Dziś mamy 7 grudnia 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

26 września 2023

Policja apeluje o ostrożność. Oszuści podszyli się pod pracowników banków

fot. KMP w Bydgoszczy

fot. KMP w Bydgoszczy

Coraz częściej do komisariatów policji zgłaszają się osoby pokrzywdzone# różnego rodzaju metodami wyłudzeń pieniędzy. Oszuści podszywają się pod pracowników banku, funkcjonariuszy policji, znajomych, a nawet członków rodziny. Poniżej opisujemy kilka przykładów oszustw, które miały miejsce minionej doby. Po raz kolejny apelujemy o czujność i ostrożność.

Wczoraj (25.09.2023) do policjantów z bydgoskiego Śródmieścia zgłosił się bydgoszczanin, który został oszukany metodą na BLIK-a. Przestępcy nawiązali kontakt telefoniczny z pokrzywdzonym, podszywając się pod pracownika banku, a następnie funkcjonariusza CBŚP. Oszust poinformował go, że jego środki na koncie są zagrożone i wydawał dyspozycje mężczyźnie, który następnie przekazywał kody BLIK. W ten sposób 51-letni mieszkaniec Bydgoszczy oddał oszustom niemal 17 000 złotych.

Podobnie do opisanego wyżej przypadku dała się oszukać 28-letnia bydgoszczanka, która przekazała oszustom blisko 26 000 złotych. Przestępcy podszyli się telefonicznie pod pracowników jednego z banków. Pokrzywdzona wykonała przelewy tradycyjne oraz przekazywała kody BLIK, dzięki którym sprawcy dokonali wypłat z bankomatu na terenie województwa mazowieckiego.

W inny sposób dał się oszukać 80-letni bydgoszczanin, który stracił ponad 18 000 złotych, inwestując w rzekome akcje firmy „Baltic Pipe”. Oszust przez telefon przekonywał starszą osobę, że otrzyma szybki zwrot inwestycji. Tak się jednak nie stało.

W taki sam sposób działał przestępca, który wyłudził od 86-letnego mieszkańca naszego miasta 1 000 złotych. Oszust namówił mężczyznę, aby zainwestował w akcje firmy „Tauron”. W tym przypadku również przekonywał, że pokrzywdzony szybko otrzyma zwrot swojej inwestycji. Jak możemy się domyślić, do żadnego zwrotu pieniędzy nie doszło.

W ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych oszustw są te, gdzie przestępcy podszywają się na portalach społecznościowych pod znajomych lub rodzinę, prosząc o pomoc finansową. Pokrzywdzeni, nie upewniając się czy rzeczywiście rozmawiają ze swoimi bliskimi, przekazują kody BLIK przestępcom, którzy następnie wypłacają ich pieniądze z bankomatów w różnych częściach Polski.

Raz jeszcze apelujemy o zachowanie czujności oraz nie przekazywanie kodów BLIK osobom nieznajomym. Pamiętajmy, że nasza ostrożność i czujność spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą przestępstwa.

Materiał: mł. asp. Krzysztof Bratz / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Ja, w dniu 27-09-2023 12:07:56 napisał:

    Kto dzisiaj idzie do banku niema poco procenty z Marsa .Lepiej mieszkać pod mostem niż korzystać z kredytu bankowego

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zadaj pytanie
20PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)