Dziś mamy 25 lutego 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2023

Wyższe stawki stypendiów dla sportowców. Nowe przepisy od 1 stycznia

fot. MSiT

fot. MSiT

1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia #Ministra Sportu i Turystyki z dnia 17 maja 2022 r. w sprawie stypendiów sportowych. Nowelizacja zwiększa stawki stypendiów dla zawodników reprezentujących nasz kraj na imprezach rangi międzynarodowej w sportach olimpijskich.

- Podwyższenie stypendiów ma na celu wzmocnienie poczucia stabilizacji ekonomicznej zawodników reprezentujących Polskę na najważniejszych imprezach rangi międzynarodowej. Ułatwi to realizację programów przygotowań członków kadr narodowych do międzynarodowych zawodów mistrzowskich, stworzy warunki do odnoszenia przez nich kolejnych sukcesów i zajmowania miejsc punktowanych w rywalizacji międzynarodowej. Przyczyni się także do popularyzacji sportu wśród osób z niepełnosprawnościami – mówi minister sportu i turystyki Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Stabilizacja i motywacja

Nowelizacja zwiększa stawki stypendiów dla sportowców za osiągnięcia w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paralimpijskich i igrzyskach głuchych, a także w mistrzostwach świata i Europy w kategoriach wiekowych seniorów, młodzieżowców i juniorów w konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paralimpijskich lub igrzysk głuchych.

Dotychczas obowiązujące stawki stypendiów zostały wprowadzone jeszcze w 2012 i 2017 r. i do tej pory nie były zmieniane. Nowelizacja dostosowuje wysokość stypendiów do obecnych kosztów życia w Polsce – m.in. wynagrodzeń oraz cen towarów i usług.

Oprócz wsparcia finansowego dla zawodników, stypendia mają być także czynnikiem motywującym. Stąd największy wzrost wysokości stypendiów za zdobycie medali igrzysk olimpijskich, paralimpijskich i igrzysk głuchych.

- Chcemy zapewnić stały efekt motywujący stypendiów sportowych, dlatego ich stawki zwiększają się wraz ze wzrostem prestiżu poszczególnych imprez i poziomu rywalizacji – podkreśla minister Dmowska-Andrzejuk.

Nowe kwoty stypendiów

Zmianie ulegną górne granice krotności, od których zależy wysokość ww. stypendiów sportowych przy podstawie, która – zgodnie z ustawą o sporcie – wynosi 2300 zł, przy czym wysokość stypendium nie może przekroczyć 5,5-krotności tej kwoty.

Za zdobycie złotego medalu igrzysk olimpijskich, paralimpijskich i igrzysk głuchych sportowiec otrzyma od 2024 roku stypendium w wysokości do 5,5-krotności podstawy – a więc o 3220,00 zł więcej niż do tej pory. Różnica w przypadku srebrnego medalu wyniesie 2990,00 zł, a w przypadku brązowego medalu 2645,00 zł. Szczegółowe informacje dotyczące wysokości poszczególnych stypendiów w sportach olimpijskich zostały zapisane w przedmiotowym rozporządzeniu.

Ustalając poszczególne stawki Minister Sportu i Turystyki wziął pod uwagę: skumulowaną inflację od roku, od którego obowiązują obecne stawki, rangę poszczególnych międzynarodowych imprez mistrzowskich, znaczenie zajętych  miejsc dla pozycji Polski w rankingu międzynarodowym, a także koszt przygotowania zawodników do współzawodnictwa, wzrastający wraz z poziomem rywalizacji.

W związku ze zmianami nie nastąpią dodatkowe obciążenia finansowe dla budżetu państwa. Szacowany koszt roczny zwiększonych stypendiów to 16 mln zł z budżetu MSiT (wzrost nakładów o ok. 60 procent). Do tej pory w dwóch ostatnich latach na stypendia w sportach olimpijskich przeznaczyliśmy: ponad 27,4 mln zł w 2021 r. (811 stypendystów) i ponad 26,5 mln zł w 2022 r. (1141 stypendystów).

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Oceń artykuł: 9 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)