Omówiono stan powietrza w Nakle. Licealiści wzięli udział w prelekcji
fot. powierzone
We wtorkowe popołudnie 5 grudnia 2023 r. uczennice i uczniowie# I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią pod opieką nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana brali udział w interesującym spotkaniu z Maciejem Rusnarczykiem ze Stowarzyszenia Kcyński Alarm Smogowy.
Spotkanie w sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski otworzył i dokonał wprowadzenia w problematykę zanieczyszczenia powietrza Tadeusz Sobol - Starosta Nakielski.
Tematem wygłoszonej prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną był stan powietrza atmosferycznego w Nakle nad Notecią. Ponadto prelegent wyróżniający się szeroką wiedzą podsumował przeprowadzone doświadczenie z wykorzystaniem tzw. Mobilnych Płuc. Polegało ono na zainstalowaniu 14 listopada br. przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią makiety z materiałem filtrującym przez okres dwóch tygodni powietrze atmosferyczne. Ilości i jakość substancji odkładającej się na materiale filtrującym określiły jakość powietrza na terenie miasta, które należy uznać jako powietrze zanieczyszczone. Niepokojące jest przekroczenie normy (tylko w niektórych dniach) emisji pyłów PM 2,5 i PM 10 oraz benzo(a)pirenu. W ocenie pana Macieja Rusnarczyka główną przyczyną złego stanu powietrza jest niska emisja.
Organizatorem interesującego wydarzenia był Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.
Wykład tematycznie wpisał się w realizację projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Klub Geografów w Krzywoustym”, finansowanych przez organ prowadzący liceum – Powiat Nakielski.
Materiał: Justyna Michalska / I LO w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Współpraca z holenderską szkołą. Spotkanie koordynatorów projektów
- Refleksja nad historią. Harcerze powitali nowy rok szkolny
- Dzień Bezpieczeństwa. Praktyczny trening w "Łokietku"
- Uczniowie na wycieczce. Odwiedzili obserwatorium astronomiczne
- Uroczyste ślubowanie. Przyjęci do grona szkolnej społeczności
Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"
Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy
Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.
(czytaj więcej)Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian
W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.
(czytaj więcej)