Dziś mamy 22 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

08 grudnia 2023

Festiwal Nauki i Sztuki w Krzywoustym. "Podróż po świecie mądrości"

fot. powierzone

fot. powierzone

W I Liceum Ogólnokształcącym #im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią w dniach 27.11-05.12.2023r. po raz drugi odbył się Festiwal Nauki i Sztuki.

Przedsięwzięcie powstało z pasji i potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także z poczucia misji i wyzwań, przed którymi staje współczesna szkoła. Jego celem było kształtowanie aktywności intelektualnej i kulturalnej młodzieży. Nieodłącznym elementem planowanego przedsięwzięcia był adresowany do rodziców, nauczycieli i sympatyków naszej placówki Koncert Kameralny zorganizowany w zabytkowej auli I LO.

Festiwal skierowano do wszystkich uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. W ciągu 7 dni festiwalowych licealiści wspólne odkrywali  świat nauki i piękna sztuki, uczestnicząc w ponad 32 wydarzeniach m.in. w zajęciach  teatralnych, filmowych, dziennikarskich,  debacie oxfordzkiej, dyskusji , zajęciach laboratoryjnych z zakresu chemii i biologii, warsztatach z zakresu psychologii. Uczniowie przysłuchiwali się  prelekcjom, wykładom przygotowanym przez pracowników naukowych uczelni wyższych, lekarzy, sędziów, prawników, filozofów, kustoszy muzeów i studentów. Festiwal stworzył okazję do obejrzenia filmu "Chłopi" w nakielskim kinie oraz do nagrania słuchowiska radiowego, wysłuchania koncertu Filharmonii Pomorskiej, wzięcia udziału w pokazie filmów dokumentalnych i „dniu twórczości własnej” przygotowanym przez licealistów „Krzywoustego”. Szkoła stała się miejscem spotkań naukowców, dydaktyków i praktyków z młodymi odbiorcami, którzy z pasji do nauki i sztuki kierowali swoje kroki w stronę edukacyjnej sceny. Uczniowie uczestniczyli  również  w warsztatach w Centrum Nowoczesności  Młyn Wiedzy w Toruniu, Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Bydgoszczy.

Partnerzy zaproszeni do realizacji przedsięwzięcia edukacyjnego to m.in.:  Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Uniwersytet  Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy  w Toruniu, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Rotary Club Bydgoszcz Brda, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego przy III Liceum  Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Bydgoszczy, Nakielski Ośrodek Kultury, Gabinety Terapeutyczne Nakło nad Notecią, Sąd Rejonowy w Nakle nad Notecią, Kino Relaks- Reaktywacja  w Nakle nad Notecią, Studio stylizacji i urody Madaj Jolanta, Stowarzyszenie Chodzieskich Amazonek „Różowa Wstążeczka”.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie I LO serdecznie dziękują wszystkim  Sympatykom i Współtwórcom Festiwalu Nauki i Sztuki za nieoceniony wkład w realizację przedsięwzięcia, za popularyzowanie nauki, kultury i sztuki, za  wspólne eksperymentowanie i dzielenie się wiedzą, stworzenie przestrzeni, w której rodzą się nowe pomysły, za kształtowanie  obszarów sprzyjających zaangażowaniu młodych odbiorców i pełną entuzjazmu, cudowną podróż po fascynującym świecie mądrości.

Państwa zaangażowanie, pasja, pomysłowość i bezinteresowne ofiarowanie czasu przeniosły nas do wyjątkowego miejsca, w którym Nauka i Sztuka przedstawiają się nam same.

Materiał: Justyna Michalska / I LO w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Bilans – trzecia pora roku". Senior w izolacji więziennej

Polskie społeczeństwo starzeje się, co ma swoje odzwierciedlenie# także w populacji skazanych. Funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw pojawiającym się potrzebom w zakresie podejmowania oddziaływań resocjalizacyjnych dostosowanych do osadzonych w wieku senioralnym. W Zakładzie Karnym w Potulicach rozpoczyna się kolejna edycja programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej seniorów pn. „Bilans – trzecia pora roku”.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)