Dziś mamy 2 lipca 2022, sobota, imieniny obchodzą:

07 kwietnia 2022

Światowy Dzień Zdrowia. Ponad 90% ludzi oddycha niezdrowym powietrzem

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Czy jesteśmy w stanie na nowo wyobrazić sobie świat, w którym# czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich? Gdzie gospodarka koncentruje się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu? Gdzie miasta są przyjazne do życia, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety?

Zanieczyszczona planeta, wciąż rosnąca liczba chorób takich jak nowotwory, astma, choroby serca nadały kierunek dla Światowego Dnia Zdrowia 2022, który ma na celu skupić globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania zdrowia ludzi i planety oraz wspierać ruch na rzecz tworzenia społeczeństw koncentrujących się na dobrym samopoczuciu.   

WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można byłoby uniknąć. Chodzi głównie o kryzys klimatyczny, który jest największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Kryzys klimatyczny to także kryzys zdrowotny.

Nasze decyzje polityczne, społeczne i handlowe napędzają kryzys klimatyczny i zdrowotny. Ponad 90% ludzi oddycha niezdrowym powietrzem wynikającym ze spalania paliw kopalnych. W coraz cieplejszym świecie komary rozprzestrzeniają choroby dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gleb i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi wpływając na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdują się na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, a także trafiły do naszego łańcucha pokarmowego. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Pandemia ujawniła słabości we wszystkich obszarach społecznych i podkreśliła pilną potrzebę stworzenia zrównoważonych społeczeństw dobrobytu zobowiązanego do osiągnięcia sprawiedliwego stanu zdrowia teraz i dla przyszłych pokoleń bez naruszania ograniczeń ekologicznych. Obecny model gospodarki prowadzi do niesprawiedliwego podziału dochodów, bogactwa i władzy, przy zbyt wielu ludziach wciąż żyjących w ubóstwie i niestabilności. Gospodarka dobrobytu ma na celu dobro człowieka, równość i zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe inwestycje, budżety dobrobytu, ochronę socjalną oraz strategie prawne i podatkowe. Przerwanie cyklu destrukcji planety i zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reformy korporacyjnej i wsparcia jednostek oraz zachęcania ich do dokonywania zdrowych wyborów.

Osoby fizyczne

- Podziel się swoją historią: nasza planeta, nasze zdrowie.

- Podnieś głos i domagaj się działań na rzecz klimatu, aby chronić swoje zdrowie.

Działaj, inspiruj innych – dołącz do naszego pięciopunktowego planu:

1. Chodź lub pedałuj do pracy przynajmniej jeden dzień w tygodniu. Wybierz transport publiczny.

2. Zmiana na dostawcę energii odnawialnej; nie ogrzewaj pomieszczeń powyżej 21,5°C; wyłącz światło, gdy nie ma nikogo w pokoju.

3. Kupuj świeże artykuły spożywcze od lokalnych producentów i unikaj wysoko przetworzonej żywności i napojów.

4. Tytoń to zabójca i truciciel. Przestań spożywać tytoń.

5. Kupuj mniej plastiku; używaj toreb spożywczych nadających się do recyklingu.

Materiał: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Zofia, w dniu 07-04-2022 15:23:07 napisał:

  Dobre chodź, lub pedałuj rowerem raz w tygodniu jak ja pracuję w Bydgoszczy na Fordonie śmieszne .Z tą ekologią to zwariować można. Wszystko stworzone żeby stworzyć stanowiska pracy dla leserów.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  WD, w dniu 07-04-2022 15:36:20 napisał:

  W całej Polsce smog ,w Nakle nad Notecią wspaniałe powietrze !!!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Zenon, w dniu 07-04-2022 18:23:56 napisał:

  W Nakle syfem wszyscy oddychaja, bo zamiast pielegnowac parki to koronowski buduje parkingi w parku

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
0

Zawód położna, to dużo więcej niż troska. Opowiada laureatka konkursu

Mówi się, że położna to najpiękniejszy zawód świata. I trudno się z tym nie zgodzić#, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich położna realizuje swoje zadania. Większości społeczeństwa zawód ten kojarzy się z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada jest zdecydowanie szerszy. O zawodzie położnej, o tym, co zrobić, żeby nią zostać i o możliwościach jakie daje praca położnej pisze Małgorzata Drężek Skrzeszewska – laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)