Dziś mamy 26 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

05 listopada 2024

Powstało Centrum Chirurgii Robotycznej. Nowy blok operacyjny

fot. Tomasz Czachorowski

fot. Tomasz Czachorowski

W regionalnym Centrum Onkologii w Bydgoszczy otwarto #dziś (5 listopada) Centrum Chirurgii Robotycznej, czyli nowy blok operacyjny wyposażony w trzy roboty chirurgiczne. Lecznica jest pierwszym publicznym szpitalem w naszym kraju, który wprowadza tę nowoczesną technologię do codziennej praktyki klinicznej, i jedynym, który dysponuje trzema tego rodzaju systemami. W uroczystości w kompleksie CO uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

- Gratuluję zespołowi Centrum Onkologii. Obsługa tego rodzaju systemów jest nie lada wyzwaniem, wymaga wiedzy i umiejętności na najwyższym światowym poziomie. CO jest renomowanym, najlepszym ośrodkiem onkologicznym w Polsce i jednym z najlepszych w Europie – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej w bydgoskiej placówce marszałek Piotr Całbecki. Dodał, że podobne urządzenia pracują już m.in. w szpitalach w Toruniu i Grudziądzu oraz w uniwersyteckich lecznicach w Bydgoszczy.

Robot chirurgiczny to zasadniczo rodzaj manipulatora z konsolą będącą interfejsem dla chirurga-operatora i częścią roboczą z ramionami zakończonymi niewielkich rozmiarów narzędziami chirurgicznymi, z których jedno służy też do sterowania kamerą endoskopową. Urządzenie ściśle transmituje (w czasie rzeczywistym) ruchy dłoni lekarza, który śledzi pole operacyjne okiem kamery. Eliminuje przy tym ewentualne drżenia rąk i może powiększać obraz pola operacyjnego nawet dziesięciokrotnie. Zastosowanie tego rodzaju techniki to większa precyzja operacyjna, mniej powikłań, mniejsze ryzyko nawrotu nowotworu, krótsza hospitalizacja, mniejsze zapotrzebowanie na leki i krew oraz rzadsza konieczność zastosowania leczenia uzupełniającego - co generalnie poprawia wydolność systemu ochrony zdrowia i zwiększa dostępność leczenia.

Pierwszy robot dla CO został zakupiony dwa lata temu z wykorzystaniem środków z naszego programu regionalnego poprzedniej perspektywy. Zakupy dwóch kolejnych oraz budowę dedykowanego bloku operacyjnego placówka sfinansowała z własnych środków.

Zobacz też:

Robot – najdoskonalsze narzędzie w ręku chirurga 

Robot chirurgiczny w naszym Centrum Onkologii

Marszałkowska lecznica onkologiczna, która ma już na koncie 1 200 wykonanych w tej technice zabiegów operacyjnych, dysponuje obecnie czterema wyspecjalizowanymi zespołami chirurgii robotycznej i dziewięcioma doświadczonymi operatorami, legitymującymi się międzynarodowym certyfikatem w tym zakresie. Za pomocą robotów operują tu obecnie urolodzy (zabiegi prostatektomii), chirurdzy onkolodzy (resekcja jelita), ginekolodzy (histerektomia z powodu raka endometrium) i torakochirurdzy (usunięcie płata płucnego lub jego części z powodu zmian rakowych; tych zabiegów NFZ niestety jak dotąd nie finansuje).

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 7 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (7)

    Uh, w dniu 05-11-2024 15:37:09 napisał:

    Super,oby dostęp mieli wszyscy zwykli śmiertelnicy.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Sens, w dniu 06-11-2024 16:37:22 napisał:

    Tu roboty a w przychodni kolejki na kilka lat. Rakiety kosmiczne w epoce kamienia łupanego.

    odpowiedz

    • -2 (4)

    Ja, w dniu 06-11-2024 17:13:26 napisał:

    Operacja nie udana brak winnych jak tu ukarać robota.Chwalicie się co macie a ludzie latami czekają w kolejce większość nie doczeka operacji .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Budowa hal
Praca na wysokości
60PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)