Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

04 sierpnia 2024

Wniosek przegłosowany. Będą progi zwalniające na ul. Rybackiej w Występie?

fot. MM

fot. MM

Na ostatnim zebraniu wiejskim# w Występie przedstawiony został wniosek mieszkańców ul. Rybackiej o postawienie progów zwalniających na wspomnianej ulicy. Czy uczestniczące w zebraniu osoby pozytywnie go zaopiniowały?

Jawne głosowanie na zebraniu wiejskim

Potencjalne postawienie progów zwalniających na danej ulicy zawsze staje się powodem do mniejszych bądź większych dyskusji. Zazwyczaj jest tak, że po utworzeniu nawierzchni asfaltowej na ulicy, która wcześniej znajdowała się w nie najlepszym stanie – kierowcy zaczynają notorycznie przekraczać dozwoloną prędkość jazdy. Tym samym lokalna społeczność zyskując wygodę i komfort z powodu utworzenia nowej drogi, zyskuje dodatkowo potencjalne niebezpieczeństwo. I jaki jest najprostszy sposób, aby sobie z tym poradzić? Oczywiście postawienie progów zwalniających.

I taki właśnie pomysł przedstawiony został na ostatnim, sprawozdawczo-wyborczym zebraniu sołeckim w Występie – w odniesieniu do ul. Rybackiej. Mieszkańcy decyzją większości poparli wniosek i tym samym obecni na zebraniu przedstawiciele nakielskiego ratusza wprost zasugerowali, że w najbliższych miesiącach należy się spodziewać montażu progów zwalniających na wspomnianej ulicy.

Jeśli chodzi o zalety progów zwalniających, to przede wszystkim spełniają one podobną funkcję, jak chociażby lustro drogowe i inne typu urządzenia – po prostu zwiększają bezpieczeństwo na drogach. Koszt montażu progu zwalniającego jest z reguły niewielki w skali gminnego budżetu (kilka tysięcy złotych), dlatego jest to tak powszechnie stosowane rozwiązanie. Sprawdza się w miejscach, gdzie konieczne jest ograniczenie prędkości na niewielkim odcinku. Jak to jednak w życiu bywa, jak coś posiada zalety, to musi posiadać również wady – i tyczy się to także progów zwalniających, które przede wszystkim prowadzą do drgań i zwiększenia hałasu. Progi zwalniające oczywiście spowalniają jazdę samochodów i jest oczywiście to pewien plus, jednakże, jeśli spojrzymy na to pod kątem przejazdu służb ratunkowych, przykładowo karetki pogotowia – to w takim przypadku jest to pewnego rodzaju utrudnienie spowalniające czas prowadzonej akcji ratowniczej, gdzie często liczy się każda sekunda. Progi zwalniające sprawiają również problemy podczas odśnieżania i mogą utrudniać odpływ wody z danej ulicy

Oczywiście temat postawienia progów zwalniających na ul. Rybackiej w Występie wywołał kilka pobocznych i istotnych dla lokalnej społeczności dyskusji. Część mieszkańców nie kryła swojej irytacji z faktu, że ul. Rybacka po uzyskaniu nawierzchni asfaltowej wzbogaci się również o progi zwalniające, a ulice takie jak Wrzosowa czy Wierzbowa zostają odsunięte na boczny tor i mieszkający tam ludzie mogą wyłącznie pomarzyć o porządnie utwardzonej drodze. 

Wniosek przegłosowany, a konkretów brak...

Od zebrania sołeckiego w Występie minął już ponad miesiąc, więc postanowiliśmy zwrócić się do sołtys Ewy Hoppe-Kowalskiej z kilkoma istotnymi pytaniami w kwestii postawienia progów zwalniających na ul. Rybackiej. Ile ich będzie i w których miejscach zostaną one postawione – i przede wszystkim – kiedy? Odpowiedź, jaką uzyskaliśmy od Ewy Hoppe-Kowalskiej, była dość zaskakująca. – Na ostatnim zebraniu odbyło się głosowanie w tej sprawie i mieszkańcy przegłosowali, że chcą i zgadzają się na postawienie progów zwalniających na ul. Rybackiej. Problem polega jednak na tym, że od tej chwili w tej sprawie ze strony urzędu jest cisza. Otrzymałam protokół z zebrania, ale nie ma do tej pory jakiejkolwiek konkretnej odpowiedzi co do tych progów zwalniających – kiedy i gdzie dokładnie mają być postawione, ile ich będzie – tego nadal nie wiadomo. W czerwcu odbyły się zebrania sołeckie w całej gminie, w bardzo krótkim czasie, z kolei lipiec to czas urlopów, więc nie zakładam tego, że w okresie letnim cokolwiek się w tej sprawie zadzieje. Nie zdziwię się, jak na najbliższym zebraniu we wrześniu zapadną konkretne decyzje – powiedziała nam sołtys Występu w rozmowie telefonicznej.

Tym samym to, co jeszcze miesiąc temu wydawało się pewne – obecnie nie jest jeszcze przesądzone. Dziwi jednak tutaj brak odpowiedniej komunikacji na linii gmina–sołectwo, ale może obecnie jest to spowodowane – jak zasugerowała Ewa Hoppe-Kowalska – czasem wykorzystywania urlopu wypoczynkowego przez pracowników nakielskiego magistratu.

Źródło:  

Oceń artykuł: 1 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    karola, w dniu 04-08-2024 12:42:30 napisał:

    Na drogach gruntowych w Występie, dopóki nie przejedzie równiarka, są samoistne progi zwalniające i tumany kurzu.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Mm, w dniu 04-08-2024 12:53:43 napisał:

    Zrobili ulice kasztanowa dla samochodów osobowych a jezdzą tiry do dino i to wdodatku niezwalniają nawet przes progi znaleźli sobie skróty do markety niech się tym sołtysowa zajmnie bo rozwalą całym drage

    odpowiedz

    • 0 (4)

    Feluś, w dniu 04-08-2024 13:21:39 napisał:

    A kiedy na ul.Kilińskiego i ul.Sądowej, jak dojdzie do tragedii to wtedy się ogarną

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Mm, w dniu 04-08-2024 13:38:51 napisał:

    Masz racje

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Darek, w dniu 04-08-2024 17:13:55 napisał:

    Aż ciężko uwierzyć, że po takim czasie i po tylu jazdach po ul. Rybackiej jak po torze wyścigowym ktoś ruszył rozumem i zwolni na niej ruch. Ul. Rybacka od strony Chobielina nie ma postawionego znaku ograniczenia jazdy do 30 km/h i ktoś kto jest obcy i skręca w nią od strony Nakielskiej lub z przeciwka nie wie, że tam obowiązuje 30 km/h.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Dawid, w dniu 04-08-2024 17:16:29 napisał:

    Pomysł świetny, progi zwalniające w końcu ograniczą wyścigi na tej ulicy.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    obserwator, w dniu 04-08-2024 17:31:55 napisał:

    Nie ma co zasłaniać się przejazdem karetki, tylko zainstalować co najmniej 4 progi zwalniające bandytów drogowych.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    ooo, w dniu 04-08-2024 18:25:04 napisał:

    Najpierw niech racza zrobić resztę dróg co nie są zrobione!!!

    odpowiedz

    • 6 (8)

    Pan z urzędu, w dniu 04-08-2024 18:38:51 napisał:

    Sądzę,że kosztami inwestycji Powiat również obciąży mieszkańców,którzy wnioskowali za takim szkodliwym rozwiązaniem.Po drugie w obszarze tym,przy większym natężeniu ruchu ( a rozumiem,że jest tam olbrzymi skoro wnioskują mieszkańcy ) wzrośnie poziom szkodliwy substancji,które szybko dadzą się we znaki zarówno mieszkańcom,jak i temu co w ogródkach przydomowych i polach.No i sprawa odszkodowań zarządcy drogi ( Powiatu ) za szkody eksploatacyjne,kierowców którzy będą wzorem innych miast wykorzystywać daną im możliwość i zgłaszać do Ubezpieczyciela usterki zawieszenia.W sumie-inwestycja będzie tylko generować koszty zarówno dla samych mieszkańców,środowiska,oraz władz Powiatu.W bardziej cywilizowanych miejscach Polski już dawno rezygnuje się z takich spowalniaczy właśnie z uwagi na bezpieczeństwo,oraz ochronę środowiska.Większość z Was nie ma świadomości co będziecie wdychać i na jakie ryzyko zdrowotne się narażacie,bo ciężkie metale to jedno,ale pamiętajcie jaka substancja cierna pod wpływem działania klocków hamulcowych jest uwalniana do atmosfery,którą następnie będziecie wdychać.Wpadliście po prostu spod deszczu pod rynnę.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -4 (4)

    Niezurzedu, w dniu 04-08-2024 20:02:08 napisał:

    A pan z urzędu nie wie, że to droga gminna?

    odpowiedz

    • -5 (7)

    A , w dniu 04-08-2024 21:43:01 napisał:

    Pan z urzędu rżnie cwaniaka a nie rozróżnia dróg gminnych od powiatowych, jeżeli rzeczywiście pracujesz w urzędzie to jesteś kompletnym kretynem

    odpowiedz

    • 3 (3)

    szmalcownik z szaberka, w dniu 05-08-2024 13:59:13 napisał:

    Przyganiał kocioł garnkowi,ale jakie ma to znaczenie dla ogółu sytuacji,czy problem dotyczy powiatowej czy gminnej drogi-? Gość dobrze prawi-pomylił zarządzających nią i tyle.Wszystko inne trafnie opisał.Ja tylko bym jeszcze do tego dodał,że "żywotność" tych ograniczników będzie baaaardzo krótka Xd Chyba że złożą się na monitoring Xd.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Praca na wysokości
60PLN
Rejestracja BDO
500PLN
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)