Dziś mamy 20 maja 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 kwietnia 2024

Projekt pt. "Warszawa dwóch powstań". Uczniowie Żeglugi i Czwórki pamiętają

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

W bieżącym oraz przyszłym roku szkolnym Zespół Szkół #Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią realizuje szkolny projekt pt. "Warszawa dwóch powstań".

Celem projektu jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne do Warszawy. Tak było również 19.04 br. Data wyjazdu nie była przypadkowa. 19.04.1943r. wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim. To był już czwarty z kolei wyjazd, który ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Tym razem do uczniów Żeglugi dołączyli uczniowie z Czwórki.

Zwiedzanie żydowskiej części Warszawy rozpoczęliśmy tym razem od pomnika Janusza Korczaka w Parku Świętokrzyskim. Odwiedziliśmy również Plac Grzybowski, przy którym mieści się Teatr Żydowski oraz kościół pw. Wszystkich Świętych – jeden z trzech rzymsko – katolickich, który działał w granicach getta. To tutaj pomoc ludności żydowskiej oferował współpracujący z Ireną Sendlerową proboszcz parafii ks. Marceli Godlewski.

Odwiedzając sklep koszerny uczestnicy wycieczki dowiedzieli się o zasadach koszerności w kuchni żydowskiej. Przed wybuchem II wojny światowej w Warszawie, w której jedna trzecia mieszkańców stanowili Żydzi, istniało 440 synagog. Obecnie zwiedza się ocalałą z pożogi wojennej mimo zniszczeń -  Synagogę Małżonków Nożyków. Tutaj uczniowie poznali znaczenie terminów: bima, Aron ha kodesz, babiniec i tałes. Szczególnie bogatym w emocje był moment zapalenia zniczy pamięci przy fragmencie muru getta przy ul. Złotej 62 oraz Pomniku Bohaterów Getta.

Ostatnim punktem wycieczki była wystawa pt. "Trudny wiek XX" w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".

Kolejny wyjazd projektu „Warszawa dwóch powstań” w części żydowskiej zaplanowany jest 14 czerwca. Tym razem odwiedzimy Żydowski Instytut Historyczny ze stałą wystawą o Archiwum Getta Warszawskiego, Willę Pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie warszawskiego ZOO, gdzie dyrektor Żabiński z małżonką ukrywali swoich żydowskich przyjaciół. Rekreacyjnym elementem wyjazdu będzie zwiedzanie Stadionu Narodowego.

Wyjazd zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Wioletta Ossowska, Iwona Sołdan i Brygida Majewska.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 29 23

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)