Funkcjonariusze Służby Więziennej na szkoleniu. Niezwykle ważne umiejętności

fot. mjr Krzysztof Lisiak, kpt. Piotr Hamera
W dniach 25-29 września br. w Ośrodku Konferencyjnym# Krucze Skały w Karpaczu funkcjonariusze Służby Więziennej z okręgu poznańskiego zdobywali oraz doskonali swoje umiejętności z zakresu prowadzenia negocjacji w sytuacjach kryzysowych, mogących wystąpić w jednostkach organizacyjnych.
Moduły szkolenia
Szkolenie podzielone zostało na trzy moduły: teoretyczny - obejmujący podstawy prowadzenia skutecznych negocjacji, identyfikowania zagrożeń, doboru odpowiednich technik i metod negocjacyjnych pozwalających na stopniowe osiąganie celu prowadzonych negocjacji.
Drugi moduł obejmował zajęcia praktyczne, w których w zaimprowizowanych zdarzeniach kryzysowych część funkcjonariuszy SW naprzemiennie wcielało się w "sprawców zdarzeń kryzysowych" oraz w negocjatorów. W tym module funkcjonariusze musieli się zmierzyć z takim zdarzeniami jak: barykada osadzonych w celi mieszkalnej z wzięciem zakładnika, usiłowanie popełnienia samobójstwa przez osadzonego przy użyciu niebezpiecznego narzędzia oraz prowadzenie negocjacji z osadzonym ze zdiagnozowanym upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym.
Każde z realizowanych zdarzeń było następnie szczegółowo omawiane ze wskazaniem elementów właściwych oraz popełnionych błędów.
Trzeci moduł szkolenia obejmował: postawy udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zdarzenia kryzysowego, podstawy skutecznej samoobronny w ograniczonej przestrzeni zamkniętej przy wykorzystaniu wybranych technik "Self-Defence".
Zajęcia w terenie otwartym
W ostatnim dniu szkolenia zaplanowano zajęcia w terenie otwartym z zaimprowizowanym zdarzeniem, w którym funkcjonariusze podczas zmęczenia psycho-fizycznego musieli samodzielne ustalić rodzaj zdarzenia kryzysowego, podzielić się na poszczególne grupy, wyznaczyć każdemu określoną rolę, a następnie przystąpić do skutecznego działania.
OISW Poznań
Dzięki inicjatywie Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu - ponad 20 funkcjonariuszy SW nabyło nowe niezwykle ważne umiejętności pracy zespołowej w realnych sytuacjach kryzysowych, które cyklicznie zdarzają się w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej.
Pamiętaj - my się szkolimy - abyś Ty był bezpieczny.
Materiał: kpt. Piotr Hamera
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Konwent Powiatów naszego województwa. Wicestarosta odznaczony
- Strażacy oddali hołd zmarłym policjantom. "Cześć Ich pamięci!"
- Co z budynkiem przy Młyńskiej? Plany na przyszłość
- Wykonawca płaci kary, a kierowcy ryzykują. Bezpieczniej dopiero na wiosnę
- Podpisano trzy umowy. Lista przedsięwzięć OPPT Nakła
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.
(czytaj więcej)Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)