Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

27 maja 2024

Festiwal Nowe Spojrzenie. Dwa dni spotkań i koncert

fot. Wiesław Kajdasz/Przemysław Czarnecki

fot. Wiesław Kajdasz/Przemysław Czarnecki

Dwa dni spotkań i trzeci koncertowy tworzyły program jedenastej edycji #Festiwalu Nowe Spojrzenie, która odbywała się w Bydgoszczy i jak zwykle przyciągnęła rzesze zainteresowanych.

Piątek stał pod znakiem kryminału – swoją twórczością podzielili się Hanna Szczukowska-Białys i Robert Małecki. Pisarze, których powieści dzieją się m.in. na ulicach Bydgoszczy, opowiadali o procesie twórczym i ich pierwszych krokach w świecie literatury. Małecki, którego dorobek jest bardzo duży, mówił m.in. na temat swojej pierwszej, jak zaznaczył, nieudanej powieści. – Gdybym nie był pisarzem, to i tak pisarstwo samo by mnie znalazło – stwierdził. Z kolei Hanna Szczukowska-Białys opowiedziała o warsztatach, od których zaczęła się jej przygoda z pisaniem.

W sobotę z odbiorcami festiwalu spotkał się Marcin Ryszka. Sportowiec stracił wzrok w wyniku choroby, mając pięć lat. Niezwykle wzruszająca była refleksja o jego mamie, którą zapamiętał, jako „zachwycającą, młodą kobietę”. Na ostatnim spotkaniu, które przyciągnęło ogromny tłum widzów, zagościł Andrzej Dragan, znany fizyk teoretyk i artysta. Była to prawdziwa gratka dla fanów mechaniki kwantowej. – Jak nie dziwi ciebie mechanika kwantowa, to znaczy, że jej nie zrozumiałeś – mówił, odpowiadając na wiele pytań z widowni.

W niedzielę – trzeciego, finałowego dnia festiwalu – odbyły się koncerty. Proboszcz „Bydgoskiej Bazyliki”, która od lat organizuje wydarzenie – ks. Sławomir Bar CM – wielokrotnie podkreślił, jak ważną jest radość oraz docieranie różnymi ścieżkami do ludzi, by ukazać im nieskończoną miłość Jezusa. Na scenie zaprezentowali się: Arka Noego oraz 2Tm2,3. Artyści przekazali publiczności ogromną energię i tego dnia Festiwal stał się realnie wielkim świętem radości i młodości.

W trakcie odbywała się również zbiórka książek dla dzieci z Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, która umożliwia swoim podopiecznym kontynuację nauki podczas długiego pobytu na oddziałach szpitalnych. Podczas koncertów była także okazja do spowiedzi św. w ogrodach bazyliki. Poza tym wiele wspólnot i fundacji z całej diecezji zaprezentowało się na stoiskach.

Patronat nad wydarzeniem objęli Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy ks. Paweł Holc CM.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska, Wiktoria Gołębiewska – rzecznik wydarzenia

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Akcja "Bezpieczny Autokar". Inspektorzy kontrolują pojazdy

Akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona jest od #2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek.

(czytaj więcej)