Dziś mamy 2 grudnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

27 września 2022

Ochrona odbiorców energii elektrycznej. Rząd przyjął projekt ustawy

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o # szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.

Od 1 stycznia 2023 r. rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh). Jeszcze wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – limit wyniesie do 3 tys. kWh. Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł.

 Zamrożenie cen energii elektrycznej

W 2023 r. rząd zablokuje wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:
do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
Limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r.
Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.
Oznacza to, że każda polska rodzina – również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie – skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r.
Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G).
Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

Dodatek elektryczny

Dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny.
Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.
Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.
Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.
Zachęta do oszczędzania energii elektrycznej

Rząd będzie chciał zachęcić Polaków do oszczędzania energii.
Gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r.
Wartość upustu będzie wynosiła 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Dotychczasowe działania rządu w ramach wsparcia dla odbiorców ciepła

Rząd wspiera polskie rodziny w pokryciu części kosztów związanych ze wzrostem cen na rynkach paliw i energii – w tym kosztów ogrzewania.
Wprowadziliśmy dodatek węglowy dla rodzin, które opalają swoje gospodarstwa węglem.
Dodatek wynosi 3 tys. zł.
Rozwiązanie obejmuje 6,5 mln gospodarstw domowych.
Na wypłatę dodatku rząd przeznaczy 10 mld zł.
Polacy, którzy ogrzewają swoje domy m.in. skroplonym gazem LPG, peletem drzewnym, drewnem kawałkowym czy olejem opałowym, także otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe w postaci dodatku.
pelet lub inny rodzaj biomasy – dodatek w wysokości 3 tys. zł,
drewno kawałkowe – dodatek w wysokości 1 tys. zł,
skroplony gaz LPG – dodatek w wysokości 500 zł,
olej opałowy – dodatek w wysokości 2 tys. zł.
Dodatek dla paliw innych niż węgiel obejmie ponad 1 mln gospodarstw domowych i dotyczy on budynków, które nie są przyłączone do sieci gazowej i ciepłowniczej.
Dodatek będzie pokrywał 40 proc. wzrostu rocznych kosztów ogrzewania. Na ten cel zostanie przeznaczone 1,9 mld zł.
Do końca 2027 r. przedłużona zostanie ochrona taryfowa na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola. W 2022 r. cena gazu została zamrożona – bez tego rozwiązania gospodarstwa domowe mogłyby płacić nawet do 600% więcej za zużyty gaz.
Rządowa Tarcza Antyinflacyjna została przedłużona do końca 2022 r.

materiał: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń artykuł: 1 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (3)

  123, w dniu 27-09-2022 11:33:53 napisał:

  Czy osoby posiadające pompę ciepła+ fotowoltaikę też dostaną ten dodatek ? Bo są głosy, że właśnie nie. Czy to prawda?

  odpowiedz

  • 9 (13)

  Klaus, w dniu 27-09-2022 11:41:46 napisał:

  Czy nadal wierzycie, że wszystko jest przypadkiem? Spis czym grzejemy? Spis powszechny (prawo wsadzenia mieszkańców i zabierania nieruchomości), Zaopatrywanie w powiaty w tableteczki i zamiar rozdawania dzieciom w szkołach? Wszyscy wiedzą co się wydarzy, dobrze wiedzieli co nas czeka na długo przed tym co stwierdzili, że przyszło nagle i niespodziewanie. Na wszystko szło się w porę przygotować, ale tak miało być. System ma się zmienić w całej Europie.

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Bydl, w dniu 27-09-2022 13:48:30 napisał:

  Zakłady energ maja miliardy zysku Mimo to strasza pidwyzkami o 200 % Rząd to zatwierdza czy chce zatwierdzic O co chodzi?

  odpowiedz

  • 10 (12)

  Olga, w dniu 27-09-2022 16:40:01 napisał:

  a pomoc dla firm, które już upadają? Rachunki za energię z 5 tys. na 45 tys.!!!! Niedługo nie będzie co jeść. Piekarnie, produkcje upadną przez te kosmiczne rachunki , a co za tym idzie zwolnienia pracowników, ograniczenie produkcji i na końcu upadłość. Takim to zero pomocy...

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Doradca pi, w dniu 28-09-2022 00:30:48 napisał:

  Jedyną alternatywą to fotowoltaika typu off grid lun on grid z akumulatorem

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Kolo, w dniu 28-09-2022 10:30:58 napisał:

  Ten (nie)rząd to tylko na taczkach wywieźć... wszystko zniszczyli, a teraz ratują "zapomogami" z dodruku pieniędzy, co tylko pogłębia inflację i wyniszcza kraj... wszystkim politykom winniśmy podziękować, władza w ręce narodu, a ich rozliczyć! Na taczkach wywieźć wszystkie świnie przy korycie co są!!!

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Polka, w dniu 28-09-2022 11:01:44 napisał:

  Ps samo zło to dzięki tej partii mamy to co mamy że w Polsce jest tak zle.luezie mają małe emerytury z czego mają płacić za prag,gaz itp skoro niektórzy mają emerytury ledwo co 1500zl albo mniejsze i jeszcze jak to są osoby schorowane to co mają wybierać kupować swoje lęki i brać czy nie kupować leków i wydać na co innego a potem umierać trzeba ten rząd zniszczyć o nie głosować na pisiorow

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Mig, w dniu 28-09-2022 11:55:11 napisał:

  PIS to specjaliści od rozwiązywania problemów które sami stworzyli. Zawalili z węglem to dadzą dodatek który odbiorą w Vat, golą nas na paliwie, prądzie, gazie następnie trochę oddadzą, łaskawcy. Wy nas przestańcie okradać w podatkach!

  odpowiedz

  • 3 (3)

  hm, w dniu 28-09-2022 14:43:56 napisał:

  Dlaczgo i po co to skoro elektrownie mają już zabezpieczony węgiel który zakupiły za 300 zł także co ma tyle kosztować, że należy takie rzeczy robic?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)