Festiwal Nowe Spojrzenie. Dwa dni spotkań i koncert

fot. Wiesław Kajdasz/Przemysław Czarnecki
Dwa dni spotkań i trzeci koncertowy tworzyły program jedenastej edycji #Festiwalu Nowe Spojrzenie, która odbywała się w Bydgoszczy i jak zwykle przyciągnęła rzesze zainteresowanych.
Piątek stał pod znakiem kryminału – swoją twórczością podzielili się Hanna Szczukowska-Białys i Robert Małecki. Pisarze, których powieści dzieją się m.in. na ulicach Bydgoszczy, opowiadali o procesie twórczym i ich pierwszych krokach w świecie literatury. Małecki, którego dorobek jest bardzo duży, mówił m.in. na temat swojej pierwszej, jak zaznaczył, nieudanej powieści. – Gdybym nie był pisarzem, to i tak pisarstwo samo by mnie znalazło – stwierdził. Z kolei Hanna Szczukowska-Białys opowiedziała o warsztatach, od których zaczęła się jej przygoda z pisaniem.
W sobotę z odbiorcami festiwalu spotkał się Marcin Ryszka. Sportowiec stracił wzrok w wyniku choroby, mając pięć lat. Niezwykle wzruszająca była refleksja o jego mamie, którą zapamiętał, jako „zachwycającą, młodą kobietę”. Na ostatnim spotkaniu, które przyciągnęło ogromny tłum widzów, zagościł Andrzej Dragan, znany fizyk teoretyk i artysta. Była to prawdziwa gratka dla fanów mechaniki kwantowej. – Jak nie dziwi ciebie mechanika kwantowa, to znaczy, że jej nie zrozumiałeś – mówił, odpowiadając na wiele pytań z widowni.
W niedzielę – trzeciego, finałowego dnia festiwalu – odbyły się koncerty. Proboszcz „Bydgoskiej Bazyliki”, która od lat organizuje wydarzenie – ks. Sławomir Bar CM – wielokrotnie podkreślił, jak ważną jest radość oraz docieranie różnymi ścieżkami do ludzi, by ukazać im nieskończoną miłość Jezusa. Na scenie zaprezentowali się: Arka Noego oraz 2Tm2,3. Artyści przekazali publiczności ogromną energię i tego dnia Festiwal stał się realnie wielkim świętem radości i młodości.
W trakcie odbywała się również zbiórka książek dla dzieci z Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy, która umożliwia swoim podopiecznym kontynuację nauki podczas długiego pobytu na oddziałach szpitalnych. Podczas koncertów była także okazja do spowiedzi św. w ogrodach bazyliki. Poza tym wiele wspólnot i fundacji z całej diecezji zaprezentowało się na stoiskach.
Patronat nad wydarzeniem objęli Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy ks. Paweł Holc CM.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska, Wiktoria Gołębiewska – rzecznik wydarzenia
Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




































































Czytaj również
- Mają ogromne znaczenie dla ekosystemu. Dziś Międzynarodowy Dzień Lasów
- Dłuższy urlop macierzyński dla wcześniaków. Co trzeba wiedzieć?
- Inwestycja w kolej. Umowa na projekt rewitalizacji trasy
- Wiele zmian w przepisach. Rodzicu - poznaj swoje prawa!
- Pieniądze dla klubów sportowych. Trwa nabór wniosków
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)