Dziś mamy 7 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

31 marca 2024

Skarbnica witamin i minerałów. Jajka dostarczają cennych składników

fot. pixabay

fot. pixabay

Poznaj głębokie znaczenie jajek w kulturze# i religii oraz ich miejsce w zbilansowanym odżywianiu. Czy jajka naprawdę szkodzą naszemu zdrowiu, czy mogą być jego wsparciem? Prawdy, mity, porady żywieniowe i sekrety oznaczeń na skorupkach – wszystko to czeka, by zmienić spojrzenie na wielkanocne przysmaki.

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a to idealny czas, by przyjrzeć się jednemu z najbardziej symbolicznych i jednocześnie kontrowersyjnych produktów spożywczych - jajkom. W kręgu kulturowym i religijnym, jajka od dawna cieszą się wyjątkowym uznaniem, symbolizując odradzające się życie, płodność, a także zwycięstwo życia nad śmiercią. Co ważne, poza znaczeniem symbolicznym, jajka są cennym elementem zbilansowanej diety, choć przez lata otaczała je aura kontrowersji związana z ich wpływem na poziom cholesterolu.

Wartości odżywcze i zdrowotne

Jajka są nie tylko głęboko zakorzenione w tradycji i kulturze, ale również cieszą się uznaniem jako kluczowy składnik zdrowej i zbilansowanej diety. Są źródłem wysokiej jakości białka oraz zawierają witaminy A, E, D, K, i z grupy B, składniki mineralne jak fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk, selen, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Luteina i zeaksantyna zawarte w żółtkach chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem i wspomagają widzenie. Jednakże, od lat toczy się debata na temat ich wpływu na poziom cholesterolu we krwi.

Jajka a zdrowie – rozpraszanie mitów

Od lat toczy się debata na temat ich wpływu na poziom cholesterolu we krwi. Nowsze badania pokazują, że dla osób zdrowych, spożywanie jaj nie musi być źródłem obaw. Mimo wysokiej zawartości cholesterolu, jajka nie wykazały istotnego wpływu na zwiększenie ryzyka chorób serca u osób bez predyspozycji. Co więcej, regularne spożywanie jaj może być nawet korzystne, dostarczając cennych składników odżywczych i wspierając zdrową dietę.

Ile jaj w tygodniu?

Zgodnie z zaleceniami, osoby zdrowe mogą spożywać nawet do 10 jaj tygodniowo, nie obawiając się o negatywny wpływ na zdrowie. Ważne jest jednak, aby pamiętać o zrównoważeniu diety i łączeniu jaj z warzywami, co może dodatkowo wspierać zdrowie.

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pyrzycach

Oceń artykuł: 6 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Konstrukcje stalowe
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Budowa hal
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

W upały nie zapominaj o piciu wody. Szczególnie potrzebują jej seniorzy

Niedobory wody u osób po 65 roku życia występują znacznie częściej niż# są rozpoznawane. Postępujące wraz z wiekiem pogorszenie funkcji narządów sprawia, że nawet niewielkie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą inicjować proces chorobowy lub prowadzić do zaostrzenia chorób współistniejących.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)