Dziś mamy 22 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 lutego 2024

Wyjście w góry zimą - Jak zadbać o bezpieczeństwo?

fot. Freepik

fot. Freepik

Zimowe miesiące nie tylko sprzyjają pięknym, białym widokom, ale# również niekoniecznie przyjaznym kwestiom. Mowa rzecz jasna o zagrożeniach spowodowanych lodem, który często utrudnia poruszanie się. Pasjonaci gór często decydują się na zimowe wyprawy, które należą do tych bardziej wymagających. Wyjście w góry zimą nie jest jednak tak bezpieczne, jak w przypadku klasycznej wspinaczki czy spaceru latem. Jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie takiego wyjścia?

Zimowe wyjście w góry - Jak się zabezpieczyć?

Jak wiadomo, bezpieczeństwo podczas wypraw w góry zimą jest kluczowe, ponieważ ekstremalne warunki pogodowe mogą stwarzać liczne zagrożenia. Z tego też względu, musicie być świadomymi, o czym koniecznie trzeba pamiętać w takich sytuacjach. Jednym z niezmiernie istotnych aspektów jest oczywiście dobra znajomość trasy, którą zamierzacie pokonać. Ponadto zawsze powinniście zawiadomić kogoś bliskiego, że podejmujecie się takiej wyprawy, aby w razie waszego zaginięcia wiedzieć, gdzie was szukać.

Oprócz mapy używajcie nawigacji GPS i kompasu. W górach zima może skutkować zaspy, które utrudnią orientację. Przed wyjściem w górzyste tereny, warto również sprawdzić, jaka jest pogoda. Warunki w takich lokalizacjach szybko się zmieniają, a to oznacza, że musicie być przygotowani na naprawdę ekstremalne sytuacje. W momencie zapowiadania śnieżycy nie powinniście wyruszać na wyprawę, gdyż jest to zbyt wielkie zagrożenie.

Zimowe dni to także moment, w którym możemy oglądać nasze ulubione sporty zimowe. W takiej sytuacji mowa oczywiście o skokach narciarskich, hokeju na lodzie, saneczkarstwie i wielu innych. Jeśli macie dobre przeczucie co do przebiegu danego wydarzenia, to koniecznie powinniście pomyśleć obstawianie u bukmachera.Betclic kod promocyjny, to jedna z lepszych ku temu okazji, która pozwoli wam na otrzymanie atrakcyjnych bonusów na start.


Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach zimą?

Czas poruszyć kolejne kwestie, które warto wziąć pod uwagę podczas eksplorowania górzystych terenów zimą. Mowa oczywiście o odpowiednim wyposażeniu. Powinniście zaopatrzyć się przede wszystkim w termoizolacyjne ubrania, wodoszczelne buty, rękawice, czapkę, okulary przeciwsłoneczne, a także kijki trekkingowe. Warto także mieć ze sobą termos na gorące napoje. W ten sposób zapewnicie sobie odpowiednią temperaturę ciała i nie narazicie się na chorobę.

Kolejnym punktem, którego nie mogliśmy pominąć, jest oczywiście aspekt komunikacji. Zawsze musicie mieć ze sobą pełnie naładowany telefon komórkowy. W niektórych obszarach może jednak nie być zasięgu, więc warto rozważyć noszenie radia krótkofalowego. Dzięki temu, w razie kryzysowej sytuacji zawsze będziecie w stanie wezwać pomoc. Weźcie jednak pod uwagę fakt, że wyprawy w góry zimą najlepiej odbywać w grupie. W przypadku awarii czy wypadku, towarzystwo innych osób zwiększa szanse na udzielenie pomocy i przetrwanie.

Z tego też powodu nie zachęcamy was do samodzielnych wycieczek po zimowych górach. Nie każdy zawsze pamięta o tym, że dieta także ma spore znaczenie przy takich warunkach. Zwróćcie uwagę na fakt, że odpowiednio zbilansowane posiłki pozwolą wam na zwiększenie swoich warunków fizycznych. Dzięki byciu najedzonym przemierzycie większą trasę i będziecie silniejsi niż w momencie, gdy stwierdzicie, że duża ilość jedzenia jest za ciężka do noszenia.


O czym nie zapominać na zimowej wycieczce górskiej?

Pamiętajcie o tym, by nie zapuszczać się na zimowe wyprawy górskie bez odpowiedniego przygotowania i umiejętności. Warto wcześniej zdobyć doświadczenie w mniej wymagających warunkach oraz przyjąć pomoc w budowaniu wiedzy od bardziej zaznajomionych z tym osób. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a zima stawia przed nami dodatkowe wyzwania. Świadomość otoczenia, odpowiednia wiedza i dobry sprzęt znacząco zwiększają szanse udanej wyprawy.

Materiał Partnera - Artykuł SponsorowanyOceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)