Dziś mamy 25 lutego 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2023

Sprawdzono zabawki dźwiękowe. Czy wszystkie są bezpieczne?

fot. UOKiK

fot. UOKiK

Sprawdziliśmy bezpieczeństwo 50 zabawek dźwiękowych oraz #41 interaktywnych dla dzieci do lat 3 – m.in. poziom wydawanego dźwięku, małe części, właściwości mechaniczne i fizyczne, oznakowanie.

Łącznie 69 na 91 zabawek przeszło kontrolę pozytywnie. Niektóre wykryte nieprawidłowości stwarzały ryzyko uszkodzenia słuchu – dźwięk przekraczający aż 110 dB i zbyt wysoki poziom ciśnienia akustycznego emisji. Stwierdziliśmy też m.in. zbyt małe elementy, niebezpieczne wykończenie, brak wymaganych ostrzeżeń i instrukcji w języku polskim.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek? Nie tylko w szale przedświątecznych zakupów, ale też na co dzień warto pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Dobrze dobrany do wieku, potrzeb i zainteresowań dziecka produkt wspomoże jego rozwój. Decydując się na zabawkę dodatkowo stymulującą zmysły malucha – pomyśl, czy nie zafundujesz mu nadmiaru bodźców. Szczególnie grające maskotki, samochody dźwiękowe i instrumenty mogą być zbyt hałaśliwe. Pamiętaj, że głośność zabawki możesz sprawdzić w sklepie – zbyt dużo decybeli może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu.

Wybierając prezenty dla najmłodszych, pamiętaj:

- Dostosuj zabawkę do wieku dziecka.

- Czytaj etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje.

- Sprawdź, czy na zabawce są informacje o podmiocie odpowiedzialnym – producencie lub importerze – ułatwi Ci to dochodzenie swoich praw w razie potrzeby.

- Zwracaj uwagę na obecność małych elementów.

- Sprawdź, czy zabawka ma znak CE (Conformité Européenne) – to deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania unijne; możesz wtedy domniemywać, że będzie bezpieczny.

- Znak CE powinien być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały na zabawce, opakowaniu lub przytwierdzonej etykiecie.

- Zwróć uwagę na odległość między literami znaku CE i długość środkowej kreski w E.

- Jeśli posiadasz zakwestionowaną zabawkę, o której wspominamy w raporcie – poinformuj o tym sprzedawcę oraz Inspekcję Handlową z Twojego województwa.

- Sprawdź ogłoszenia publikowane na uokik.gov.pl/ogloszenia i postępuj zgodnie z zawartymi tam wskazówkami.

Pełne wyniki kontroli oraz porady dla konsumentów i przedsiębiorców znajdziesz w raportach i wykazach produktów poniżej.

Źródło: UOKiK

Oceń artykuł: 11 13
Pliki do pobrania
Raport IH - kontrola zabawek.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 13-12-2023 07:14:35 napisał:

    Żebyście wszystko tak sprawdzali co jest bezpieczne dla zdrowia Tak na pewno nie jest panowie panie .Śmieszne w ostatnich latach nie było tego widać

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)