Projekt pt. "Warszawa dwóch powstań". Uczniowie Żeglugi i Czwórki pamiętają
fot. Michał Wiśniewski
W bieżącym oraz przyszłym roku szkolnym Zespół Szkół #Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią realizuje szkolny projekt pt. "Warszawa dwóch powstań".
Celem projektu jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne do Warszawy. Tak było również 19.04 br. Data wyjazdu nie była przypadkowa. 19.04.1943r. wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim. To był już czwarty z kolei wyjazd, który ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Tym razem do uczniów Żeglugi dołączyli uczniowie z Czwórki.
Zwiedzanie żydowskiej części Warszawy rozpoczęliśmy tym razem od pomnika Janusza Korczaka w Parku Świętokrzyskim. Odwiedziliśmy również Plac Grzybowski, przy którym mieści się Teatr Żydowski oraz kościół pw. Wszystkich Świętych – jeden z trzech rzymsko – katolickich, który działał w granicach getta. To tutaj pomoc ludności żydowskiej oferował współpracujący z Ireną Sendlerową proboszcz parafii ks. Marceli Godlewski.
Odwiedzając sklep koszerny uczestnicy wycieczki dowiedzieli się o zasadach koszerności w kuchni żydowskiej. Przed wybuchem II wojny światowej w Warszawie, w której jedna trzecia mieszkańców stanowili Żydzi, istniało 440 synagog. Obecnie zwiedza się ocalałą z pożogi wojennej mimo zniszczeń - Synagogę Małżonków Nożyków. Tutaj uczniowie poznali znaczenie terminów: bima, Aron ha kodesz, babiniec i tałes. Szczególnie bogatym w emocje był moment zapalenia zniczy pamięci przy fragmencie muru getta przy ul. Złotej 62 oraz Pomniku Bohaterów Getta.
Ostatnim punktem wycieczki była wystawa pt. "Trudny wiek XX" w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".
Kolejny wyjazd projektu „Warszawa dwóch powstań” w części żydowskiej zaplanowany jest 14 czerwca. Tym razem odwiedzimy Żydowski Instytut Historyczny ze stałą wystawą o Archiwum Getta Warszawskiego, Willę Pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie warszawskiego ZOO, gdzie dyrektor Żabiński z małżonką ukrywali swoich żydowskich przyjaciół. Rekreacyjnym elementem wyjazdu będzie zwiedzanie Stadionu Narodowego.
Wyjazd zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Wioletta Ossowska, Iwona Sołdan i Brygida Majewska.
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Niezapomniany bal maturalny. Studniówka uczniów Krzywoustego
- Marcin Wilk – zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego. Gratulujemy!
- Kontynuowanie nauki w klasach o profilu policyjnym. Mundurowi w liceum
- Bezpieczne zimowe zabawy. Mundurowi poruszyli wiele ważnych kwestii
- Wyjazd studyjny do Cukrowni Żnin. Uczniowie zachwyceni obiektem
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)