Jak do Wielkanocy przygotowywali się nasi pradziadowie? Wykład i prezentacja

fot. GBP Sadki
Dnia 21 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sadkach gościliśmy panią Annę Sergott #z Muzeum Ziemi Krajeńskie w Nakle nad Notecią.
Z racji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pani kustosz przedstawiła prelekcję na temat „Wielkanoc na wsi-Tradycja uświęcona” .Uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści o tym jak nasi pradziadowie obchodzili Środę popielcową, Wielki Post, okres Triduum Paschalnego oraz Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny na Krajnie. Pani Sergott przybliżyła nam zwyczaje wsi krajeńskiej takie jak „Boże rany”, podkoziołek a także wywożenie żeńców. Gruntowne sprzątanie chałupy w Wielki Tydzień oraz pieczenie bab drożdżowych w Wielki Piątek było obowiązkowym zadaniem dla każdej gospodyni. Niezmiernie interesującemu wykładowi towarzyszyła też prezentacja multimedialna.
Materiał: Joanna Brzozowska / GBP Sadki
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.
(czytaj więcej)Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.
(czytaj więcej)Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.
(czytaj więcej)"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
(czytaj więcej)