Dziś mamy 28 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

20 marca 2024

Ostatnie pożegnanie druhny "Doni". Odeszła na wieczną wartę

fot. KP

fot. KP

We wtorek 19 marca, na cmentarzu w Nakle pochowano #harcmistrzynię Aldonę Siudzińską, popularnie zwana „Donią”. Zmarła miała 100 lat.

Na pogrzeb oprócz rodziny przybyli harcerze z nakielskiego hufca oraz przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Nakle, w którym zmarła spędziła ostatnie lata. Poczty sztandarowe wystawili Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Nakle oraz I Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego w Nakle. – Druhnę Donię harcmistrzynię Aldonę Siudzińską poznałem 20 lat temu, kiedy rozpoczynałem służbę w nakielskim hufcu. Druhna miała już wówczas 80 lat. Pomimo swego wieku, dopóki starczało jej sił, brała udział we wszystkich uroczystościach harcerskich, kościelnych i państwowych (...) – powiedział na pogrzebie, komendant nakielskiego hufca pwd. Adam Dziewałtowski-Gintoft. – Druhno Aldono, odchodzisz na wieczną wartę, ale twoi wychowankowie, następne pokolenie nakielskich harcerzy będą z duma kontynuować służbę Bogu, Ojczyźnie i bliźnim, wierni harcerskim ideałom. Czuwaj! – zakończył komendant.

Harcmistrzyni Aldona Siudzińska jeszcze przed II wojną światową należała do Nakielskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki działającej przy Gimnazjum w Nakle. Od 1980 roku była jednym z założycieli Kręgu Starszych Instruktorów im. Adama Mickiewicza, który działa przy hufcu w Nakle. Celem Kręgu było przekazanie młodszym pokoleniom tradycji harcerskich. Pełniła tam funkcję skarbnika. Podczas obozów harcerskich, działała jako instruktor, gdzie pełniła funkcję sanitariuszki. 11 listopada każdego roku w swoim domu organizowała spotkania patriotyczne.

Msze św. w intencji zmarłej w kościele pw. św. Wawrzyńca w Nakle:

20 marca (środa), godz. 18.00

21 marca (czwartek), godz. 18.00.

Oceń artykuł: 20 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    obserwator, w dniu 20-03-2024 22:37:51 napisał:

    Cześ jej pamięci. Niech spoczywa w spokoju!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Dzień Samorządu Terytorialnego. Specjalna uchwała

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów #samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)
0

Policjanci uratowali myszołowa. Ptak został potrącony przez auto

Policjanci z wydziału ruchu drogowego #bydgoskiej komendy miejskiej uratowali myszołowa, który oszołomiony, prawdopodobnie po wcześniejszym potrąceniu przez auto, leżał na jezdni i ewidentnie potrzebował pomocy. Gdyby nie reakcja patrolu ptak zginąłby pod kołami nadjeżdżających samochodów.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)