..

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa magazynów
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto górnicze. #Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)