Dziś mamy 9 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

04 października 2022

Służba "na czterech łapach". W ZK Potulice pracują dwa psy

fot. powierzone

fot. powierzone

W potulickiej jednostce penitencjarnej służbę „na czterech łapach” pełnią # dwa psy – CAR i NARGO. 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt – zatem przyglądamy się bliżej służbie naszych czworonogów.

Car jest psem służbowym, czyli partolowo-obronnym, do jego zadań należy głównie patrolowanie terenu jednostki zarówno w porze dziennej jak i nocnej oraz wspomaganie funkcjonariuszy w realizowaniu działań ochronnych np. w czasie otwierania zakładu karnego lub cel w porze nocnej. Pies patrolowo-obronny uczestniczy w realizacji konwojów, patroluje wnętrza, może też uczestniczyć w pościgach za uciekającymi osadzonymi oraz w poszukiwaniach ukrywających się osadzonych. Mają jeszcze jedno ważne zadanie – bronią swojego przewodnika.

Pies specjalny

Natomiast Nargo jest psem specjalnym. Pomaga w zapobieganiu przedostawania się na teren jednostki środków odurzających. Do zadań służbowych Nargo należy przeszukanie pojazdów wjeżdżających na teren jednostki, a także osób wchodzących na teren jednostki. Kontroluje także pomieszczenia: cele, miejsca zatrudnienia skazanych, sale widzeń, pomieszczenia gospodarcze oraz korespondencję, w tym paczki oraz listy nadawane przez osoby bliskie skazanych. Nargo nie da się nabrać!

Szkolenie

Nie każdy pies może pełnić służbę na czterech łapach – wymaga to spełnienia wielu kryteriów. Po przejściu wstępnych testów, pies razem z przypisanym mu przewodnikiem odbywa szkolenie dostosowane do zadań, które będzie w przyszłości wykonywał. Do zadań funkcjonariusza sprawującego bezpośrednią opiekę nad psem należy m.in. tresowanie, pielęgnowanie, karmienie i dbanie o jego stan zdrowia. Psia służba w jednostkach penitencjarnych może trwać nawet 9 lat.

„Zarówno Car jak i Nargo - nasze psy, stanowią dużą pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków służbowych, to ma wpływ na zapewnienie ładu i porządku w jednostce penitencjarnej. Ich dobre wyszkolenie przez Dział Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych z Zakładu Karnego w Czarnem oraz opieka i nadzór naszych funkcjonariuszy - przewodników psów, daje nam możliwość kontroli nad ważną kwestią jaką stanowią chociażby próby przemytu narkotyków na teren zakładu karnego. To niezwykle istotna kwestia mająca wpływ na bezpieczeństwo funkcjonariuszy, gdyż osadzony pod wpływem substancji odurzających może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla załogi” – mówi kpt. Michał Brzóska, Kierownik Działu Ochrony Zakładu Karnego w Potulicach.

 W oku kamery

Codzienną służbę naszych psów CARA i NARGO uchwyciło oko kamery ekipy telewizyjnej TVP 3 Bydgoszcz programu pn. Zamknięty Świat.Przewodnicy psów zdradzili kilka ciekawostek o naszych pupilach i pokazali elementy tresury swoich czworonożnych przyjaciół.

materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 12 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)