Narodowe Czytanie w Krzywoustym. Szkoła włączyła się w akcję

fot. powierzone
I LO przyłączyło się do 13. odsłony Narodowego Czytania#. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
W tym roku wybrano Kordiana Juliusza Słowackiego. Dramat ten należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów. Słowacki nawiązał do spisku podchorążych, związanego z przygotowaniami do zamachu na cara. W dramacie autor analizuje przyczyny i skutki powstania listopadowego.
Szkolną akcję Narodowego Czytania rozpoczęła pani dyrektor Aleksandra Białka, w obecności pani wicedyrektor, Justyny Michalskiej. Następnie uczniowie, Patrycja Kokoszewska i Jan Mrotek, przedstawili informacje na temat dotychczasowych edycji Narodowego Czytania i przybliżyli wszystkim dzieło Juliusza Słowackiego.
Zgromadzeni w auli uczniowie i nauczyciele wysłuchali fragmentów Kordiana odczytanych przez aktorów szkolnej grupy teatralnej TEATR NA PIĘTRZE: Antoninę Brzozowską, Agatę Iciek, Oliwię Kaniewską, Klaudię Pydyś, Dominika Ciszewskiego i Stanisława Gawlika. Wydarzenie uświetnił Igor Mrówczyński, grając na fortepianie fragmenty utworów Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena, które oddzielały poszczególne sceny dramatu.
Uczniów przygotowały do występu nauczycielki języka polskiego: Justyna Misterkiewicz, Ilona Świder i Beata Tomaszewska.
Materiał: Ilona Świder / I LO w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria












Czytaj również
- Spektakl Escape room. Sukces wychowanek MOW w Samostrzelu
- Konkurs Geo – Planeta w Krzywoustym. Wygrał Wojciech Mika
- IX Wojewódzki Konkurs Poetycki. Sukces uczennicy z Krzywoustego
- Uczniowie w sądzie. Brali udział w symulacji rozprawy
- Uczennice na konkursie recytatorskim. Zaprezentowały poezję i prozę łagrową
Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)