Dziś mamy 22 lutego 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

08 grudnia 2023

Planowana renowacja ogrodzenia cmentarza. Podpisano umowę

fot. Starostwo Powiatowe

fot. Starostwo Powiatowe

Dnia 7 grudnia 2023 roku została podpisana umowa #z Parafią Rzymskokatolicką w Słupach na udzielenie dotacji dotyczącej realizacji zadania pn. „Renowacja zabytkowego ogrodzenia cmentarza przykościelnego (krata forteczna) przy parafii Rzymskokatolickiej p.w. Świętego Wita w Słupach”. Zadanie to zostało dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Inwestycja powinna zostać ukończona do listopada 2024 r. Jej wartość to 500 000,00 zł.

Ogrodzenie jest zabytkiem wpisanym do wojewódzkiego rejestru zabytków i przedstawia wyjątkową wartość historyczną z uwagi na swój charakter konstrukcyjny. Ogrodzenie to bowiem jest charakterystyczne dla ogrodzeń XIX w. obiektów militarnych (krata forteczna). Jest to jedyny przypadek w Polsce, gdzie zostało zamontowane jako ogrodzenie kościoła. Ogrodzenie powstało w 1903 r.  tworzą je metalowe pręty osadzone na murowanym cokole. Kraty forteczne stosowane były jako zapory mocowane na własnym fundamencie, o rozmaitych funkcjach: zamykające dostęp do suchej fosy lub umieszczane na jej dnie, wzdłuż linii obrony; umieszczane nad strzelnicami, by je ochronić przed osypującą się z góry ziemią. W przypadku kościoła w Słupach umieszczone zostały na murze przeciwskarpy, gdzie strona obronna ogrodzenia została zamontowana od wewnątrz tj. odwrotnie niż na obiektach militarnych.

Obecny stan ogrodzenia wymaga interwencji konserwatorsko-restauratorskiej ze względu na przechylanie się wystającej części murów, co prowadzi do destabilizacji struktury. Część metalowa ogrodzenia ulega deformacji, a mur pęka i lasuje się z powodu działania czynników zewnętrznych.

Planowane prace obejmują: rozbiórkę zdegradowanych ław fundamentowych i murów, budowę nowych murów fundamentowych z okładzinami z cegły ceramicznej, a także wykonanie czterech nowych murowanych słupów znajdujących się na narożnikach działki oraz dwóch nowych murowanych słupów bramowych. Ponadto, przewiduje się prace naprawcze na istniejących słupach ogrodzenia i elementach metalowych, takich jak demontaż, oczyszczenie, wyprostowanie, uzupełnienie brakujących elementów, malowanie i ponowny montaż istniejących przęseł ogrodzenia, skrzydeł bram i furtek.

Materiał: Magdalena Stepka - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 31 52

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Bilans – trzecia pora roku". Senior w izolacji więziennej

Polskie społeczeństwo starzeje się, co ma swoje odzwierciedlenie# także w populacji skazanych. Funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw pojawiającym się potrzebom w zakresie podejmowania oddziaływań resocjalizacyjnych dostosowanych do osadzonych w wieku senioralnym. W Zakładzie Karnym w Potulicach rozpoczyna się kolejna edycja programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do readaptacji społecznej seniorów pn. „Bilans – trzecia pora roku”.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)