Dziś mamy 30 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

27 czerwca 2024

Kolejna wycieczka do stolicy. Realizacja projektu "Warszawa dwóch powstań”

fot. Wioletta Ossowska i Michał Wiśniewski

fot. Wioletta Ossowska i Michał Wiśniewski

14 czerwca br. odbyła się kolejna wycieczka #do stolicy w ramach projektu „Warszawa dwóch powstań”, który realizowany jest od połowy kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Tym razem do uczniów nakielskiej Żeglugi dołączyli uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią.

Celem projektu „Warszawa dwóch powstań” jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne.

Przedwakacyjny wyjazd, który był piątym z kolei zamknął część poświęconą żydowskiej przeszłości Warszawy. Tym razem uczniowie odwiedzili Żydowski Instytut Historyczny i Willę Żabińskich na terenie Ogrodu Zoologicznego. Rekreacyjnym elementem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego.

Żydowski Instytut Historyczny został założony 1 października 1947 roku i jest kontynuatorem  działalności Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej. Siedziba Instytutu znajduje się w odbudowanym gmachu przedwojennego Instytutu Nauk Judaistycznych i Głównej Biblioteki Judaistycznej działającej do wybuchu II wojny światowej przy Wielkiej Synagodze na Tłomackiem.

Zburzenie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem w dniu 16 maja 1943 roku było symbolem ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej i upadku powstania w Getcie Warszawskim. Dzisiaj w tym miejscu stoi Błękitny Wieżowiec.

Młodsi uczniowie podczas pobytu w ŻiHu odwiedzili ekspozycję „Mała Synagoga na Tłomackiem”, która przybliża temat synagogi, jej wyposażenie oraz funkcje rabina i kantora.

Uczniowie mięli okazję wysłuchać fragmentu Księgi Rodzaju (Bereszit), opowiadający historię stworzenia świata w języku hebrajskim.

Uczniowie Żeglugi zwiedzili wystawę stałą pt. „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”.

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat oraz losy stworzonego przez nią unikatowego archiwum. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum.

Wycieczka została dofinansowana z Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Uzależnieniom Behawioralnym dla Gminy Nakło nad Notecią. Przed wyjazdem uczniowie realizowali zajęcia profilaktyczne.

Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Iwona Sołdan oraz Wioletta Ossowska.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Ćwiczyli obronę

Z początkiem czerwca w Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęła się pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Szkolenie realizowane było zarówno na obiektach szkoleniowych w Grudziądzu jak i Toruniu, a w samym kursie udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.

(czytaj więcej)
0

100 lat Polskich Lasów Państwowych. Rozporządzenie z 1924 roku

W tym roku Lasy Państwowe obchodzą stulecie# swojego istnienia. 28 czerwca 1924 r., prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, które stanowiło podwaliny pod powstanie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”

(czytaj więcej)
0

Znaki graficzne na produktach. Warto poznać ich znaczenie

Znaki ekologiczne to symbole umieszczane na opakowaniach#. Informują, które produkty są przyjazne dla środowiska. Wato poznać ich znaczenie.

(czytaj więcej)
0

Korzystaj ze słońca rozsądnie. O czym trzeba pamiętać?

Przyszło lato, więc chcemy jak najwięcej czasu spędzać# na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwy. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z filtrem i unikaj przebywania na bezpośrednim słońcu.

(czytaj więcej)