Dziś mamy 6 października 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

19 września 2024

Współpraca z holenderską szkołą. Spotkanie koordynatorów projektów

fot. powierzone

fot. powierzone

W dwudziestym piątym roku współpracy szkół #odbyło się spotkanie koordynatorów projektów oraz dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego.

W pierwszych dniach września nauczyciel szkoły partnerskiej z Hellevoetsluis, Jan Simon van der Linde, odwiedził nakielskie liceum, aby wziąć udział w rozmowach o minionych projektach oraz możliwych wspólnych działaniach w przyszłości. W rozmowach uczestniczyli nauczyciele języka angielskiego koordynujący kolejne projekty, Andrzej Otto i Anita Krzyżanowska, oraz dyrektor I LO Aleksandra Białka.

Współpraca „Krzywoustego” z Penta Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis trwa nieprzerwanie od 1999 roku za sprawą zaangażowania koordynatorów obu szkół. Do 2012 roku zrealizowano wspólnie cztery projekty w programach Socrates-Comenius i Erasmus z funduszy europejskich: European Magazine, Portal Internetowy Ideafactry4u i Biuletyn Wideospotkań, Europe Connected, Distinguishing Cultures Connect.

Od 2013 roku realizowany był nowy program POLAND–HOLLAND wspierany przez Powiat Nakielski. Ta współpraca zaowocowała podpisaniem umowy partnerskiej między szkołami i kolejno zrealizowanymi projektami połączonymi z wymianą młodzieży: Let’s go, Let’s go over the bridge, Let’s Go Royal, Let’s Go Folk, Let’s Go and Show Pride, Let’s Go and Find Solutions, Let’s Go Exploring oraz projektami internetowymi Stone.

Po kilku latach intensywnych spotkań w ramach wizyt studyjnych, sytuacja epidemiczna w 2020 roku wymusiła realizację następnego projektu 24Kitchen on-line. Jednak już w latach 2021-2023 powróciły międzynarodowe spotkania koordynatorów oraz uczniów w projekcie Attitude, Action, Achievement, Ambassadors w programie Erasmus plus.

W czasie dwudziestu pięciu lat zrealizowano wiele nowatorskich tematów przewodnich w ramach wyżej opisanych projektów, z których część była współrealizowana przez szkoły w Austrii, Norwegii czy Hiszpanii. Co więcej, młodzież wszystkich szkół poznawała historię i kulturę narodową swoich rówieśników z innej części Europy, a przede wszystkim nawiązywała niejednokrotnie długotrwałe przyjaźnie.

Materiał: Anita Krzyżanowska, koordynator współpracy z PENTA Jacob van Liesveldt

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego

Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.

(czytaj więcej)
0

Jak utworzyć azyl dla zwierząt? Można składać wnioski

Azyle dla zwierząt to miejsca przeznaczone do przetrzymywania# zwierząt, które należą do: gatunków obcych, gatunków chronionych CITES, gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi i gatunków objętych ochroną gatunkową, które są niezdolne do życia w środowisku przyrodniczym.

(czytaj więcej)
0

Co pyli w październiku? Alergicy muszą być czujni także jesienią

Choć wiele osób kojarzy pylenie głównie z wiosną, jesień również może# przynosić trudności alergikom.

(czytaj więcej)
0

Masz wątpliwości co do zebranych grzybów? Skorzystaj z bezpłatnych porad

Wszystkim Grzybiarzom, życzymy udanych zbiorów#. My polecamy tereny Nadleśnictwo Bydgoszcz, Lasy Państwowe.

(czytaj więcej)