Dziś mamy 25 lutego 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

22 marca 2023

Jak do Wielkanocy przygotowywali się nasi pradziadowie? Wykład i prezentacja

fot. GBP Sadki

fot. GBP Sadki

Dnia 21 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sadkach gościliśmy panią Annę Sergott #z Muzeum Ziemi Krajeńskie w Nakle nad Notecią.

Z racji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pani kustosz przedstawiła prelekcję na temat „Wielkanoc na wsi-Tradycja uświęcona” .Uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści o tym jak nasi pradziadowie obchodzili Środę popielcową, Wielki Post, okres Triduum Paschalnego oraz Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny na Krajnie. Pani Sergott przybliżyła nam zwyczaje wsi krajeńskiej takie jak „Boże rany”, podkoziołek a także wywożenie żeńców. Gruntowne sprzątanie chałupy w Wielki Tydzień oraz pieczenie bab drożdżowych w Wielki Piątek było obowiązkowym zadaniem dla każdej gospodyni. Niezmiernie interesującemu wykładowi towarzyszyła też prezentacja multimedialna.

Materiał: Joanna Brzozowska / GBP Sadki

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)