Dziś mamy 20 maja 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2024

Konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II. Blisko 50 uczestników

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniu 18 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół# Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni odbył się XII Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy o świętym Janie Pawle II, przeznaczony dla Szkół Specjalnych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych z województwa kujawsko – pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Całość rozpoczęła się o godz. 8.00 Mszą Świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kcyni, której przewodniczył ks. Stanisław Gajek w asyście ks. Kanonika Michała Kosteckiego proboszcza tut. parafii oraz, ks. Zbigniewa Grzegorzewskiego – proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Kcyni,  ks. Dawida Gogolewskiego z Zespołu Placówek Edukacyjno Rewalidacyjnych z Grudziądza, ks. Rafała Wegnera z Kujawsko Pomorskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży słabo widzącej im Luisa Braill’a w Bydgoszczy oraz ks. Adama Chyły z Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach. Ks. Stanisław Gajek w homilii nawiązał do tego, jak ogromne znaczenie miał pontyfikat Jana Pawła II. Msza Święta sprawowana była w intencji uczestników Konkursu Wiedzy o św. Janie Pawle II oraz w intencji dzieci i młodzieży słabo widzącej im Luisa Braill’a w Bydgoszczy.

Myślą przewodnią XII Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy o świętym Janie Pawle II były słowa naszego Papieża podczas pierwszej pielgrzymki do Polski 10 czerwca 1979 roku ,,Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi… Tej ziemi”

Tegoroczny konkurs odbył się pod patronem:

1. Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego

2. ks. Krzysztofa Włodarczyka Biskupa Diecezji Bydgoskiej

3. Kuratora Oświaty w Bydgoszczy

4. Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Do konkursu przystąpiło 48 uczestników z 17 szkół i placówek

1. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Strzelnie

2. Kujawsko – Pomorski Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla dzieci i młodzieży słabo widzącej i niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy

3. Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek (Orionistek) we Włocławku.

4. Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Wincentego a’Paulo w Zdunach.

5. Zespół Szkół im. Józefa Wybickiego w Ratajach.

6. Specjalny óśrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr śa.. Elżbiety w Grudziądzu

7. Zespół Szkół Specjalnych w Chojnicach.

8. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Radziejowie.

9. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gołańczy

10. Zespół Szkół Specjalnych Nr 105 w Poznaniu.

11. Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Gnieźnie

12. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Tucholi

13. Zespół Szkół Specjalnych Nr31 w Bydgoszczy

14. Zespół Szkół Specjalnych w Karnowie

15. Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie

16. Zespół Placówek Edukacyjno Rewalidacyjnych w Grudziądzu.

17. Zespół Szkól Specjalnych w Kcyni

Pomocą wspierają:

• Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kcyni

• Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni

• Zespół Szkół Technicznych w Kcyni

• Wolontariat Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni

• OSP w Kcyni

• ZGKiM w Kcyni

• Księgarnia BIS w Kcyni

• Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice, oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni.

Pani Agnieszka Maciejewska – dyrektor ZSS im. J. Korczaka w Kcyni podkreśliła, jaką ważną rolę odegrał św. Jan Paweł II dla Polski i całego świata. Głos zabrali również zaproszeni goście Pan Piotr Hemmerling – wice wojewoda województwa Kujawsko – Pomorskiego, Pan Tomasz Miłowski wice starosta powiatu nakielskiego, ks. prof. Mirosława Gogolik Dyrektor do spraw katechetycznych i szkół katolickich Diecezji Bydgoskiej, pan Wiesław Guziński  –  Wizytator Kujawsko - Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy – wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem organizacji konkursu.

W przemówieniu na powitanie uczestników, opiekunów i gości Pani Kamila Marosz – organizator wszystkich dwunastu edycji  konkursów o św. Janie Pawle II przedstawiła cel i historię konkursów.

Gdy 2 kwietnia 2005 roku Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca, tak po ludzku nie mogliśmy się z tym pogodzić, szukaliśmy czegoś by pamięć o największym Polaku wszechczasów była ciągle żywa i przekazywana na kolejne pokolenia.

Tutaj wszystko się zaczęło…

4 kwietnia 2009 roku, po raz pierwszy zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II. Byliśmy pod wrażeniem, że na kolejne edycje zgłaszało się coraz więcej uczestników i cieszymy się, że jest tak do tej pory.

Konkursy przyczyniły się do tego, że kolejna  już rocznica śmierci naszego duchowego przewodnika nie pogłębia poczucia straty, ale uświadamia, że Jego myśl łączy, nadaje sens, wyznacza drogę. W wymiarze duchowym odczuwamy stałą obecność św. Jana Pawła II. Poszerzanie  wiedzy podczas konkursów o Papieżu Polaku to nie tylko hołd składny Ojcu Świętemu ale także wyraz głębokiego przywiązania do Jego nauk. Od początku zawsze mieliśmy ogromne wsparcie organu prowadzącego szkołę, instytucji i sponsorów indywidualnych.

Przed konkursową rywalizacją szkolny teatr Perła pod kierunkiem pań: Magdaleny Czuk - Napierała, Agnieszki Pawlak i Aleksandry Banach zaprezentował montaż artystyczny o Papieżu Polak.

Po części oficjalnej zaproszeni gości i opiekunowie udali się  na słodki poczęstunek, owoce i lody, natomiast uczestnicy przystąpili do konkursowej rywalizacji.

Zadaniem było rozwiązanie testu wyboru liczącego 30 pytań. Rywalizacja była  zacięta a poziom tak wyrównany, że musiała odbyć się dogrywka by wyłonić laureatów.

W komisji konkursowej zasiedli: ks. Stanisław Gajek - wikariusz parafii p.w. WNMP w Kcyni oraz opiekunowie z zaproszonych szkół i placówek.

I miejsce zdobyła Jowita Dobrzyniak ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek (Orionistek) z Włocławka

II miejsce zajął Krystian Hausz z Zespołu Szkół Specjalnych w Kcyni

III miejsce Szymon Fierak z Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach

Wyróżnienie – Patryk Wrzesiński ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Radziejowie.

Laureaci otrzymali szklane statuetki, książki i wartościowe nagrody. Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali drewniane pamiątkowe statuetki, różańce oraz książki o św. Janie Pawle II. Sponsorzy otrzymali pamiątkowe podziękowania zasponsorowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Należy dodać, że wszyscy goście i uczestnicy byli pod wrażeniem sprawnej organizacji tak dużego konkursu oraz towarzyszącej mu wspaniałej, ciepłej i rodzinnej atmosfery.

Po rozdaniu nagród zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Konkurs zakończył wspólny obiad.

Pragnę podziękować pani Barbarze Grodzickiej za współorganizacę. Dziękuję ks. Kanonikowi Michałowi Kosteckiemu, ks. Zbigniewowi Grzegorzewskiemu i ks. Stanisławowi Gajkowi za sprawowanie uroczystej Mszy Świętej.  Ogromne podziękowania za pomoc kieruję do pani Agnieszki Maciejewskiej – dyrektor nasze szkoły, nauczycieli - p. Elżbiety Kalka, p. Lidii Gardyza, p. Agnieszki Pawlak, p. Magdaleny Czuk Napierała, p. Aleksandry Banach, p. Darii Jaster, p. Anny Banach, p. Joanny Nadolnej, p. Jerzego Napierały, p. Katarzyny Kluczyńskiej – dyrektora ZST w Kcyni, wolontariuszów z ZST w Kcyni, OSP w Kcyni, oraz wszystkich sponsorów i ludziom dobrej woli, którzy wsparli nasz konkurs finansowo, rzeczowo i duchowo.

Materiał: Kamila Marosz – nauczyciel ZSS im. J. Korczaka w Kcyni – organizator wszystkich dwunastu Międzywojewódzkich  Konkursów Wiedzy o św. Janie Pawle II

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 22 17

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)