Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

13 marca 2024

Sprzątaj po swoim pupilu. W odchodach mogą znajdować się pasożyty i wirusy

fot. GIS

fot. GIS

Sprzątanie po swoim psie i kocie to nie tylko kwestia #czystego i estetycznego otoczenia, ale także zdrowia. W odchodach naszych czworonożnych pupili mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty i drobnoustroje, które mogą wywoływać choroby zarówno u ludzi, jak i u innych zwierząt.

Co niebezpiecznego w zwierzęcych odchodach

Jaja glisty psiej lub kociej

Człowiek może zarazić się jajami glisty psiej (Toxocara cani) lub kociej przez drogę pokarmową. Jaja mogą się znaleźć w zanieczyszczonej odchodami ziemi lub piasku – np. w osiedlowej piaskownicy, w parku, na trawniku, a nawet wokół domu, jeśli przebywają tam zarażone czworonogi. Miejscem, gdzie często dochodzi do zakażeń u dzieci, są nieprzykrywane piaskownice, gdzie lubią załatwiać się koty.

Jaja glisty psiej u człowieka rozwijają się do poziomu larw, które trafiają do wątroby i innych narządów (powodując tzw. toksokarozę trzewną) lub, co zdarza się znacznie rzadziej, do gałki ocznej (toksokaroza oczna). U zarażonego człowieka, inaczej niż u psów, pasożyty nie rozwijają się w przewodzie pokarmowym. Mimo to, zespoły wywołane przez larwy glisty prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, szczególnie u dzieci.

Pamiętaj, że jaja glist mogą znajdować się na sierści zwierząt. Podczas tarzania się po podłożu sierść zwierząt może zanieczyścić się inwazyjnymi jajami Toxocara. W przypadku zaniedbanych zwierząt jaja mogą osiągnąć stadium inwazyjne już na sierści.

Leczenie zarażenia u ludzi musi być prowadzone przez specjalistę chorób zakaźnych, po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki.

Oocysty Toxoplasma gondii

Oocysty, to formy rozwojowe pasożyta Toxoplasma gondii. Zwierzęta kotowate wydalają je razem z kałem. Dlatego bardzo ważne jest regularne usuwanie kocich odchodów z kuwety. Oocysty stają się inwazyjne po około 2-5 dniach w środowisku zewnętrznym i zachowują zdolność do zarażania przez wiele miesięcy.

Oocystami mogą zarażać się ludzie i inne gatunki zwierząt. Do zarażenia może dojść poprzez kontakt z inwazyjnymi oocystami w kocich odchodach, ale także po spożyciu surowego lub poddanego niedostatecznej obróbce termicznej mięsa i narządów wewnętrznych zarażonych zwierząt - np. surowej wieprzowiny.

Tasiemce psów i kotów

Przypadki osiedlania się tasiemca Dipylidium canium w organizmie człowieka są rzadkie, choć możliwe. W cyklu rozwojowym tego tasiemca żywicielem pośrednim jest pchła psia lub kocia, tzn. że formy larwalne tasiemca występują w organizmie pchły. Prawdopodobieństwo zarażenia się człowieka występuje więc w środowisku, w którym przebywają zapchlone zwierzęta.

Innym rodzajem zagrożenia są tasiemce z rodzaju Taenia, których jaja mogą znajdować się na sierści psów/kotów lub w ich odchodach.

Lamblia/Gargia

Rezerwuarem tego pasożyta są głównie ludzie, ale także niektóre ssaki domowe (psy, koty) i dzikie zwierzęta. Zarażenie szerzy się łatwo drogą pokarmową, przez zanieczyszczone ręce  lub częściej wodę (pitną lub rekreacyjną, np. w basenach, jeziorach, czy rzekach), rzadziej przez zanieczyszczony pokarm. U psów i kotów pasożyt występuje w odchodach. Zarażenie u ludzi nazwane jest lambliozą.

Inne niebezpieczne dla człowieka pasożyty znajdujące się w odchodach zwierząt

Poza powyższymi pasożytami istotne dla człowieka zagrożenie stanowią inne gatunki tasiemców: tasiemiec bąblowcowy jednojamowy, wywołujący tzw. echinokokozę i tasiemiec bąblowcowy wielojamowy, odpowiedzialny za tzw. alweokokozę). Źródłem tych tasiemców są zarażone psy lub dzikie psowate np. lisy, jenoty.

Zarażenie tymi pasożytami prowadzi u człowieka do powstawania torbieli w różnych narządach wewnętrznych (najczęściej wątrobie). Choroba często przez bardzo długi czas rozwija się bezobjawowo, prowadząc do poważnego uszkodzenia narządów.

Uważaj na swoje psy i koty

Psy i koty są podatne m.in. na glisty, tęgoryjce, włosogłówkę, tasiemce, kokcydia, czy gargię. Oprócz pasożytów, w zwierzęcych odchodach mogą występować wirusy, np. parwowirus i wirus nosówki. Te wirusy są dużym zagrożeniem dla naszych czworonogów i wywołują groźne choroby, które mogą zagrażać życiu pupili, zwłaszcza niezaszczepionych lub bardzo młodych.

Co możesz zrobić, żeby uniknąć zarażenia

  • Zawsze zbieraj i wyrzucaj odchody swojego zwierzęcia, również w lesie czy na polu. Jest to szczególnie ważne w miejscach publicznych. Jeśli nie sprzątasz po pupilu, możesz dostać mandat.
  • Po sprzątnięciu umyj ręce wodą z mydłem. Środki dezynfekujące ręce nie wystarczą.  
  • Myj ręce zawsze po kontakcie ze zwierzęciem, np. głaskaniu, przytulaniu.
  • Myj ręce zawsze przed rozpoczęciem gotowania, przygotowania i przed spożywaniem posiłków.
  • Pamiętaj, że karmienie dzieci podczas zabaw w piaskownicy może sprzyjać zarażeniu.
  • Wyrabiaj u dzieci nawyk częstego mycia rąk – przed jedzeniem, po zabawach ze zwierzętami.
  • Nie całuj zwierząt.
  • Unikaj kontaktu z obcymi zwierzętami.
  • Myj owoce i warzywa - nawet gdy pochodzą z własnego ogródka. Nie wiesz, jakie zwierzęta tam zaglądają. 
  • Zawsze zakrywaj piaskownicę na swoim podwórku, kiedy nie korzystają z niej dzieci. Obowiązek zakrywania i utrzymywania czystości osiedlowych piaskownic należy do zarządcy placu zabaw, jednak pamiętaj, aby wybierać te, co do higieny których nie masz wątpliwości.
  • Regularnie odrobaczaj i szczep swoje psy i koty – w ten sposób chronisz siebie, bliskich, jak i swoje pupile.

Podstawa prawna

art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy  z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi

Źródło: GIS

Oceń artykuł: 16 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    Paterczak, w dniu 13-03-2024 12:48:31 napisał:

    W Paterku bardzo dużo osób nie sprząta po psiakach.

    odpowiedz

    • 7 (7)

    Tomasz, w dniu 13-03-2024 12:50:42 napisał:

    Tak to prawda ,widzę przez okno jak pan z pieskiem na placu przed blokiem 5.Nie nachyli się za ciężko.

    odpowiedz

    • 6 (6)

    Paterczak, w dniu 13-03-2024 12:53:08 napisał:

    Można zrobić zdjęcie i opublikować ?,może wtedy sięgnie po woreczek.

    odpowiedz

    • 6 (6)

    Kkk, w dniu 13-03-2024 12:54:13 napisał:

    W dzień rozglądają się czy ktoś patrzy to niektórzy sprzątają ale armagedon zaczyna się wieczorem wtedy rano nie idzie przejść.

    odpowiedz

    • 5 (7)

    Donald , w dniu 13-03-2024 13:21:00 napisał:

    W Występie również ludzie nie sprzątają po swoich psach. Gdzie jest straż miejska, gdzie są śmietniki i tabliczki z informacją by sprzątać po swoich zwierzętach.

    odpowiedz

    • 5 (7)

    Sąsiad , w dniu 13-03-2024 13:26:38 napisał:

    Na Dąbrowskiego pod garażami też nie sprzątają

    odpowiedz

    • 6 (6)

    Paterczanka , w dniu 13-03-2024 13:47:42 napisał:

    Niestety lidze są na tyle bezczelni z tymi psami że nawet potrafia przejść z psem koło domuy i ich zastany pies się zestaw perfidne przy bramie to jest po prostu chamskie

    odpowiedz

    • 3 (5)

    Tomaszek, w dniu 13-03-2024 14:06:00 napisał:

    W Paterku p. pielęgniarka nie potrafiła sprzątać po swoim dużym psie.

    odpowiedz

    • 7 (7)

    Cb, w dniu 13-03-2024 15:03:55 napisał:

    Od czego jest straż miejska nie umieją upilnować to niech sami sprzątają. Przecież oni od tego są nic innego nie robią.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (11)

    Gajowy, w dniu 13-03-2024 15:08:02 napisał:

    Tak,to wszystko prawda i naukowo potwierdzone,nie ma się co specjalnie nad tym rozwodzić.Tylko gorszym "szkodnikiem' w środowisku jest sam człowiek.Jego kał jest 50 raz bardziej toksyczny i szkodliwy dla gleby jak ten psi.Nie zauważyłem,by ten który postawi klocka po sobie sprzątał,albo informacji zabraniającej wypróżnianie się w miejscach publicznych.Ile w Nakle jest "szaletów" publicznych-? Dziękuję-wszystko w temacie troski o środowisko.

    odpowiedz

    • 2 (4)

    nakielanin, w dniu 13-03-2024 17:39:02 napisał:

    Jak by mandaty za nie sprzątanie po psach lub kotach wynosiły tyle co nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu czyli 1500 zł to by sprzątali a po drugie kto trzyma psa w mieście w domu w domu jakaś stara panna albo stary kawaler albo parki bez dzietne że zamiast spłodzić potomka wolą psa albo kota traktować jak dziecko i tacy nie życiowi problemu nie zrozumieją

    odpowiedz

    • -6 (12)

    Kwaśniewska, w dniu 13-03-2024 18:48:26 napisał:

    Os. Łokietka całe zasrane Ludzie nie sprzątają po psach .Trawniki zasrane ,chodniki tak samo . Ludzie, - zdajcie sobie sprawę że Was widać z tymi srającymi psami wszędzie , a gębę można pokazać palcem na odległość .Są robione zdjęcia i filmy i prędzej czy później będzie to publikowane publicznie. Praktykowane jest prowadzenie psów pod bloki w których nie mieszka właściciel psa .Nie wstyd Wam, że nie macie za grosz kultury osobistej , czy Wam ktoś sra pod drzwiami , tak jak Wy to robicie ? To świadczy o Was . Okazujecie chamstwo ,które nie będzie tolerowane . Ogarnijcie się ,aby niesprzątnięta kupa nie znalazła się na Waszej wycieraczce . Oczywiście nie dotyczy to osób, które sprzątają po swoich psach .

    odpowiedz

    • 6 (10)

    Stańczyk , w dniu 13-03-2024 20:10:52 napisał:

    Odpowiem Ci tak - totalna intelektualna kompromitacja.

    odpowiedz

    • 3 (5)

    Kk, w dniu 13-03-2024 23:05:33 napisał:

    Popieram komentarz pani Kwaśniewskiej wyżej. Na osiedlu Chrobrego jest to samo. Na moje pytanie że nie życzę sobie aby pani pies załatwiał się pod moją klatką kilkukrotnie była odpowiedź ; A gdzie pies ma się załatwić??? Odpowiadałem = W pani mieszkaniu.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Obserwator, w dniu 14-03-2024 03:17:20 napisał:

    A co na to koty osiedlowe które dokarmia jedna z pań osiedla w Paterku pudełeczka porozpierdalane z jedzeniem przed blokiem. To nie jest schronisko dla zwierząt...!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zaproszenia
4,00 zł PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Konstrukcje stalowe
Rejestracja BDO
500PLN
Budowa hal
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Piękna trucicielka. Konwalię należy trzymać z dala od dzieci

Najpierw z kłącza wyrasta zielona łodyżka, a dopiero później #pojawiają się drobne dzwonki ukryte pomiędzy dużymi, zielonymi liśćmi. Tak rozkwita konwalia majowa, która przyciąga delikatną wonią. Jej piękne, białe kwiaty od wieków są symbolem niewinności. Dziko rosnąca roślina ma wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Pogoda wprost wymarzona. Wędrówka wzdłuż meandrującej rzeki

Dzisiejszą 16 kilometrową wędrówkę rozpoczęliśmy# i zakończyliśmy na przystani Powiat Nakielski.

(czytaj więcej)