Dziś mamy 28 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

19 marca 2023

Teren przy moście regularnie zaśmiecany. "Potrzebne częstsze patrole"

fot. MM

fot. MM

W Nakle istnieje wiele miejsc, które są regularnie zaśmiecane przez ludzi mających sobie za nic dbanie o środowisko. #Jedną z takich lokalizacji jest teren w pobliżu Mostu Kolejowego „Kcyniak” w Nakle, niedaleko którego zwłaszcza w okresie letnim często można zobaczyć spacerującą młodzież. Swoim spostrzeżeniem w sprawie zaśmiecania tego miejsca podzielił się z nami pan Adam, jeden z mieszkańców ul. Nowy Świat.

Głos czytelnika

– Chciałbym zwrócić uwagę na regularnie zaśmiecanie terenu w okolicy Mostu Kolejowego Kcyniak w Nakle. Skala i częstotliwość występowania tego problemu są ogromne, a lokalne władze chyba nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co tam się dzieje. Zaśmiecanie to główny problem, któremu towarzyszą liczne spotkania młodzieży popijającej alkohol i palącej papierosy. Osobiście naprawdę nie miałbym nic przeciwko temu, ale młodzież nie do końca po sobie sprząta. No ale żeby nie było, że narzekam tylko na młodzież – problematyczne śmieci wyrzucają tam również nieco starsze osoby. Dzieje się to zapewne nocą, bo złapać tam kogoś na gorącym uczynku nie jest łatwo. Dlatego też chciałbym nagłośnić sprawę i poprosić o częstsze patrole straży miejskiej. Ktoś w końcu musi pilnować porządku, jeśli ten jest notorycznie zakłócany. Obecnie dumnie brzmiący Most Kolejowy Kcyniak mi osobiście kojarzy się ze śmieciami i podejrzewam, że nie tylko mi, a szkoda... – powiedział nam jeden z mieszkańców ul. Nowy Świat w Nakle

Funkcjonariusze potwierdzili zdarzenie

Okazuje się, że teren w okolicy mostu Kolejowego Kcyniak w Nakle i jego regularne zaśmiecanie to temat doskonale znany nakielskiej straży miejskiej, do której mieszkańcy w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 14 lutego 2023 roku zgłaszali sprawę zaśmiecenia dwukrotnie. – W pierwszym zgłoszeniu z marca 2022 roku strażnicy nie potwierdzili zgłoszenia, bowiem teren nie był zanieczyszczony. Nie ujawniono też żadnych osób, które miałyby zanieczyszczać teren. Z kolei w drugim zgłoszeniu z września 2022 roku funkcjonariusze potwierdzili, że na nasypie kolejowym zalegają odpady w postaci papierów, plastików, folii, starych belek kolejowych. Po przeprowadzeniu czynności nie udało się ustalić sprawców zaśmiecenia. W zaistniałej sytuacji Straż Miejska zwróciła się z pismem do właściciela terenu (PKP), o uporządkowanie go, co zostało wykonane – poinformował nas st. insp. Marek Kurpik z Straży Miejskiej w Nakle. – Ponadto trzy inne zgłoszenia dotyczyły spożywania alkoholu we wskazanym wyżej miejscu. Tylko jedno z nich się potwierdziło, a dwie osoby zostały wówczas pouczone z art. 43' ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – dodał.

Funkcjonariusze otrzymując od nas informację o rzekomym zanieczyszczeniu okolic Mostu Kolejowego Kcyniak, postanowili ją zweryfikować. – Po otrzymaniu wiadomości od redakcji GR Powiat strażnicy miejscy ponownie udali się w okolice Mostu Kolejowego Kcyniak i stwierdzili, że zarówno teren przy moście, jak i nasyp kolejowy prowadzący do mostu jest zaśmiecony papierami, butelkami, foliami. Nie udało się ustalić sprawców tego wykroczenia, dlatego w dniu 14.02.2023 roku funkcjonariusze udali się do przedstawiciela Wód Polskich na ulicy Hallera w Nakle, gdzie w rozmowie z Wojciechem Skwierackim ustalili, że teren przy moście zostanie sprzątnięty do dnia 24.02.2023 roku. W sprawie odpadów zalegających na nasypie kolejowym Straż Miejska skieruje pismo do właściciela terenu (PKP) o uporządkowanie terenu – podkreślił st. insp. Marek Kurpik.

Apel straży miejskiej

Warto nadmienić, że od 1 września 2022 roku straże miejskie otrzymały skuteczniejszy „argument” do walki ze sprawcami zanieczyszczania środowiska. Zmieniły się przepisy Kodeksu wykroczeń, a chodzi o zapobieganie zaśmiecaniu parków, placów zabaw, zieleńców, lasów i innych miejsc służących wypoczynkowi i relaksowi.

Zaostrzenie przepisów ma na celu wyeliminowanie „przestępczości środowiskowej”, a tym samym ograniczenie zaśmiecania przestrzeni publicznej. Od ubiegłego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zaśmiecania miejsc publicznych. Teraz najniższy mandat to 500 zł.

Wyrzucanie śmieci w lesie, parkach, na placach zabaw to bardzo poważny problem. Bardzo często śmieci pozostawiane są w najbliższym otoczeniu naszego miejsca zamieszkania lub pracy. Widzimy je na chodnikach, trawnikach oraz w innych miejscach użyteczności publicznej. Porzucane niedopałki papierosów, opakowania po jedzeniu, butelki, puszki bulwersują wielu mieszkańców i wpływają negatywnie na wizerunek miasta i gminy.

Do tej pory straż miejska mogła ukarać sprawcę za zaśmiecanie miejsca publicznego mandatem karnym do 500 zł. Najczęściej były to kary nieadekwatne do przewinienia, zwłaszcza dla tych, którzy pozbywali się ogromnych ilości śmieci w lasach. Od 1 wrzenia ubiegłego roku sprawcy takich wykroczeń muszą liczyć się z konsekwencjami, które obecnie są znacznie.

Po nowelizacji ustawy strażnicy miejscy mają prawo ukarać osoby, które zaśmiecają miejsca publiczne, grzywną nie niższą niż 500 zł. W celu ustalenia takiej osoby bardzo często korzystają z monitoringu miejskiego. Również w przypadku zgłoszenia takiego incydentu przez mieszkańca osobiście w siedzibie Straży Miejskiej, telefonicznie (986), bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej strazmiejska@umig.naklo.pl, taka osoba zostanie ukarana mandatem karnym lub wobec niej zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie, po ustaleniu jej danych osobowych (np. na podstawie przesłanego zdjęcia sprawcy lub auta z numerem rejestracyjnym).

172 interwencje w 2022 roku

– Dziękujemy mieszkańcom za czujność i przekazywane nam informacje, za pomocą których ustaliliśmy wielu sprawców zanieczyszczania miejsc publicznych w naszej gminie. W roku ubiegłym strażnicy miejscy podjęli 172 interwencje w tym zakresie, ukarali 42 osoby, 24 osoby pouczyli, wobec 6 osób skierowali wnioski o ukaranie do sądu, natomiast w 100 przypadkach zwrócono uwagę o niewłaściwym zachowaniu. Zwracamy się z prośbą o zwracanie uwagi na osoby, które zaśmiecają nasze najbliższe otoczenie. W przypadku zauważenia takiej sytuacji prosimy o kontakt ze Strażą Miejską. Razem mamy większe szanse, by zmienić nawyki i skutecznie wyeliminować takie zachowania. Tylko wspólnymi siłami i wspólną troską o środowisko uda nam się poprawić jakość naszego otoczenia. Z drugiej strony zwracamy się do potencjalnych sprawców wyrzucania odpadów w miejsca zabronione o zaprzestanie tego procederu. Ostrzegamy, że będziemy korzystać z posiadanych uprawnień do nakładania mandatów i kierowania wniosków do sądu, gdzie kara grzywny może wynieść nawet do 5 tys. zł – apeluje nakielska Straż Miejska.

Kodeks wykroczeń

Jak już wspomnieliśmy, kara za naruszenie niektórych przepisów związanych z zaśmiecaniem wynosiła jeszcze do niedawna maksymalnie 500 zł. Od 1 września 2022 roku wspomniana kwota – 500 zł – stała się najniższą możliwą do nałożenia przez funkcjonariuszy grzywną. Za jakie wykroczenia można taką karę otrzymać? Opisują poszczególne artykuły z Kodeksu wykroczeń:
Art. 145. [Zaśmiecanie miejsc publicznych] § 1. Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.
Art. 154. [Nieuprawnione kopalnictwo na cudzym gruncie leśnym lub polnym] § 2. Kto na nienależący do niego grunt polny wyrzuca kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.
Art. 162. [Zanieczyszczenie lasu] § 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom, lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany. podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.

Źródło:  

Oceń artykuł: 3 30

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (19) Zgłoś naruszenie zasad

  • 15 (15)

  smieciarze, w dniu 19-03-2023 09:58:53 napisał:

  łapy uciąc, albo ścieżkę zdrowia zrobić w osteteczności wysłać na pracę społeczne g*narzerie

  odpowiedz

  • 0 (8)

  Hm, w dniu 19-03-2023 10:22:10 napisał:

  W Nakle wiadomo jak z miejscami parkingowymi,na rynku przy prawej postój taxi ostatnie miejsca wolne bo tyle taxi nie ma,ale zaparkujesz mumio że nie zabierasz nikomu to zaraz są i mandat,to gdzie parkować?na pkp parkuje jak jadę pociągiem,

  odpowiedz

  • 13 (15)

  wrr, w dniu 19-03-2023 11:26:16 napisał:

  To ja pisze do właścicieli czworonogów "Jak wychodzicie z pupilem to sprzątajcie po nim, bo jak rano idę to na każdym kroku jest kupa. Bierzcie odpowiedzialność za pieska" Tym bardziej, że ten temat jest powtarzany notorycznie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (17)

  Xyz, w dniu 19-03-2023 11:46:41 napisał:

  Przecież oni nie nadają sie do tego aby dać mandat jak jest kilkanaście osób.wielcy strażnicy a jak jest kilka osób to nie podejdą

  odpowiedz

  • 14 (16)

  Marynarz, w dniu 19-03-2023 11:52:53 napisał:

  Dzień dobry. Faje by było gdy teren wokół mostu został posprzątany i porządek został utrzymany. Apel do ludzi chodzących na piwko czy cokolwiek innego, weźcie ze sobą śmieci przynieśliście pełna butelkę,puszkę itp. odnieście do pojemnika pustą - proste i po problemie. Też tam chodziłem na piwko ale zawsze śmieci zabierałem że sobą. Pozdrawiam.

  odpowiedz

  • 8 (16)

  123, w dniu 19-03-2023 12:20:03 napisał:

  Śmietniki postawić, najlepiej wmurowane w ziemię,żeby nie rozwalili kopniakiem.

  odpowiedz

  • 15 (15)

  Kkkk, w dniu 19-03-2023 12:39:04 napisał:

  Smarkacze chodzą tam na wagary, by popić alkohol i chwalą się potem, kto ile wypił i jak po tym zachowywał się. Prawda, natalio f.? Gubią potem telefony, pieniądze, bo są po prostu pijani a rodzic- wiecznie siedzący u fryzjera czy w solarium( codziennie ) nie zauważał własnego dziecka. Obiadu też nie było, w domu brud, smród , więc dziecko nieletnie szuka wzorców poza miejscem zamieszkania. Przykre, ale prawdziwe. Jedni ambicją sięgną wyzej, inni upiją się właśnie tam. Śmieci ze sobą nie zabiorą, bo przypałem z nimi wracać. Wizerunek utworzony ale takie miasto

  odpowiedz

  • 29 (47)

  Patus, w dniu 19-03-2023 13:17:26 napisał:

  Proszę się udać na „remontowane nadbrzeże” istnieje tam realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Zajmujecie się pierdolami a nie poważnymi problemami a Tobie internauto zalecam wziąć worek i posprzątać jak masz problem, może jak popracujesz to nie będziesz miał czasu na takie pseudo „interwencje”

  odpowiedz

  • 29 (29)

  nakielanin, w dniu 19-03-2023 18:42:10 napisał:

  Jak długo jeszcze zniszczone nabrzeże będzie straszyć i zgrażać naszemu bezpieczeństwu?. Jak długo władze powiatowe będą biernie czekać, niewiadomo na co?. Przedtem wyglądało dużo lepiej, a teraz jest coraz gorzej. Tłumaczenia władz powiatowych można było zrozumieć na początku, ale obecnie po tak długim okresie czasu, co się dzieje w tej sprawie, dlaczego wszystko stoi w miejscu?. Uważam że nie stać nas na taką niegospodarność. Za rok wybory samorządowe, ciekawe czy przed wyborami sprawa ruszy, jeżeli nie to wyborcy odpowiednio ocenią obecne władze powiatowe.

  odpowiedz

  • 15 (17)

  Proste, w dniu 19-03-2023 21:11:54 napisał:

  Tam się głównie młoda patologia spotyka a tacy nie wiedzą co to kultura.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  okotek, w dniu 19-03-2023 22:26:52 napisał:

  inwestujecie w jakieś gówna, parkingi za 11 milionów i sie dziwicie, ze w tym k%urwidołku nie ma dokad isc? wasze odrealnione problemy i potrzeby już naprawde ludzi nudza, zawod urzednik, zajmijcie sie uczciwa praca albo wynurzcie swoje nosy poza budynek, a potem sapcie do reszty spoleczenstwa, bo tak to tylko wychodza z was pazdziochy. nara, wiecej ogarniecia

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Nakielanin, w dniu 20-03-2023 10:29:07 napisał:

  nie ma kosza na śmieci w promieniu 300m to trudno się dziwić, a straż miejska do likwidacji bo tylko potrafią uprzykrzać życie społeczeństwu a to co mają widzieć to nie widzą

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mama, w dniu 20-03-2023 17:29:01 napisał:

  Często chodzę w tamte strony na spacer i kilka razy widziałam jak 12 latki i młodsi rzucają butelki do rzeki. Butelki po piwach i innych alko , które tam piją. Zwracając im uwagę , zostałam wyzwana. Ręce opadają na takie patologiczne zachowania. Dzieciaki nie mają skrupułów i rzucają śmieci do rzeki i dookoła mostu. Nikt ich za to nie ukarał , ani nie ukarze ? Nadal będą to robić. Butelki w Noteci to widok codzienny.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Era, w dniu 20-03-2023 17:34:56 napisał:

  Co zrobić jak się widzi tam pijanych chłopców w wieku 10-14 lat? Gdzie to zgłaszać? Jak mam reagować na to?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Spacerowicz, w dniu 20-03-2023 17:39:07 napisał:

  Kto tam nie był, nie wyobraża sobie jakie ilości śmieci tam są. Butelki plastikowe, pozbijane szklane flaszki, puszki, reklamowki, to wszystko dookoła mostu oraz pływające w Noteci. Chyba w szkole i w domach nie uczy się już tego, że wyrzucić butelkę do wody to głupi pomysł ?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Okoliczniak, w dniu 20-03-2023 20:01:38 napisał:

  Nakielskie koło wędkarskie tylko tam sprząta raz do roku, reszta nakla chyba nie widzi problemu. Jedna wielka spychologia, może żegluga by posprzątała swoje "podwórko" a gmina pilnowała porządku po sprzątaniu

  odpowiedz

  • 0 (0)

  okotek, w dniu 21-03-2023 17:42:49 napisał:

  inwestujecie w jakieś gówna, parkingi za 11 milionów i sie dziwicie, ze w tym k%urwidołku nie ma dokad isc? wasze odrealnione problemy i potrzeby już naprawde ludzi nudza, zawod urzednik, zajmijcie sie uczciwa praca albo wynurzcie swoje nosy poza budynek, a potem sapcie do reszty spoleczenstwa, bo tak to tylko wychodza z was pazdziochy. nara, wiecej ogarniecia

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z HACCP
59PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
0

Dzień Samorządu Terytorialnego. Specjalna uchwała

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów #samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)
0

Policjanci uratowali myszołowa. Ptak został potrącony przez auto

Policjanci z wydziału ruchu drogowego #bydgoskiej komendy miejskiej uratowali myszołowa, który oszołomiony, prawdopodobnie po wcześniejszym potrąceniu przez auto, leżał na jezdni i ewidentnie potrzebował pomocy. Gdyby nie reakcja patrolu ptak zginąłby pod kołami nadjeżdżających samochodów.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)