Wycieczka do Żnina i Biskupina. Ciekawe pokazy i ekspozycje

fot. powierzone
18 września grupa Członków Powiatowego Polskiego Związku# Niewidomych w Nakle nad Notecią wraz z opiekunami i przyjaciółmi Koła udała się na 1-dniową wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Pani przewodnik przedstawiła rys historyczny rezerwatu archeologicznego. Zwiedziliśmy rekonstrukcje długich domów neolitycznych sprzed 2700 lat, pokazujących jak żyli rolnicy zamieszkujący niegdyś tereny obecnych Pałuk.
Wioska wczesnopiastowska pokazała funkcjonowanie ludności w okresie pierwszych Piastów. Na terenie ok 2 ha zamieszkiwało około 1000 mieszkańców.
W każdej chacie czy szałasie byli rekonstruktorzy, pokazując czym się ówcześni zajmowali. Zainteresowały nas ich stroje szare, kolorowe, lniane czy wełniane.
Szczególnie wzruszyły nas rodziny z małymi dziećmi, które również były w strojach piastowskich. Byliśmy świadkami bitwy wojów wczesnośredniowiecznych.
Życie codzienne i wierzenia mogliśmy zobaczyć dzięki festynowi, który właśnie się kończył, a był po raz 29.
Wracając obejrzeliśmy Basztę z XV wieku w Żninie, w której znajduje się ekspozycja Muzeum Ziemi Pałuckiej.
Wycieczka została dofinansowana ze środków PFRON otrzymanych z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle.
Wróciliśmy do Nakła zadowoleni. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a firmie In Travel za bezpieczny przewóz.
Materiał: Zenona Jakubek
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Na wesoło o odwiecznej walce płci. Kabaret Luzik wystawił spektakl
- Akcja promująca czytelnictwo. Kolejna mała uczestniczka
- Maszerowali po bezdrożach. Pogoda była wprost idealna
- Unikatowe tkaniny w muzeum. Wernisaż Bożeny Sobieszczyk-Redlak
- Tym razem świętowali panowie. Przygotowano moc niespodzianek
Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)