Wycieczka do Warszawy. Uczniowie zwiedzili Willę Żabińskich
fot. powierzone
Mimo, że kanikuła trwa w najlepsze, pragnę wrócić wspomnieniami do miejsca# niezwykłego na mapie Warszawy, które dnia 14 czerwca br. odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią, w ramach projektu „Warszawa dwóch powstań”, który realizowany jest od połowy kwietnia 2023 roku w nakielskiej Żegludze.
Tym osobliwym miejscem, które zwiedzili uczniowie jest Willa pod Zwariowaną Gwiazdą Dyrektorstwa Antoniny i Jana Żabińskich na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego.
Pierwszym punktem programu przedwakacyjego wyjazdu do stolicy był Żydowski Instytut Historyczny, o którym szczegółowo donosiłem kilka dni temu w osobnym artykule.
W murach przestronnej, modernistycznej willi Żabińskich w czasach II wojny światowej kilkuset Żydów znalazło szansę na uratowanie życia. Antonina i Jan Żabińscy wraz z małym synkiem Rysiem nie zważając na grożące im konsekwencje postanowili dać schronienie tym, którzy byli prześladowani za samą przynależność do określonej narodowości. Mury Willi stały się świadkami odwagi, człowieczeństwa i próby walki z nieludzkim systemem..
Azyl, przystań, arka – tak o warszawskim ZOO mówili ci, którzy dzięki pomocy państwa Żabińskich przetrwali II wojnę światową. Antonina i Jan Żabińscy w roku 1965 zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
Warto wspomnieć, że losy gospodarzy i gości Willi pod Zwariowaną Gwiazdą podczas II wojny światowej doczekały się ekranizacji w postaci filmu pt. Azyl" w reżyserii Niki Caro.
Rekreacyjnym elementem czerwcowego wyjazdu było zwiedzanie Stadionu Narodowego, o czym doniesie następna relacja.
Wycieczka została dofinansowana z Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Uzależnieniom Behawioralnym dla Gminy Nakło nad Notecią. Przed wyjazdem uczniowie realizowali zajęcia profilaktyczne.
Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Wioletta Ossowska oraz Iwona Sołdan.
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Cenne informacje dla uczniów. Zajęcia profilaktyczne i lekcja historyczna
- Poznawanie otaczającego świata. Ciekawostki o jeżach
- Spotkanie pełne wrażeń i radości. Kolorowe jesienne święto
- Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej. Odbył się etap szkolny
- Atmosfera pełna dumy i refleksji. Przygotowano uroczysty apel
Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu
Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!
(czytaj więcej)Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości
106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.
(czytaj więcej)Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie
Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.
(czytaj więcej)Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem
Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.
(czytaj więcej)