Dziś mamy 17 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

29 maja 2023
Wiadomości z regionu

Wyrzuciła kartę płatniczą z ziemniakiem za okno. Kolejna seniorka oszukana

fot. KMP w Bydgoszczy

fot. KMP w Bydgoszczy

Kolejna seniorka padła ofiara oszustów telefonicznych. Zmanipulowali 83-letnią# bydgoszczankę, która wyrzuciła w torebce foliowej z ziemniakiem kartę płatniczą przez okno. Przekazała również pin do karty i straciła 22.000 złotych.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu na bydgoskich Wyżynach. W środę (24.05.2023) do starszej kobiety zadzwonili nieznani sprawcy, podający się za pracownika poczty oraz policjanta i poinformowali, że zgromadzone na rachunku oszczędnościowym pieniądze są zagrożone. 83-latka uwierzyła oszustom, którzy oferowali ”pomoc” w zabezpieczeniu środków finansowych. Kartę bankomatową wyrzuciła w torebce foliowej obciążonej ziemniakiem. Jak się później okazało, z jej konta „zniknęło" 22.000 złotych wypłacone w kilku transakcjach.

Oszuści często wykorzystują naszą niewiedzę zaufanie i chęć pomocy, aby zdobyć dostęp do naszych danych finansowych. Dlatego warto zdobyć wiedzę na temat popularnych schematów oszustw telefonicznych i nauczyć się, jak je rozpoznać oraz jak zareagować w sytuacjach podejrzanych.

- zachowaj ostrożność i nie ufaj nieznajomym: niezależnie od tego jak przekonująco rozmówca brzmi, pamiętaj, że nikt nie powinien prosić Cię o podanie poufnych informacji. Policjanci czy pracownicy banku nigdy nie będą Cię prosić o podanie hasła czy numer PIN przez telefon,

- niezależne potwierdzenie: jeśli otrzymasz telefon od osoby twierdzącej że reprezentuje policję, bank lub jakąkolwiek inna instytucję, niezwłocznie zakończ rozmowę. Następnie samodzielnie skontaktuj się z odpowiednią instytucja i potwierdź czy rozmowa była autentyczna,

- ostrzeżenie dla bliskich: podziel się doświadczeniem z rodzinom, przyjaciółmi i sąsiadami a w szczególności osobami starszymi. Edukacja i wzajemne wsparcie mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka padnięcia ofiarą oszustów,

- zabezpiecza swoje dane: nie udostępniaj informacji osobom, których tożsamość nie jest potwierdzona. Staraj się nie podawać poufnych danych przez telefon, zwłaszcza numeru konta bankowego i karty kredytowej,

- uważaj na naciski i manipulacje: Oszuści często wykorzystują taktyki zastraszania i wywierania presji, aby zmusić Cię do podjęcia nagłych i pochopnych decyzji.

Pamiętajmy!!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach, jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.

112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.

Materiał: sierż. Oskar Nowak / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (10)

  Je*ac pis, w dniu 29-05-2023 13:53:32 napisał:

  I takie cos glosuje na pis lub po

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Heloiza, w dniu 29-05-2023 15:38:40 napisał:

  Nazwiesz kogoś z swojej rodziny coś?. Szanuj słowo.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (3)

  Roman, w dniu 29-05-2023 16:40:35 napisał:

  Wam ,juz ta polityka w głowach całkowicie poraziła.

  odpowiedz

  • -3 (3)

  mieszkaniec, w dniu 29-05-2023 18:15:47 napisał:

  Nie żal mi głupców. Zastanawiam się, czy każdy po osiemdziesiątce staje się taki głupi, że takich najczęściej się okrada? Czy ja też do nich się kiedyś zaliczę?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 30-05-2023 10:53:13 napisał:

  Na drugi raz nie ziemniak tylko

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
KOBIZE
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)