Dziś mamy 22 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 lutego 2024

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

Zdradliwa aura. O czym warto pamiętać?

W okresie zimowym kierowcy muszą być przygotowani na szybko zmieniające się warunki na drodze, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Opady deszczu, śniegu, silny wiatr i niska temperatura to wyraźne sygnały, aby zredukować prędkość.

Przy mokrej nawierzchni droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy też, że prędkość wskazana na znakach to wartość maksymalna, jaka obowiązuje na danym odcinku. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Konieczne jest również odpowiednie przygotowanie pojazdu do trasy, m.in. sprawne wycieraczki czy czyste reflektory. Podczas jazdy musimy utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego nas pojazdu. Szczególną ostrożność należy też zachować w pobliżu przejść dla pieszych.

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Nawet korzystne warunki pogodowe nie zwalniają kierowców z zachowania czujności na drodze, zwłaszcza podczas wzmożonego ruchu. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Przejeżdżając obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.

Jeżeli wskutek zdarzenia powstanie korek, pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.

Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111!

Planujesz podróż po drogach krajowych – koniecznie odwiedź drogi.gddkia.gov.pl! Nasz serwis dedykowany jest podróżującym, którzy poszukują informacji mogących sprawić, że zaplanowany wyjazd okaże się bezpieczny i komfortowy. Od połowy lutego br. jego użytkownicy korzystają z nowej funkcjonalności jaką jest widżet pogodowy. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać informacje o warunkach atmosferycznych, które będą towarzyszyły nam w trasie.

Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Źródło: GDDKiA

Oceń artykuł: 9 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)