Dziś mamy 11 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 maja 2023

Rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorców. Termin upływa 22 maja

fot. powierzone

fot. powierzone

Jeszcze tylko przez kilka dni - do 22 maja przedsiębiorcy mogą złożyć roczne rozliczenie składki #zdrowotnej za 2022 rok. Taki obowiązek mają osoby prowadzące działalność, która była opodatkowana podatkiem liniowym, według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

- Rozliczenie roczne płatnik przekazuje w dokumencie za kwiecień 2023 roku w terminie najpóźniej do 22 maja 2023 roku. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyjdzie nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, na profilu płatnika na PUE ZUS będzie przygotowany wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R) w dokumentach roboczych. Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do 1 czerwca – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

- ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek nie później niż do 1 sierpnia. Warto zweryfikować, czy numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie w ZUS, jest nadal aktualny, ponieważ zwrot nadpłaty może być przekazany tylko przelewem – dodaje rzeczniczka.

Natomiast, jeśli z rocznego rozliczenia wychodzi niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Tylko do 12 maja do ZUS-u wpłynęło ponad 637 tys. dokumentów z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej. 50 proc. dokumentów zawiera kwotę do zwrotu, a 20 proc. kwotę do dopłaty.

W zakresie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne klienci ZUS zgłaszają wiele wątpliwości, dlatego ZUS przygotował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (plik docx 60kb).

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 14 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (7)

  SLD, w dniu 17-05-2023 11:40:39 napisał:

  Głąbom wpłaca się co miesiąc na indywidualne konto, więc widzą jakie wpłaty robią ludzie prowadzący JDG, to jeszcze wymyślają kolejny papier, by zająć księgowe, no i żeby była kolejna papierologia. PISowskie państwo z dykty i kartonu.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Karolina, w dniu 17-05-2023 11:59:12 napisał:

  Nie dotyczy to mnie ,ale współczuję z tymi dokumentami

  odpowiedz

  • 6 (6)

  , w dniu 17-05-2023 13:38:48 napisał:

  Banda złodziei. Mam zwrot ponad 20 k za zeszły rok. Mogłem tymi pieniędzmi obracać i wypracować sobie zysk…. Ale nieee dziady ukradli i oddali po roku

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Jeb.... , w dniu 17-05-2023 13:55:56 napisał:

  Gorszych podatków i kur... stwa nie było od komuny.

  odpowiedz

  • -5 (5)

  Rto, w dniu 17-05-2023 14:27:54 napisał:

  A ile za Donka Vatu wyprowadziliscie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  zatkało pisowskie kakao?, w dniu 17-05-2023 18:00:13 napisał:

  a ile Vatu banaś z kolegami wyciągneli? Trolu pisowski https://www.money.pl/podatki/afera-z-otoczenia-banasia-jeden-z-jego-najblizszych-wspolpracownikow-kierowal-mafia-vat-owska-giertych-uderza-6438823462282881a.html

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Polska to stan umyslu, w dniu 17-05-2023 23:12:15 napisał:

  Ludzie, właściciel Dino (Polska firma) wali na ryj cenami Biedre i inne Lidle. Jak myślicie? Lepszymi, tańszymi i naszymi produktami. Trochę wyobraźni!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Sprawdzono zabawki dźwiękowe. Czy wszystkie są bezpieczne?

Sprawdziliśmy bezpieczeństwo 50 zabawek dźwiękowych oraz #41 interaktywnych dla dzieci do lat 3 – m.in. poziom wydawanego dźwięku, małe części, właściwości mechaniczne i fizyczne, oznakowanie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola produktów oferowanych luzem. Nieprawidowości w 83 sklepach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych #(IJHARS) przedstawia wyniki przeprowadzonej w II kwartale 2023 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej oferowanych luzem: mięs, przetworów mięsnych (kiełbas i wędzonek) oraz serów żółtych.

(czytaj więcej)
0

Programowanie to świetna zabawa. Jak rozpocząć naukę kodowania?

Szukasz mądrej rozrywki na długie jesienne wieczory dla siebie i swoich dzieci? Zacznijcie #programować! Niezależnie od tego, ile macie lat, na naukę kodowania nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Podpowiadamy, jak zacząć.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)