Dziś mamy 21 września 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

27 maja 2023

Rodzinny rajd rowerowy pamięci św. Jana Pawła II. Blisko 400 uczestników

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

Blisko czterystu rowerzystów wystartowało w rodzinnym rajdzie pamięci #świętego Jana Pawła II. Uczestnicy wyruszyli spod Zespołu Szkół Katolickich, który jest żywym pomnikiem papieża Polaka w Bydgoszczy.

Była to już ósma edycja wydarzenia, które wznowiono po przerwie spowodowanej pandemią. Ideą przyświecającą zarówno organizatorom, jak i uczestnikom, jest wspomnienie pielgrzymki Ojca Świętego do grodu nad Brdą, która miała miejsce 7 czerwca 1999 roku. – Jan Paweł II opowiedział wówczas o swoich wycieczkach kajakowych, które odbył przed wielu laty z młodzieżą szlakiem naszej pięknej rzeki – przypomniał dyrektor placówki ks. dr Waldemar Różycki. – Mając w pamięci tę wizytę, a także wypełniając testament, by nie budować mu pomników ze spiżu, czcimy jego pamięć przejazdem ulicami miasta, Mszą św. i festynem – dodała sekretarz szkoły Beata Dobrzyńska.

Metę zaplanowano na bydgoskich Piaskach – przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. – Bardzo miło być tutaj i wspólnie świętować pamięć o naszym wielkim świętym. Jestem tu po raz pierwszy, ponieważ moje dzieci rozpoczęły edukację w „katoliku”. Dopisuje pogoda, jest pięknie, na pewno będę również za rok – powiedziała Barbara Lewińska, mama uczniów klasy pierwszej i trzeciej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Wojciecha.

Wśród miłośników dwóch kółek znalazła się Lidia Składaniec, uczennica trzeciej klasy. – W rajdach rowerowych uczestniczę od zawsze. Kiedyś startowała w nich moja siostra Gosia, a ja z rodzicami przyjeżdżałam tylko na festyn. Nie mogłam się doczekać, by wziąć udział w rajdzie jako uczestnik. Najpierw plany pokrzyżowała pandemia, a w zeszłym roku pogoda. W tym startuję z moim młodszym bratem. Wyczyściliśmy rowery i razem z przyjaciółmi ze szkoły tutaj jesteśmy. Zamierzamy także przyjrzeć się okolicy, bo za dwa tygodnie ze Skautami Europy rozbijamy nasze obozy w Smukale – powiedziała.

Uczestników wystartował bp Krzysztof Włodarczyk. – Niech to będzie piękny czas odpoczynku w każdym wymiarze – fizycznym, duchowym i relacyjnym, powiedział, udzielając błogosławieństwa.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 17

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Powstanie Styczniowe 1863-1864". Nabór wniosków do programu

Biuro „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do Programu# Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W latach 2023 i 2024 obchodzimy 160. rocznice kolejnych bitew i potyczek, które złożyły się na Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wnioski można składać do 2 października 2023 do godziny 15:59.

(czytaj więcej)
0

Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)
0

500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.

(czytaj więcej)