Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności
fot. GIS
Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.
Dla kogo?
Część producentów i importerów żywności jest zobowiązana do złożenia powiadomienia o pierwszym wprowadzeniu swojego produktu do obrotu. Dotyczy to produktów takich jak: suplementy diety, żywność wzbogacona, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, preparaty do początkowego żywienia niemowląt, preparaty do dalszego żywienia niemowląt oraz środki spożywcze zastępujące całodzienną dietę do kontroli masy ciała, zwanych na potrzeby projektu żywnością „prozdrowotną”. Obowiązek ten opiera się na ustawodawstwie Unii Europejskiej.
Projekt SPOŻ pozwoli na udostępnienie zestandaryzowanych procedur rozpatrywania i analizy powiadomień dotyczących tych grup produktów. Efektem pracy nad projektem będzie przygotowanie systemu informatycznego, który:
- zoptymalizuje czas weryfikacji powiadomień,
- zapewni nowoczesne narzędzia do elektronicznej komunikacji pomiędzy przedsiębiorcami a urzędem.
Nowy system pomoże też efektywnie wyszukiwać informacje i monitorować proces wprowadzania żywności objętej obowiązkiem powiadamiania na rynek.
Jak projekt wspiera przedsiębiorców?
Główne korzyści projektu to:
- Sprawniejszy proces składania powiadomień: nowy system powiadamiania pozwoli przedsiębiorcom szybko i sprawnie składać powiadomienia o wprowadzeniu do obrotu żywności „prozdrowotnej”.
- Lepsza weryfikacja formalno-prawna powiadomienia: system umożliwi znaczącą automatyzację weryfikacji poprawności przekazywanych informacji;
- Skrócenie czasu weryfikacji: ustandaryzowane procedury analizy powiadomień i wykorzystanie zaawansowanych narzędzi elektronicznych pozwolą skrócić czas weryfikacji merytorycznej powiadomień.
- Lepszy dostęp do informacji różnych organów: w przyszłości system pozwoli poprawić komunikację i wymianę informacji pomiędzy organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dzięki temu monitorowanie wprowadzania żywności do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie efektywniejsze;
- Bardziej efektywne procedury weryfikacji powiadomień, które zmniejszą ryzyko wprowadzenia na rynek żywności, która nie spełnia wymagań.
O projekcie
System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ) to innowacyjny projekt cyfrowy, realizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Ma on na celu usprawnienie procedur analizy powiadomień określonych grup produktów spożywczych oraz optymalizację procesu weryfikacji i komunikacji pomiędzy podmiotem a urzędem.
Projekt SPOŻ stanowi ważny krok w kierunku budowania nowoczesnego i skutecznego systemu monitorowania oraz kontroli jakości żywności prozdrowotnej. To kolejny etap rozwoju e-administracji w sektorze publicznym.
Wdrażanie Projektu SPOŻ rozpoczęło się 15 lipca 2020 r., a jego ukończenie planowane jest na 31 grudnia 2023 r. Całkowita wartość realizacji projektu wynosi 12 650 770,08 zł.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd”, Działanie 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”. Projekt pn. „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)”, Nr Porozumienia POPC.02.01.00-00-0119/19 z dnia 15 lipca 2020 r.
Źródło: GIS
Czytaj również
- Oryginalny wystrój dworca. Renowacja ramki z okienka kasowego
- Dynia smaczna, odżywcza i zdrowa. Cenne składniki także w pestkach
- Pomoc "pełną parą". Działania żołnierzy na rzecz powodzian
- Co pyli w październiku? Alergicy muszą być czujni także jesienią
- Wymarzona pogoda do wędrowania. Było bezchmurnie i bezwietrznie
Dodaj komentarz
"Po bezdrożach". Wędrówka wzdłuż Doliny Noteci
Kolejna nocna wędrówka z cyklu "Po bezdrożach" za nami#. Tym razem wracaliśmy z Anielin do Nakła skarpą wzdłuż Doliny Noteci.
(czytaj więcej)Problem nieodwołanych wizyt lekarskich. Blokują miejsca innym pacjentom
Wystartowała 3. edycja kampanii #odwołuje#nieblokuje. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem nieodwołanych wizyt, które blokują możliwości skorzystania z usług medycznych innym pacjentom.
(czytaj więcej)Oryginalny wystrój dworca. Renowacja ramki z okienka kasowego
Dbając o szczegóły oryginalnego wystroju dworca kolejowego# w Kcyni, przekazaliśmy do renowacji ramkę z okienka kasy biletowej.
(czytaj więcej)Cyberprzestępcy zaskakują swoją pomysłowością. Stosują nowe metody
Choć mogłoby się wydawać, że temat oszustw internetowych# jest już powszechnie znany, cyberprzestępcy nadal zaskakują swoją pomysłowością, tworząc nowe metody wyłudzania danych. W 2023 roku phishing stanowił aż 64% incydentów zgłoszonych do zespołu CERT Polska. Październik to europejski miesiąc cyberbezpieczeństwa, dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, jak istotne jest zachowanie czujności w obliczu zagrożeń.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!