Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

19 września 2024

Współpraca z holenderską szkołą. Spotkanie koordynatorów projektów

fot. powierzone

fot. powierzone

W dwudziestym piątym roku współpracy szkół #odbyło się spotkanie koordynatorów projektów oraz dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego.

W pierwszych dniach września nauczyciel szkoły partnerskiej z Hellevoetsluis, Jan Simon van der Linde, odwiedził nakielskie liceum, aby wziąć udział w rozmowach o minionych projektach oraz możliwych wspólnych działaniach w przyszłości. W rozmowach uczestniczyli nauczyciele języka angielskiego koordynujący kolejne projekty, Andrzej Otto i Anita Krzyżanowska, oraz dyrektor I LO Aleksandra Białka.

Współpraca „Krzywoustego” z Penta Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis trwa nieprzerwanie od 1999 roku za sprawą zaangażowania koordynatorów obu szkół. Do 2012 roku zrealizowano wspólnie cztery projekty w programach Socrates-Comenius i Erasmus z funduszy europejskich: European Magazine, Portal Internetowy Ideafactry4u i Biuletyn Wideospotkań, Europe Connected, Distinguishing Cultures Connect.

Od 2013 roku realizowany był nowy program POLAND–HOLLAND wspierany przez Powiat Nakielski. Ta współpraca zaowocowała podpisaniem umowy partnerskiej między szkołami i kolejno zrealizowanymi projektami połączonymi z wymianą młodzieży: Let’s go, Let’s go over the bridge, Let’s Go Royal, Let’s Go Folk, Let’s Go and Show Pride, Let’s Go and Find Solutions, Let’s Go Exploring oraz projektami internetowymi Stone.

Po kilku latach intensywnych spotkań w ramach wizyt studyjnych, sytuacja epidemiczna w 2020 roku wymusiła realizację następnego projektu 24Kitchen on-line. Jednak już w latach 2021-2023 powróciły międzynarodowe spotkania koordynatorów oraz uczniów w projekcie Attitude, Action, Achievement, Ambassadors w programie Erasmus plus.

W czasie dwudziestu pięciu lat zrealizowano wiele nowatorskich tematów przewodnich w ramach wyżej opisanych projektów, z których część była współrealizowana przez szkoły w Austrii, Norwegii czy Hiszpanii. Co więcej, młodzież wszystkich szkół poznawała historię i kulturę narodową swoich rówieśników z innej części Europy, a przede wszystkim nawiązywała niejednokrotnie długotrwałe przyjaźnie.

Materiał: Anita Krzyżanowska, koordynator współpracy z PENTA Jacob van Liesveldt

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)