Wycieczka do Warszawy. Uczniowie zwiedzili Willę Żabińskich
fot. powierzone
Mimo, że kanikuła trwa w najlepsze, pragnę wrócić wspomnieniami do miejsca# niezwykłego na mapie Warszawy, które dnia 14 czerwca br. odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią, w ramach projektu „Warszawa dwóch powstań”, który realizowany jest od połowy kwietnia 2023 roku w nakielskiej Żegludze.
Tym osobliwym miejscem, które zwiedzili uczniowie jest Willa pod Zwariowaną Gwiazdą Dyrektorstwa Antoniny i Jana Żabińskich na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego.
Pierwszym punktem programu przedwakacyjego wyjazdu do stolicy był Żydowski Instytut Historyczny, o którym szczegółowo donosiłem kilka dni temu w osobnym artykule.
W murach przestronnej, modernistycznej willi Żabińskich w czasach II wojny światowej kilkuset Żydów znalazło szansę na uratowanie życia. Antonina i Jan Żabińscy wraz z małym synkiem Rysiem nie zważając na grożące im konsekwencje postanowili dać schronienie tym, którzy byli prześladowani za samą przynależność do określonej narodowości. Mury Willi stały się świadkami odwagi, człowieczeństwa i próby walki z nieludzkim systemem..
Azyl, przystań, arka – tak o warszawskim ZOO mówili ci, którzy dzięki pomocy państwa Żabińskich przetrwali II wojnę światową. Antonina i Jan Żabińscy w roku 1965 zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
Warto wspomnieć, że losy gospodarzy i gości Willi pod Zwariowaną Gwiazdą podczas II wojny światowej doczekały się ekranizacji w postaci filmu pt. Azyl" w reżyserii Niki Caro.
Rekreacyjnym elementem czerwcowego wyjazdu było zwiedzanie Stadionu Narodowego, o czym doniesie następna relacja.
Wycieczka została dofinansowana z Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Uzależnieniom Behawioralnym dla Gminy Nakło nad Notecią. Przed wyjazdem uczniowie realizowali zajęcia profilaktyczne.
Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Wioletta Ossowska oraz Iwona Sołdan.
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- "Alchemiczna Przygoda Wiedźmina". Licealiści uczestniczyli w Nocy Biologów
- Uczniowie z Sadek z wizytą w DPS. Jasełka w wykonaniu trzecioklasistów
- Warsztaty turystyczno-hotelarskie. Cenne doświadczenie dla uczniów
- Olimpiada turystyczna. Licealiści uczestnikami zawodów okręgowych
- Licealiści Krzywoustego w gronie najlepszych. "Geograficzna tradycja"
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)