Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 stycznia 2022

Groźne streamy i relacje online. Ryzykowne zachowania dzieci w sieci

fot. Cyfryzacja KPRM

fot. Cyfryzacja KPRM

Internet może być w rękach najmłodszych użytkowników narzędziem rozwoju, ale# także – sprzyjać podejmowaniu działań o negatywnych konsekwencjach. Jakie zachowania młodzieży w sieci są ryzykowne? Jakiego procenta nastolatków dotyczą i jaka część rodziców jest tego świadoma?

Oto, co wiemy z najnowszego badania „Nastolatki 3.0”, zrealizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK

Groźne streamy

Jakie zachowania naszych dzieci w sieci należy uznać za ryzykowne? Odpowiedź na to pytanie musi pozostać otwarta, bo wciąż pojawiają się nowe zagrożenia, których powinniśmy być świadomi.

Jednym z nich są tzw. patostreamy. Dla tych, którzy jeszcze nie spotkali się z tym pojęciem, wyjaśniamy. To zamieszczane w internecie materiały filmowe pełne przemocy fizycznej, słownej, wulgaryzmów, prezentujące patologiczne (jak sama nazwa wskazuje) i nieakceptowalne społecznie zachowania.

W najnowszym badaniu NASK „Nastolatki 3.0” 17% młodych respondentów potwierdziło, że jest odbiorcami takich treści. Dlaczego je oglądają? Z poprzedniej edycji raportu (2019 r.) wynika, że z wielu powodów – w tym z ciekawości, z nudów, dla rozrywki, przez przypadek, albo w wyniku polecenia przez znajomego.

Co na to rodzice? Zdecydowana większość z nich (66%) zaprzecza, aby ich dzieci miały kontakt z takimi materiałami. Potwierdza to jedynie 12% respondentów. Co ciekawe, co piąty rodzic (20%) nie ma wiedzy na ten temat.

– Oglądanie patotreści szkodzi dzieciom – naraża na trudne emocje, zniekształca obraz relacji międzyludzkich, buduje fałszywe przekonania na temat rzeczywistości. Aby minimalizować negatywny wpływ takich treści na rozwój najmłodszych, rodzice powinni interesować się tym, co ich dzieci robią online, a także – tłumaczyć, dlaczego niektóre materiały w sieci nie służą młodym ludziom, nawet jeśli wydają się atrakcyjne i śledzą je lub komentują ich znajomi – mówi Marta Witkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK.

Jeśli dorośli uznają konkretny przekaz za niewłaściwy dla prawidłowego rozwoju czy bezpieczeństwa dziecka, powinni zareagować – zgłosić taki materiał administratorowi strony/serwisu oraz porozmawiać z synem lub córką o możliwych konsekwencjach kontaktu ze szkodliwymi treściami.

– Pamiętajmy też, że wśród nastolatków są nie tylko odbiorcy takich treści, ale także twórcy – dodaje Marta Witkowska.

Relacje online

Wśród najbardziej powszechnych ryzykownych zachowań nastolatków w sieci można wymienić także nawiązywanie kontaktu przez internet z nieznajomymi, czy przesyłanie swoich intymnych zdjęć innym osobom.

Internet, na niespotykaną wcześniej skalę, ułatwia kontakty. To z jednej strony ogromna wygoda w naszym codziennym życiu, a z drugiej – nowe ryzyka. Nigdy przecież nie możemy mieć pewności, kto jest po drugiej stronie.

Z ostatniego raportu „Nastolatki 3.0” wynika, że 85,9% ankietowanych nie spotkało się z osobą dorosłą poznaną w internecie – dla porównania, w 2016 roku wskaźnik ten wyniósł 76,9%. Choć to znaczna większość, niepokoi fakt, że wśród nastolatków, którzy jednak zdecydowali się na takie spotkanie, prawie co czwarty nikogo o tym nie poinformował!

Kolejnym aspektem - nierozerwalnie związanym z okresem dorastania i potencjalnymi zagrożeniami w internecie – jest sexting, czyli przesyłanie swoich intymnych zdjęć. Jako zjawisko dotyczy wszystkich internautów – dla tych najmłodszych może być jednak najbardziej szkodliwy i wiązać się z najpoważniejszymi konsekwencjami.

Znaczna większość nastolatków (91,7%) deklaruje, że nie zdarzyło jej się otrzymać nagiego lub półnagiego zdjęcia za pośrednictwem internetu czy telefonu komórkowego. 96,9% zaprzecza z kolei, że wysłało tą drogą swoje intymne zdjęcia.

Choć odsetek wskazań przeczących jest wysoki, nie należy zapominać, że są osoby, które na tak zadane pytanie odpowiedziały twierdząco. Pamiętajmy też, że młodzi nie zawsze przyznają się do tego typu zachowań w sieci. Dlatego warto stale uczulać nastolatki na niebezpieczeństwa związane z dzieleniem się intymnymi materiałami online. Część takich treści – przesłanych zazwyczaj do zaufanej osoby – zostaje upubliczniona i staje się narzędziem cyberprzemocy.

Rodzicu, bądź świadomy

– Nastolatki często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą przynieść określone zachowania w sieci. Niewielkie doświadczenie życiowe i naturalnie - cechujące większość z nich - większa skłonność do podejmowania ryzyka, sprzyjają temu, że mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia znacznie częściej niż dorośli – mówi Marta Witkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK.

Niezależnie od zaobserwowanego w kolejnych edycjach badania „Nastolatki 3.0” spadku deklaracji zachowań ryzykownych przez młodych ludzi, nadal odnotowywane są różnice w ich odpowiedziach i wskazaniach rodziców. Co z tego wynika? Dorośli nie są w pełni świadomi, co ich dzieci robią w sieci.

A jak to zmienić? Rodzice, przede wszystkim – poszerzajcie swoją wiedzę na temat zagrożeń w sieci oraz tego, jak uchronić przed nimi najmłodszych. Zachęcamy do zaglądania na naszą stronę GOV.pl/niezagubdzieckawsieci – regularnie publikujemy tam porady i wskazówki, które mogą Wam się przydać.

No i najważniejsze – jeszcze bardziej dbajcie o swoją relację z dzieckiem, a także jego higienę cyfrową i dobrostan psychiczny. Wspólne aktywności poza siecią i regularne rozmowy na pewno okażą się w tym pomocne.

Materiał: Cyfryzacja KPRM/red.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (7)

    Ahmed, w dniu 06-01-2022 19:51:44 napisał:

    Nie, no nie przesadzajcie, rodzice mają pełną kontrolę, przecie dzieci nie siedzą długo przed kompami, jedyne 9 godzin "nauczania" zdalnego w pełnym skupieniu i koncentracji. Potem jedyne 5 h sobie pograją z kolegami w ramach społecznej integracji. Nie jest źle, zły to jest Wirus! Z nim to trzeba walczyć, TYLKO z nim. Poza Nim nie ma nic.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)