Dziś mamy 20 maja 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

19 kwietnia 2024

Od północy cisza wyborcza. W niedzielę II tura wyborów

fot. archiwum

fot. archiwum

O północy z piątku na sobotę w całym kraju rozpocznie się# cisza wyborcza. Potrwa ona do niedzieli 21 kwietnia, do godz. 21.00.

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga tura wyborów samorządowych. W powiecie nakielskim wyborcza dogrywka odbędzie się w dwóch gminach: Kcynia i Sadki.

O fotel burmistrza kcyńskiej gminy ubiegają się: Wojciech Niemczyk i Mateusz Stachowiak. W wyborach na wójta gminy Sadki zmierzą się z kolei Dariusz Gryniewicz i Michał Piszczek.

Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych wsi i miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Po północy nie wolno agitować na rzecz kandydatów, prowadzić sondaży i rozpowszechniać jakichkolwiek materiałów wyborczych. Złamanie ciszy skutkować może bardzo wysokimi karami, nawet do miliona złotych. Cisza wyborcza trwać będzie niecałe dwie doby. Państwowa Komisja Wyborcza może niekiedy podjąć decyzję o jej przedłużeniu.

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Podczas ciszy wyborczej całkowicie zabronione jest agitowanie w sieci i w lokalach wyborczych, naklejanie plakatów, organizowanie wszelkich manifestacji, roznoszenie ulotek wyborczych. Nie można namawiać nikogo do głosowania na konkretnych kandydatów. Nie ma potrzeby jednak zrywania wcześniej wywieszonych plakatów. Wysokość nałożonej kary grzywny zależeć będzie od wagi popełnionego wykroczenia - może wynosić od 20 zł do 5 tys. zł.

Najwyższe jednak kary przewidziane są za publikację w czasie ciszy wyników sondaży wyborczych. Osoby lub instytucje, które opublikują takie wyniki w tym czasie otrzymać mogą karę od 500 tys. zł do miliona złotych. Fakt złamania ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.

Oceń artykuł: 11 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)