Dziś mamy 20 maja 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 kwietnia 2024

"Kto czyta książki, żyje podwójnie". Wystawa w nakielskiej bibliotece

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

Z okazji tegorocznego święta Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich#, przypadającego 23 kwietnia, w Wypożyczalni Książek dla Dorosłych w Nakle nad Notecią można obejrzeć wystawę okolicznościową zatytułowaną „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Jest to jedno z ważniejszych w roku kalendarzowym świąt dla wielu bibliotek, instytucji kultury, wydawnictw, placówek edukacyjnych i księgarń, a także sympatyków książek.

W tym wyjątkowym dniu, zgodnie z tradycją  pierwsi  czytelnicy zostają obdarowani na powitanie symboliczną różą oraz książką. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej,  gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William  Szekspir  oraz peruwiański historyk  Inca  Garcilaso  de la Vega.

Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka.

Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy  Dzień  Książki i  Praw  Autorskich   został  ustanowiony  w 1995  roku przez UNESCO.

Książki to najprostszy sposób na naukę, rozwój, dostęp do porad, wskazówek. Dobra książka to świetny sposób na relaks, rozrywkę i poszerzenie horyzontów  myślowych. Sięgnijcie więc po książkę, odpłyńcie w świat ciekawej lektury, puśćcie wodze fantazji.

Materiał: Natalia Warzybok / PiMBP w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 21 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)