Dziś mamy 8 grudnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

04 października 2022

Służba "na czterech łapach". W ZK Potulice pracują dwa psy

fot. powierzone

fot. powierzone

W potulickiej jednostce penitencjarnej służbę „na czterech łapach” pełnią # dwa psy – CAR i NARGO. 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt – zatem przyglądamy się bliżej służbie naszych czworonogów.

Car jest psem służbowym, czyli partolowo-obronnym, do jego zadań należy głównie patrolowanie terenu jednostki zarówno w porze dziennej jak i nocnej oraz wspomaganie funkcjonariuszy w realizowaniu działań ochronnych np. w czasie otwierania zakładu karnego lub cel w porze nocnej. Pies patrolowo-obronny uczestniczy w realizacji konwojów, patroluje wnętrza, może też uczestniczyć w pościgach za uciekającymi osadzonymi oraz w poszukiwaniach ukrywających się osadzonych. Mają jeszcze jedno ważne zadanie – bronią swojego przewodnika.

Pies specjalny

Natomiast Nargo jest psem specjalnym. Pomaga w zapobieganiu przedostawania się na teren jednostki środków odurzających. Do zadań służbowych Nargo należy przeszukanie pojazdów wjeżdżających na teren jednostki, a także osób wchodzących na teren jednostki. Kontroluje także pomieszczenia: cele, miejsca zatrudnienia skazanych, sale widzeń, pomieszczenia gospodarcze oraz korespondencję, w tym paczki oraz listy nadawane przez osoby bliskie skazanych. Nargo nie da się nabrać!

Szkolenie

Nie każdy pies może pełnić służbę na czterech łapach – wymaga to spełnienia wielu kryteriów. Po przejściu wstępnych testów, pies razem z przypisanym mu przewodnikiem odbywa szkolenie dostosowane do zadań, które będzie w przyszłości wykonywał. Do zadań funkcjonariusza sprawującego bezpośrednią opiekę nad psem należy m.in. tresowanie, pielęgnowanie, karmienie i dbanie o jego stan zdrowia. Psia służba w jednostkach penitencjarnych może trwać nawet 9 lat.

„Zarówno Car jak i Nargo - nasze psy, stanowią dużą pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków służbowych, to ma wpływ na zapewnienie ładu i porządku w jednostce penitencjarnej. Ich dobre wyszkolenie przez Dział Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych z Zakładu Karnego w Czarnem oraz opieka i nadzór naszych funkcjonariuszy - przewodników psów, daje nam możliwość kontroli nad ważną kwestią jaką stanowią chociażby próby przemytu narkotyków na teren zakładu karnego. To niezwykle istotna kwestia mająca wpływ na bezpieczeństwo funkcjonariuszy, gdyż osadzony pod wpływem substancji odurzających może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla załogi” – mówi kpt. Michał Brzóska, Kierownik Działu Ochrony Zakładu Karnego w Potulicach.

 W oku kamery

Codzienną służbę naszych psów CARA i NARGO uchwyciło oko kamery ekipy telewizyjnej TVP 3 Bydgoszcz programu pn. Zamknięty Świat.Przewodnicy psów zdradzili kilka ciekawostek o naszych pupilach i pokazali elementy tresury swoich czworonożnych przyjaciół.

materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 11 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)