Dziś mamy 7 grudnia 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

28 września 2023

Wyjazd edukacyjno-rekreacyjny. Uczniowie zdobyli cenną wiedzę

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach 19 – 22 września 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół #im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią brali udział w wyjeździe edukacyjno-rekreacyjnym, którego celem było zapoznanie się z praktyczną stroną prowadzenia usług w regionie turystycznym.

Wyjazd, który zakładał łączenie teorii z praktyką wpisywał się w cykl zajęć pozalekcyjnych pn. „Transfer wiedzy ekonomicznej”, współfinansowanych przez Powiat Nakielski. Koordynatorkami projektu były nauczycielki przedmiotów ekonomicznych Grażyna Kinderman i Agnieszka Rodkiewicz. Podczas wyjazdu uczennicami i uczniami opiekowali się nauczyciele: Grażyna Kinderman, Ewa Welker i Tomasz Suty.

W trakcie wyjazdu zrealizowano cele dydaktyczne w zakresie funkcjonowania szeroko rozumianych usług. Uczniowie poznali zasady marketingu turystycznego i formy promocji produktu na przykładzie piastowskiego zamku w Bolkowie. Ponadto w Karpaczu przedmiotem zainteresowania młodzieży było miejscowe rękodzieło, jego promocja i sprzedaż wyrobów w jednoosobowych punktach handlowych. Oprócz usług przedmiotem zainteresowania była również produkcja przemysłowa i dystrybucja jej produktów na przykładzie huty szkła kryształowego „Julia” w Piechowicach. Huta należy do grona niewielu istniejących dziś producentów szkła użytkowego. Na miejscu młodzież mogła zakupić wyroby szklane pochodzące z  ręcznego formowania i szlifowania produktu.

Kolejnego dnia młodzież pod opieką przewodnika zwiedziła zabytkową stolicę Czech – Pragę, która jednocześnie jest jednym z najważniejszych centrów badawczo-edukacyjnych w Europie. Praga to miasto wpisane na listę UNESCO. Zaliczana jest do najpiękniejszych urbanistycznie i architektonicznie miast świata. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. gotycki Most Karola,  kościół pw. św. Mikołaja na Malej Stranie - najpiękniejszy kościół barokowy w Pradze, a przed wszystkim zamek królewski (założony w IX wieku) na Hadczanach.

Ważnym celem rekreacyjnym była piesza wyprawa na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. W trakcie wędrówki uczniowie podziwiali malownicze widoki górskie po stronie polskiej i po stronie czeskiej. Odpoczywając w schroniskach górskich „Dom Śląski”, „Strzecha Akademicka”  i „Samotnia” dodatkowo zapoznali się z działalnością w zakresie świadczonych usług.

Uczniowie wrócili do Nakła bardzo zadowoleni, ponieważ wyjazd dostarczył cennej wiedzy i umiejętności w zakresie różnorodnych usług.

Dziękujemy serdecznie Bankowi Spółdzielczemu w Nakle nad Notecią za finansowe wsparcie wyjazdu.

Materiał: Grażyna Kinderman, Ewa Welker i Tomasz Suty

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)