Dziś mamy 28 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

30 września 2023

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Jak można się zarazić?

fot. GIS

fot. GIS

W czwartek, 28 września przypadał #Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Wścieklizna to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Cechuje ją blisko 100% śmiertelność. Jeśli wirus dostanie się do mózgu, nie ma możliwości uratowania chorego.

Jak można się zakazić

Wściekliznę powoduje ugryzienie przez zwierzę drapieżne lub domowe, które jest nosicielem wirusa wścieklizny. Do zakażenia dochodzi poprzez przeniesienie wirusa ze śliną do rany, zazwyczaj kąsanej.

Rezerwuarem wirusa są drapieżniki np. lisy, jeże, wiewiórki, nietoperze, psy. Niekiedy przenieść wirusa mogą inne dzikie lub udomowione zwierzęta, które są zarażone wścieklizną (np. krowy, sarny, psy, koty).

Przede wszystkim profilaktyka

W przypadku wścieklizny kluczową rolę odgrywa profilaktyka, którą realizuje się przez:

 • masowe szczepienia dzikich zwierząt,
 • szczepienia psów,
 • szczepienia ludzi przed narażeniem (np. przed wyjazdem do krajów rozwijających się),
 • szczepienia ludzi po narażeniu na kontakt z podejrzanym o wściekliznę zwierzęciem.

Podstawowym sposobem na wyeliminowanie zgonów ludzi z powodu wścieklizny jest stosowanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek dla ludzi i dla zwierząt.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) realizuje globalny, strategiczny plan mający na celu wyeliminowanie do 2030 r. zgonów ludzi spowodowanych przez wściekliznę po ugryzieniu psa.

W celu uniknięcia zakażenia wścieklizną:

 • unikaj bezpośredniego kontaktu z dzikimi zwierzętami,
 • nie dotykaj znalezionych martwych zwierząt – jeśli zobaczysz martwe zwierzę, zgłoś to służbom porządkowym (policji, straży miejskiej) lub służbom weterynaryjnym,
 • systematycznie szczep własne psy, a najlepiej także koty,
 • nie wypuszczaj kotów i psów bez możliwości ich kontroli,
 • w przypadku pogryzienia lub oślinienia rany dokładnie przemyj ją kilkukrotnie ciepłą wodą z mydłem oraz zdezynfekuj. Następnie bezwzględnie zgłoś się do lekarza (pierwszego kontaktu lub najbliższego oddziału ratunkowego), aby ocenił, czy powinieneś rozpocząć szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz ewentualnie dodatkowo przeciwko tężcowi,
 • w przypadku pogryzienia przez zwierzęta domowe, ustal właściciela zwierzęcia (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie kontakt telefoniczny), aby zgłosić je do obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny,
 • zwierzęta domowe, które pokąsały człowieka, poddaje się badaniu i obserwacji przez lekarza weterynarii przez okres 15 dni – pozwala to często wykluczyć wściekliznę i nie rozpoczynać szczepień przeciwko wściekliźnie u narażonego,
 • w przypadku pokąsania przez zwierzęta dzikie lub gdy brak jest możliwości podjęcia obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia w kierunku wścieklizny, należy poddać się szczepieniu przeciw wściekliźnie. Do szczepienia kwalifikuje lekarz chorób zakaźnych (jeśli trafisz do lekarza POZ/SOR, to lekarze powinni skierować cię do poradni chorób zakaźnych w celu konsultacji do szczepień przeciwko wściekliźnie),
 • lekarz powinien zgłosić ten fakt do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego – właściwego terenowo dla miejsca zdarzenia. Osoby pokąsane przez zwierzęta podlegają nadzorowi epidemiologicznemu prowadzonemu przez Państwową Inspekcję Sanitarną (wywiad epidemiologiczny),
 • padłe lub zabite zwierzęta dzikie oraz domowe, podejrzane o wściekliznę, które miały kontakt z człowiekiem, należy przekazać do badania powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Obowiązek szczepienia ochronnego przeciw wściekliźnie

W Polsce przeciwko wściekliźnie należy obowiązkowo szczepić psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Szczepienia psów i kotów przeciwko wściekliźnie wykonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł

Mazowsze jest od kilku lat obszarem zagrożonym występowaniem wścieklizny.

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną

Został ustanowiony w dniu rocznicy śmierci Louisa Pasteura, francuskiego chemika i mikrobiologa, który opracował pierwszą szczepionkę przeciw wściekliźnie.

Na całym świecie dzień ten jest okazją do rozszerzenia naszej świadomości i wiedzy na temat zapobiegania i postępów w zwalczaniu tej groźnej choroby.

Źródło: GIS

Oceń artykuł: 12 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  poślica, w dniu 30-09-2023 11:42:14 napisał:

  Najłatwiej zarazić się wścieklizną w sejmie.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 30-09-2023 14:12:11 napisał:

  Jak pójdziesz z lisica w ślinę to też się można zarazić głupota

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Karol, w dniu 02-10-2023 09:34:43 napisał:

  Uważać na polityków ,żeby się nie zarazić.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zaproszenia
4,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Dzień Samorządu Terytorialnego. Specjalna uchwała

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów #samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)
0

Policjanci uratowali myszołowa. Ptak został potrącony przez auto

Policjanci z wydziału ruchu drogowego #bydgoskiej komendy miejskiej uratowali myszołowa, który oszołomiony, prawdopodobnie po wcześniejszym potrąceniu przez auto, leżał na jezdni i ewidentnie potrzebował pomocy. Gdyby nie reakcja patrolu ptak zginąłby pod kołami nadjeżdżających samochodów.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)