Dzień Motyla w bibliotece. Uczniowie poznali te piękne owady

fot. powierzone
Z okazji Dnia Motyla bibliotekę w # Trzeciewnicy odwiedziły klasy II i III z miejscowej szkoły podstawowej wraz z wychowawcą Panią Katarzyna Faltyńską.
Na początek spotkania dzieci wysłuchały opowieści „Marzenia gąsienicy Gabi”. Dzięki temu poznały cykl rozwojowy i budowę motyla a także dowiedziały się o jego znaczeniu w przyrodzie. Następnie w przygotowanej galerii oglądały wybrane gatunki motyli żyjących w Polsce. Nie zabrakło również wesołych zabaw muzyczno-sportowych. Dopełnieniem zajęć było sprawdzenie wiedzy w kartach pracy związanych z tematem.
W tym szczególnym dniu, motyle królowały w całej bibliotece a chętne dzieci mogły sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Przewodnim celem spotkania było rozbudzenie w uczniach zainteresowania przyrodą oraz wzbogacenie wiedzy na temat tych pięknych owadów.
materiał: p.o. dyrektora Mariusz Skoczek/ PiMBP w Nakle
Czytaj również
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)