Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 maja 2024

Dzień Mostowca. "Znani i szanowani na całym świecie"

fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Nieco ponad 10 tys. obiektów mostowych znajduje się #w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ich łączna długość wynosi ok. 570 km, a powierzchnia to ok. 8,4 mln m². Wiele z tych mostów zaliczanych jest do wyjątkowych dzieł sztuki inżynieryjnej. Nie mogłyby jednak powstać, gdyby nie praca wybitnych specjalistów. 18 maja obchodzimy Dzień Mostowca.

Inwestycja drogowa jest przedsięwzięciem niezwykle złożonym, które często wymaga współpracy ekspertów z różnych dziedzin. Gdyby nie wspólne działanie drogowców i mostowców, część z kluczowych inwestycji zrealizowanych w Polsce nigdy by nie powstała. Dlatego Dzień Mostowca jest znakomitą okazją, żeby podziękować przedstawicielom branży mostowej za ich pracę i zaangażowanie.

Ponad 40 tysięcy obiektów mostowych

W Polsce znajduje się około 42 tys. obiektów mostowych, z czego 34 tys. to mosty drogowe, a około 8 tys. to mosty kolejowe. Niektóre z nich powstały stosunkowo niedawno m.in. most Rędziński na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, most im. kardynała Franciszka Macharskiego w Krakowie na drodze ekspresowej S7, most im. Jana Pawła II w Puławach w ciągu S12, most na Odrze w Cigacicach na drodze ekspresowej S3, czy most na Wiśle w ciągu S2 Południowej Obwodnicy Warszawy. Jednak większość mostów ma za sobą kilkudziesięcioletnią lub nawet dłuższą historię.

Wybitni polscy mostowcy – znani i szanowani na całym świecie

Cała historia cywilizacji pełna jest wspaniałych konstrukcji mostowych. Wiele z nich to pionierskie dzieła polskich mostowców nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Wśród wybitnych budowniczych konstrukcji mostowych warto wspomnieć Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu (Wysokina), starostę radomskiego. To on, na polecenie króla Władysława Jagiełły, kierował budową mostu łyżwowego przez Wisłę pod Czerwińskiem, dla wojsk idących na wojnę z Zakonem Krzyżackim w 1410 roku.

W bardziej współczesnej historii, wśród budowniczych mostów, należy wymienić Stanisława Kierbedzia, który zasłynął jako pionier budowy żelaznych mostów kratownicowych. Jego dziełem był m.in. most Aleksandryjski w Warszawie (potocznie nazywany Mostem Kierbedzia).

Kolejnym słynnym na cały świat mostowcem był Rudolf Modrzejewski, pionier w dziedzinie budownictwa mostów wiszących. Jego projektem jest m.in. Benjamin Franklin Bridge przez rzekę Delaware (rozpiętość przęsła 533,5 m), najdłuższy wówczas (otwarcie w 1926 r.) most wiszący na świecie czy jeszcze dłuższy, wybudowany trzy lata później, Ambasador Bridge na rzece Detroit (563,9 m). Inną wielką osobistością w dziedzinie mostownictwa był Stefan Bryła – konstruktor pierwszego na świecie mostu spawanego na rzece Słudwi pod Łowiczem. Powstał on w 1929 r. i dziś jest zabytkiem klasy 0, która obejmuje obiekty o najwyższej wartości artystycznej, historycznej i naukowej w skali światowej.

Natomiast Ernest Malinowski zasłynął jako konstruktor, do 2005 roku, najwyżej położonej linii kolejowej na świecie, która na całej swej długości usłana jest rozwiązaniami technicznymi z dziedziny mostownictwa. Nie możemy zapominać także o wykładowcach, takich jak np. Maksymilian Thullie, propagator żelbetu w budownictwie mostowym, czy też Andrzej Pszenicki, którzy wykształcili liczne grono mostowej kadry inżynierskiej.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  fachowiec rządowy, w dniu 17-05-2024 10:33:33 napisał:

  Dlaczego nie ma Dnia Kieszonkowca, to jawna dyskryminacja.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja Nepomucen, w dniu 18-05-2024 16:30:20 napisał:

  Wszystkiego najlepszego Drodzy Mostowcy

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Budowa magazynów
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Nie bądź zombi! Narkotyki to bardzo ryzykowna gra (film)

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną #pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

(czytaj więcej)