Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

16 listopada 2023

W jaki sposób automatyzacja wpływa na rynek pracy?

fot. powierzone

fot. powierzone

Automatyzacja jest procesem, który usprawnia pracę człowieka. Dzięki niej jesteśmy w stanie# szybciej i bardziej efektywnie wykonywać różne, bieżące zadania. Sztuczna inteligencja i zaawansowane technologie IT wywierają coraz większy wpływ na rynek pracy. W jaki sposób oddziałują one na poszczególne branże? Poszukajmy odpowiedzi.

Zalety automatyzacji na rynku pracy

Nie ulega wątpliwości, że automatyzacja rewolucjonizuje globalne rynki pracy. To nowe rozwiązania i technologie, dzięki którym inwestorzy oszczędzają czas i pieniądze. Nowoczesne maszyny i urządzenia dynamizują pracę firm, co wpływa na rozwój biznesu. Zmniejsza się bowiem ryzyko wystąpienia błędów ludzkich i związanych z nimi przestojów.

Roboty i sztuczna inteligencja pracują wydajnie 24 godziny na dobę, ludzie zaś potrzebują czasu na wypoczynek i regenerację. Automatyzacja sprawia zatem, że projekty i zlecenia można wykonać szybciej, to spory atut, kiedy terminowość jest niezwykle istotna.

Automatyzacja a upadek niektórych zawodów

Wraz z rozwojem nowych technologii i sztucznej inteligencji zmalało zapotrzebowanie na usługi niektórych grup pracowników. Mowa m.in. o kasjerach, obsłudze linii produkcyjnych, konsultantach telefonicznych czy pracownikach stacjonarnych placówek bankowych. Zmniejsza się także popyt na pracowników rolnych, dojarzy, przewodników turystycznych, dozorców, parkingowych, sprzedawców, kelnerów i szwaczki. Inteligentne oprogramowania zastępują też pracę człowieka w takich branżach jak motoryzacja (diagnostyka samochodowa), analityka biznesowa czy copywriting.

Rozwijaj karierę:praca w IT czeka na Ciebie

Na świecie wciąż powstają nowe, inteligentne oprogramowania, które częściowo lub nawet całkowicie są w stanie zastąpić ludzką pracę. Automatyzacja zaczyna oddziaływać na każdą dziedzinę życia i gospodarki. Ułatwiony jest odbiór przesyłek. Po gotówkę można iść do bankomatu, nie trzeba do banku. W większych miastach pojawiają się także sklepomaty, mlekomaty i automatyczne punkty skupu butelek. Nietrudno więc zauważyć, że rozwiązania IT i technologie AI stają się nieodłączną częścią naszej rzeczywistości.

Wpływ automatyzacji na rynek IT

Procesy automatyzacji zmieniają również branżę informatyczną. Powstają programy i systemy, dzięki którym zarządzanie projektami w IT jest bardziej wydajne oraz opłacalne. Sztuczna inteligencja i automaty częściowo zastępują pracę programistów. Są to narzędzia, odpowiedzialne m.in. za tworzenie prostych skryptów czy wychwytywanie błędów w kodzie.

Atrakcyjna praca jest w zasięgu Twoich możliwości – sprawdź!

Automatyczne systemy i oprogramowania wpływają też na jakość i tempo pracy managerów i analityków w IT. To zaawansowane narzędzia, umożliwiające ekspresowe tworzenie analiz, raportów i prognoz, których manualne opracowywanie jest bardzo czasochłonne. Coraz częściej w IT automatyzacja obejmuje też procesy wdrożenia nowych pracowników. Zamiast wielogodzinnych spotkań z przełożonymi początkujący programiści otrzymują dostęp do platform onboardingowych.

Podsumowanie

Procesy automatyzacji oddziałują wszechstronnie na współczesny rynek pracy. To właśnie one są bezpośrednią przyczyną upadku wielu zawodów. Są to profesje związane zarówno z pracą umysłową, jak i z pracą fizyczną. Automatyzacja może mieć też jednak bardzo pozytywny wpływ na rozwój biznesu, w tym projektów IT. Brak konieczności samodzielnego wykonywania rutynowych i czasochłonnych czynności oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. To również sposób na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa w IT.

Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.

 Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 6 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)