Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

27 maja 2024

Wycieczka nad morze. Lekcja historii w Sztutowie i Malborku

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniu 24 maja 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół #im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią mieli okazję podczas szkolnej wycieczki poznać historię obozu koncentracyjnego STUTTHOF w Sztutowie.

Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Wśród nich najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Żydzi. Wśród więźniów liczni byli także w kolejności Polacy, obywatele Związku Radzieckiego, Węgrzy i Niemcy. Ocenia się, że blisko 65 tysięcy więźniów zginęło w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania oraz niedożywienia. Obóz Stutthof stanowił jeden z głównych instrumentów, służących do masowej eksterminacji ludności. W czerwcu 1944 włączono go do realizacji „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Nabrał więc charakteru obozu masowej zagłady.

Następnie, aby poddać się refleksji uczniowie z opiekunami udali się na spacer po sztutowskiej plaży. Słoneczna pogoda i kojący szum fal Bałtyku pozwolił na zadumę, ale również na opanowanie emocji.

Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki był zamek krzyżacki w Malborku. Jest to największy z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. Trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim składa się z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego. Najpiękniejszy widok na zamek jest od strony rzeki Nogat, a z zamkowej wieży roztacza się przeurocza panorama okolicy. W 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został wpisany na listę UNESCO. Wrażeń było więc naprawdę wiele. Ogromne podziękowania dla organizatorów oraz opiekunów : Pani Agnieszki Siwiak i Panów Krzysztofa Borusa, Karola Lizaka oraz Tomasza Melińskiego.

Materiał: Iga Dąbrowska / Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Akcja "Bezpieczny Autokar". Inspektorzy kontrolują pojazdy

Akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona jest od #2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek.

(czytaj więcej)