Dziś mamy 9 lutego 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2022

Fundusze europejskie. Jedna czwarta budżetu dla lokalnych społeczności

fot. Mieszko Matusiak UMWKP

fot. Mieszko Matusiak UMWKP

Komisja Europejska zaakceptowała dziś (7 grudnia) Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027#, nasz nowy program regionalny będący podstawą inwestowania w naszym województwie unijnych środków nowej perspektywy. Decyzję KE przekazał marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu szef Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE (DG Regio) Marc Lemaître, podczas spotkania w Brukseli.

Wartość programu to 1 836 mln euro. Głównym akcentem programu są inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład, związane przede wszystkim z efektywnością energetyczną i energetyką opartą na źródłach odnawialnych, działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu i transportem niskoemisyjnym. Nowością jest zasadniczy mechanizm, w myśl którego te środki będą przekazywane – znaczną część przekażemy beneficjentom na zasadzie zwrotnych instrumentów finansowych, czyli niskooprocentowanych lub częściowo umarzanych pożyczek. Będzie to dotyczyło nie tylko firm, ale również na przykład gmin inwestujących w rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. Jedną czwartą budżetu FEdKP 2021-2027 będą dysponowały lokalne społeczności i lokalne organizacje, od stowarzyszeń samorządowych zarządzających obszarami funkcjonalnymi największych miast regionu, po działające w gminach lokalne grupy działania.

- To jest wielki dzień dla naszego województwa. Te prawie 10 miliardów złotych to tysiące ważnych projektów dla mieszkańców naszego regionu – począwszy od ochrony środowiska i działań na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych, poprzez wzmocnienie potencjału badań i innowacji oraz budowanie konkurencyjności naszej gospodarki, po budowę obwodnic i regionalny transport ekologiczny – mówił podczas briefingu prasowego transmitowanego z siedziby KE marszałek Piotr Całbecki.

- To bardzo do dojrzały, przemyślany i ambitny program, z jasną wizją wsparcia regionalnej gospodarki. Gratuluję, że Kujawsko-Pomorskie jest ambasadorem instrumentów finansowych – chwaliła samorządowe władze województwa gość konferencji, Maria Galewska z DG Regio.

W spotkaniu online z dziennikarzami regionalnych mediów uczestniczył też radny Jacek Gajewski. – Cieszę się, że jesteśmy już na mecie tego etapu. Jestem przekonany, że europejskie środki nowej perspektywy wykorzystamy równie skutecznie jak poprzednie – podkreślił.

Briefing marszałka Piotra Całbeckiego (wideo na YT):

https://www.youtube.com/watch?v=zYCBKOGn05o

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 219 351

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  Krytyk Społeczny, w dniu 08-12-2022 09:57:05 napisał:

  Gmina Nakło po raz kolejny zajęła bardzo niską pozycję w ogólnopolskim rankingu gmin w programie „Gmina Dobra do Życia” Ranking to ocena jakości życia w gminach oparty na 63 wskaźnikach. Uwzględnia m.in. stopień zaspokojenia potrzeb człowieka Ocenie poddano wszystkie 2477 polskich gmin. Wniosek płynie z tego prosty-nie jesteśmy gminą tworzącą sobie u nas miejsce dobre do życia.Nie liczmy zatem na to,że wystrzelą „projekty” popłyną środki szerokim strumieniem na realizację nowych inwestycji,które wpłyną na jakość życia.Nie ma to rzecz jasna bezpośredniego przełożenia,ale owy ranking stawia nas w odpowiednim szeregu.Jak akceptacja programu dla województwa ( Gminy ) sprawdzi się w praktyce,niebawem się przekonamy.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Ja , w dniu 09-12-2022 07:22:23 napisał:

  Dobrze się bierze oddacie poczwórnie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Poduszki świąteczne
40,00PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)